PIC18F2455 PIC Tengu Konuşan Robot CCS C

| Mart 27, 2021 Tarihinde güncellendi
PIC18F2455 PIC Tengu Konuşan Robot CCS C

Komik eğlenceli bir uygulama 🙂 konuşan robot uygulaması PIC18F2455 üzerine kurulu yazılım CCS C ile hazırlanmış çevresindeki ses sinyaline göre ledlerden yapılmış smiley konuşuyor.

Ayrıca kaynak kodları ile windows ortamında çalışan JAVA tabanlı programıda bulunuyor

pic_tengu_konusan_robot

The brain of this project is a PIC18F2455, whose pins directly activate the LED’s matrix rows. There is only one LED column active at any given instant, also determined by the PIC18F2455 pins, but this time using an intermediary ULN2803. The signal captured by the microphone is amplified using an LM358 before reaching an analog input in the PIC. The firmware is written in CCS C, and the PIC has been burned using the parallel port version

Ayrıntılar ve proje dosyalarına buradan ulaşabilirsiniz şema ve pcb kaynak isis .dns ares .lyt ve .c .hex kodları var

alternatif Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-450.zip şifre-pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/02/24 Etiketler: , , , ,10 Yorum “PIC18F2455 PIC Tengu Konuşan Robot CCS C

 1. Nurettin

  Merhabalar, ben bu projeyi yapmak istiyorum ama takıldığım noktalar var! Mesela kaç volt la çalışıyor? Bu devrenin 4 tane girişi var; biri (-) biri (+) ise diğer 2 girişi nedir? ve son olarak da 2 LED in ortasın da 2 bacaklı bir entegre var o ne entegresidir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum…

  CEVAPLA
 2. yktronik

  burada dört uç usb ile haberleştirip 5voltu pcden almak için kullanılmış eğer pcye bağlamakdan tırsarsanız yanlış hatırlamıyorsam pic18f2455 entegresinin 19*20 bacakları artı ve eksi yani bu bacaklara 5voltu verirseiz devreniz çalışacaktır ama bacakları datasheedden kontrol edin derim

  CEVAPLA
 3. Nurettin

  Yktronik teşekkür ederim…

  Ben birşey daha sormak istiyorum… Bu projedeki 18F2455 yerine 18F2550 kullanabilir miyim? Çünkü 18F2455 i piyasada bulamadım.

  CEVAPLA
 4. mirzalp

  Buradan indirdiğim rar dosyasında herşey mevcut tamamda hex dosyası 26kb ama datasheet te pıc18f2455 in hafızasını 20 kb olarak gösteriyor. Nasıl olacak bu iş ?

  CEVAPLA
 5. Nurettin

  Arkadaşlar ben bu devreyi akşam tamamen bitiridim ve çok güzel de çalışıyor. Yardım almak isterseniz ben yardım edebilirim =)

  Mizarlp, bu arada senin düşündüğün gibi değil. sen programı pic e yükle çalışacaktır ..

  CEVAPLA
 6. Murat

  Nurettin bana biraz yardımcı olabilirmisin.?
  18F2455 mi kullandın yoksa 18f2550 mi?
  18F2550 kullandıysan yazılımda nasıl değişiklikler yaptın acaba.

  CEVAPLA
 7. Nurettin

  18F2550 Kullandım. Yazılımda hiçbir değişiklik yapmana gerek yok. Kristal olarak da 20 MHZ veya üzeri kullanman gerekiyor (Ben 20 MHZ bulamadığım için 27 MHZ kullandım gayet de güzel çalışıyor). Sormak istediğin başka şeyler varsa sorabilirsin iyi çalışmalar Murat =)

  CEVAPLA
 8. deniz

  bizde bu projeyi yapmak istiyoruz ama v0 pcb için v0 ımı v3 ümü kullandınız merak ettim + matris ledle yapmayı düşünüyoruz pcb basıldıktan sonra bir problem çıkabilirmi cevaplarsanız sevinirim nurettin bey

  CEVAPLA
 9. Nurettin

  Ben bu projede V0 dosyasındaki baskı devreyi yaptım. Video da da göründüğü gibi V0 dosyasındaki proje yapıldı. Matris led i bu devrede kullanamzsınız. çünkü devre normal ledlere göre dizayın edilmiştir. Bu devrenin en zahmetli kısmı da ledlerdir zaten =)

  Bu arada belirtmek istiyorum bu devre çift taraflıdır. Ütü ile baskı yapması zordur. Ben bu yüzden baskısını istanbul da baskı devre üreten bir şirkete sipariş verdim.

  CEVAPLA
 10. Sefa Çelik

  Herkese iyi günler umarım bi ilgilenen çıkar Sdü TBMYO öğrencisiyim sistem analizi dersi için konuşan robot projesi yapıyorum Hocam konuşan Kedi mantığında bir robot istiyor . Sizden öğrenmek istediğim şeyse bu devrenin kendine ait bir ses kayıt ve kayıttan çalma modülü var mı yoksa dışardan gelen sese göre mi mimik yapıyor ?

  CEVAPLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir