PIC16F877 LCD Göstergeli Akü Şarj Aleti

| Mart 21, 2021 Tarihinde güncellendi
PIC16F877 LCD Göstergeli Akü Şarj Aleti

Bu çalışmada 12 volt Kurşun-Asit aküler için şarj aleti tasarlanmıştır. Tasarlanan şarj aleti şarj işlemi gerçekleştiren devre, şarj sırasında ya da şarj sonrasında (tasarımda istege göre degişebilir) akü doluluk oranı gösteren devre ve şarj süresini kontrol eden, şarj süresince şarj bilgilerini akü ve kalan LCD (liquid crytal display)’de gösteren bir devreden oluşmaktadır.

Ana şarj devresi voltaj kontrollüdür (ayarlanan voltaj değeri ile akü üzerindeki voltaj değeri birbirine eşit olduğunda şarj işlemi tamamlanır). Akü doluluk oranı ledler yardımı ile gösterilir. Minimum voltaj değeri ve maksimum voltaj değeri arasındaki fark 10 eşit bölmeye ayrılmış olup, her bölme için bir led yanmaktadır (ledlerin bar ya da dot modunda yanması tasarıma göre değişkenlik gösterebilir). LCD’li kontrol devresi şarj süresinin ayarlanması ve şarj edilecek akünün seçilmesi için kullanılır. Şarj sırasında ekranda akü tipi ve kalan süre gösterilir, sarj süresi sonunda şarj kesilir.

Şarj aletinin ön panelinde beş adet buton, LCD ve 12 adet led bulunur. Butonlar açma/kapama, reset, aşağı, yukarı ve seçme butonlarıdır. Şarj ile ilgili bilgiler şarj süresince LCD’e yazdırılır. Öncelikle akü listesi yazdırılır, şarj edilecek akü seçilir. Daha sonra aşağı, yukarı ve seçme butonları kullanılarak saat ayarı yapılır. Şarj süresince ekranda şarj edilen akü tipi ve kalan süre bilgisi gösterilir. Süre bitiminde şarj kesilir. Reset butonu şarj ayarını yenilemek için kullanılır. Ledlerden 10 tanesi akü doluluk oranını göstermek için kullanılır. Kalan ledlerden 1 tanesi cihazın çalıştığını, diğeri ise şarj olduğunu gösterir. Tasarım proteus simülasyon programı kullanılarak simule edilmiş, daha sonra prototip devresi kurulmustur. Yapılan testler sonucunda tespit edilen problemlere çözümler getirilmiştir. Tasarımdaki yazılım PicBasic Pro ile geliştirilmistir. Günümüz çalısmalarının en gelismiş mikrodenetleyicisi olan PIC16F877 kullanılmış, tasarım geliştirmeye açık hale getirilmiştir. Tasarlanan üç devre de tek başına ve farklı amaçlar için kullanılmaya uygundur.

pic16f877-battery-charger-circuit-lcd

charger-control-pic16f877

circuit-diagram-10Led-battery-monitor-circuit

lm723-bat-charger

Yukarıda özetler verildi emeği geçen hazırlayan kişilere teşekkürler. Kaynak: http://academic.cankaya.edu.tr/~saltay/melike_ali_rapor97.pdf

Alternatif Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-25887a.zip

Yayım tarihi: 2019/03/14 Etiketler: , ,Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir