PIC18F2455 PIC Tengu Konuşan Robot CCS C

| Mayıs 14, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC18F2455 PIC Tengu Konuşan Robot CCS C

Komik eğlenceli bir uygulama 🙂 konuşan robot uygulaması PIC18F2455 üzerine kurulu yazılım CCS C ile hazırlanmış çevresindeki ses sinyaline göre ledlerden yapılmış smiley konuşuyor. Tengu ilk olarak Crispin Jones tarafından, dahili bir mikrofonla duyduğu müzik veya diğer seslerle yüzleri ve dudakları senkronize eden USB kontrollü bir LED matrisi olarak geliştirildi.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Juan, mikrodenetleyiciler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir alıştırma olarak bir PIC mikroçip versiyonu oluşturdu. Bu makalede Tengu versiyonu için şemalar, PCB tasarımları ve kaynak kodu var. Ayrıca, Tengu’sunu çalışırken gösteren ve parçaların ve işlevlerin açıklamalarını içeren ayrıntılı bir video da bulunmaktadır.

Alex tarafından geliştirilen klonlanmış Tengu’yu Hackaday blogunda ilk gördüğümde, bunun PIC mikrodenetleyicilerin A/D dönüştürücüler, kesmeler ve zamanlayıcılar gibi belirli işlevlerinin kullanımını öğrenmek için uygun bir proje olduğunu düşündüm.

Crispin Jones tarafından geliştirilen orijinal Tengu’nun özelliklerini inceledikten sonra kendi klonumun gereksinimlerini belirlemeye başladım.

Onu kişiselleştirilmiş bir doğum günü hediyesi haline dönüştürmeyi amaçlayan basit bir oyun eklemeye karar verdim; kız kardeşimin doğum günü yakındı.

Kullanımı çok kolaydır. PIC-Tengu’yu bir USB portuna bağladıktan sonra uyku durumunda açılacaktır. Yüzüne üfleyerek uyanacaktır. Sonra PIC-Tengu esner ve ancak ve ancak onu ilk kez kullanıyorsak mum oyununu başlatır.

Bu oyunun amacı mumları tek tek üflemektir, bu yüzden onurlandırılan kişi belli bir yaşın üzerindeyse oldukça sıkıcı olabilir, ancak kulaklarını çekmekten daha az acı vericidir. Neyse ki, kız kardeşim sadece 25 yaşında.

Oyun bittiğinde kişiselleştirilmiş bir kayan mesaj görünür.

Daha sonra, PIC-Tengu duyduğu her sesi taklit etmeye başlar. Dört set yüz mevcuttur: kartal burunlu, kalkık burunlu, burunsuz ve Luciano. Aktif yüz seti, üfleme veya güçlü bir sesle değişir. Pic-Tengu ses hassasiyeti, arka potansiyometre aracılığıyla yapılandırılabilir.

Bu düğmeye basıldığında taklit modu ile kayan mesaj modu arasında geçiş yapılır. Düğmeyi 2 saniyeden fazla basılı tutarsak, PIC-Tengu sıfırlanacak ve daha önce hiç kullanılmamış gibi aynı duruma geri dönecektir; bu, mum oyunlarının onu uyandırdıktan sonra tekrar görüneceği anlamına gelir.

Son olarak, taklit modunda 5 dakikadan fazla herhangi bir aktivite olmazsa, PIC-Tengu uykuya dalacaktır. Bu projenin beyni, pinleri doğrudan LED’in matris sıralarını etkinleştiren bir PIC18F2455’tir. Herhangi bir anda aktif olan yalnızca bir LED sütunu vardır, bu da PIC18F2455 pimleri tarafından belirlenir, ancak bu sefer bir aracı ULN2803 kullanılır.

Mikrofon tarafından yakalanan sinyal, PIC’de bir analog girişe ulaşmadan önce bir LM358 kullanılarak yükseltilir. Donanım yazılımı CCS C’de yazılmıştır ve PIC, GTP Lite ve WinPIC800’ün paralel bağlantı noktası sürümü kullanılarak yazılmıştır.

Ayrıca kaynak kodları ile windows ortamında çalışan JAVA tabanlı programıda bulunuyor

pic_tengu_konusan_robot

PIC microcontrollers´ specific functions like A/D converters, interrupts and timers. After studying the features of the original Tengu developed by Crispin Jones, I started to specify the requirements of my own clone. I decided to include a basic game intended to transform it into a personalized birthday gift; my sister´s birthday was near.

Its usage is very easy. After connecting PIC-Tengu to a USB port, it will switch on in a sleep state. Blowing on its face he will wake up. Then PIC-Tengu yawns and, if and only if it is the first time we use it, it will start the candles game. The aim of this game is to blow out the candles one by one, so it can become quite boring if the person being honoured is over a certain age, although less painful than pulling his/her ears. Fortunately, my sister is only 25 years old.
A personalized scrolling message appears when the game is over.

Next, PIC-Tengu starts to imitate every noise it hears. There are four sets of faces available: aquiline-nose, snub-nose, no-nose and Luciano. The active set of faces changes blowing or with a strong noise. Pic-Tengu´s Auditive acuteness is configurable through the back potentiometer.

Pressing this button toggles between the imitate mode and the scrolling message mode. If we keep the button pressed more than 2 seconds, PIC-Tengu will reset, recovering the same state as if it had never been used before; this implies that the candle games will appear again after awakening it. Last, if there is no activity in the imitate mode for more than 5 minutes, PIC-Tengu will fall slept.

The brain of this project is a PIC18F2455, whose pins directly activate the LEDs matrix´s rows. There is only one LED column active at any given instant, also determined by the PIC18F2455´s pins, but this time using an intermediary ULN2803. The signal captured by the microphone is amplified using an LM358 before reaching an analog input in the PIC. The firmware is written in CCS C, and the PIC has been burned using the parallel port version of GTP Lite and WinPIC800.

Kaynak: uchobby.com/index.php/2008/02/19/pic-based-tengu (kapalı)

PCB, şema ve pcb kaynak isis .dns ares .lyt ve .c .hex kodları var

pic18f2455-pic-tengu-konusan-robot-ccsc

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/02/24 Etiketler: , , , ,10 Yorum “PIC18F2455 PIC Tengu Konuşan Robot CCS C

 1. NurettinNurettin

  Merhabalar, ben bu projeyi yapmak istiyorum ama takıldığım noktalar var! Mesela kaç volt la çalışıyor? Bu devrenin 4 tane girişi var; biri (-) biri (+) ise diğer 2 girişi nedir? ve son olarak da 2 LED in ortasın da 2 bacaklı bir entegre var o ne entegresidir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum…

  CEVAPLA
 2. yktronikyktronik

  burada dört uç usb ile haberleştirip 5voltu pcden almak için kullanılmış eğer pcye bağlamakdan tırsarsanız yanlış hatırlamıyorsam pic18f2455 entegresinin 19*20 bacakları artı ve eksi yani bu bacaklara 5voltu verirseiz devreniz çalışacaktır ama bacakları datasheedden kontrol edin derim

  CEVAPLA
 3. NurettinNurettin

  Yktronik teşekkür ederim…

  Ben birşey daha sormak istiyorum… Bu projedeki 18F2455 yerine 18F2550 kullanabilir miyim? Çünkü 18F2455 i piyasada bulamadım.

  CEVAPLA
 4. mirzalpmirzalp

  Buradan indirdiğim rar dosyasında herşey mevcut tamamda hex dosyası 26kb ama datasheet te pıc18f2455 in hafızasını 20 kb olarak gösteriyor. Nasıl olacak bu iş ?

  CEVAPLA
 5. NurettinNurettin

  Arkadaşlar ben bu devreyi akşam tamamen bitiridim ve çok güzel de çalışıyor. Yardım almak isterseniz ben yardım edebilirim =)

  Mizarlp, bu arada senin düşündüğün gibi değil. sen programı pic e yükle çalışacaktır ..

  CEVAPLA
 6. MuratMurat

  Nurettin bana biraz yardımcı olabilirmisin.?
  18F2455 mi kullandın yoksa 18f2550 mi?
  18F2550 kullandıysan yazılımda nasıl değişiklikler yaptın acaba.

  CEVAPLA
 7. NurettinNurettin

  18F2550 Kullandım. Yazılımda hiçbir değişiklik yapmana gerek yok. Kristal olarak da 20 MHZ veya üzeri kullanman gerekiyor (Ben 20 MHZ bulamadığım için 27 MHZ kullandım gayet de güzel çalışıyor). Sormak istediğin başka şeyler varsa sorabilirsin iyi çalışmalar Murat =)

  CEVAPLA
 8. denizdeniz

  bizde bu projeyi yapmak istiyoruz ama v0 pcb için v0 ımı v3 ümü kullandınız merak ettim + matris ledle yapmayı düşünüyoruz pcb basıldıktan sonra bir problem çıkabilirmi cevaplarsanız sevinirim nurettin bey

  CEVAPLA
 9. NurettinNurettin

  Ben bu projede V0 dosyasındaki baskı devreyi yaptım. Video da da göründüğü gibi V0 dosyasındaki proje yapıldı. Matris led i bu devrede kullanamzsınız. çünkü devre normal ledlere göre dizayın edilmiştir. Bu devrenin en zahmetli kısmı da ledlerdir zaten =)

  Bu arada belirtmek istiyorum bu devre çift taraflıdır. Ütü ile baskı yapması zordur. Ben bu yüzden baskısını istanbul da baskı devre üreten bir şirkete sipariş verdim.

  CEVAPLA
 10. Sefa ÇelikSefa Çelik

  Herkese iyi günler umarım bi ilgilenen çıkar Sdü TBMYO öğrencisiyim sistem analizi dersi için konuşan robot projesi yapıyorum Hocam konuşan Kedi mantığında bir robot istiyor . Sizden öğrenmek istediğim şeyse bu devrenin kendine ait bir ses kayıt ve kayıttan çalma modülü var mı yoksa dışardan gelen sese göre mi mimik yapıyor ?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir