PIC16F877 LCD Göstergeli Akü Şarj Aleti

| Haziran 24, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F877 LCD Göstergeli Akü Şarj Aleti

Bu çalışmada 12 volt Kurşun-Asit aküler için şarj aleti tasarlanmıştır. Tasarlanan şarj aleti şarj işlemi gerçekleştiren devre, şarj sırasında ya da şarj sonrasında (tasarımda istege göre degişebilir) akü doluluk oranı gösteren devre ve şarj süresini kontrol eden, şarj süresince şarj bilgilerini akü ve kalan LCD (liquid crytal display)’de gösteren bir devreden oluşmaktadır.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Ana şarj devresi voltaj kontrollüdür (ayarlanan voltaj değeri ile akü üzerindeki voltaj değeri birbirine eşit olduğunda şarj işlemi tamamlanır). Akü doluluk oranı ledler yardımı ile gösterilir. Minimum voltaj değeri ve maksimum voltaj değeri arasındaki fark 10 eşit bölmeye ayrılmış olup, her bölme için bir led yanmaktadır (ledlerin bar ya da dot modunda yanması tasarıma göre değişkenlik gösterebilir).

LCD’li kontrol devresi şarj süresinin ayarlanması ve şarj edilecek akünün seçilmesi için kullanılır. Şarj sırasında ekranda akü tipi ve kalan süre gösterilir, sarj süresi sonunda şarj kesilir.

Şarj aletinin ön panelinde beş adet buton, LCD ve 12 adet led bulunur. Butonlar açma/kapama, reset, aşağı, yukarı ve seçme butonlarıdır. Şarj ile ilgili bilgiler şarj süresince LCD’e yazdırılır.

Öncelikle akü listesi yazdırılır, şarj edilecek akü seçilir. Daha sonra aşağı, yukarı ve seçme butonları kullanılarak saat ayarı yapılır. Şarj süresince ekranda şarj edilen akü tipi ve kalan süre bilgisi gösterilir. Süre bitiminde şarj kesilir. Reset butonu şarj ayarını yenilemek için kullanılır. Ledlerden 10 tanesi akü doluluk oranını göstermek için kullanılır.

Kalan ledlerden 1 tanesi cihazın çalıştığını, diğeri ise şarj olduğunu gösterir. Tasarım proteus simülasyon programı kullanılarak simule edilmiş, daha sonra prototip devresi kurulmustur. Yapılan testler sonucunda tespit edilen problemlere çözümler getirilmiştir. Tasarımdaki yazılım PicBasic Pro ile geliştirilmistir.

Günümüz çalısmalarının en gelismiş mikrodenetleyicisi olan PIC16F877 kullanılmış, tasarım geliştirmeye açık hale getirilmiştir. Tasarlanan üç devre de tek başına ve farklı amaçlar için kullanılmaya uygundur.

pic16f877-battery-charger-circuit-lcd

charger-control-pic16f877

In this study, charger is designed for 12V sealed lead-acid batteries. The designed device consists of a circuit which performs charging, a circuit displaying battery charge level during or resting state of charging (may change according to requirements), a circuit controlling charging time and that displays charging data on battery an LCD.

Main charger circuit is voltage controlled (when adjusted charge value equals charge value on battery, charging is terminated). Battery charge level is displayed by leds. The difference between minimum voltage value and maximum voltage value is divided 10 equal cells and a led is lit for each single cell (leds being lit on bar mode or dot mode may vary according to design).

Control circuit with LCD is used to adjust charging duration and to choose battery to be charged. Battery type and left time are displayed on screen during charging, charging stops when the time is up. In the front panel of charger there are 5 buttons, LCD and 12 leds. Buttons are open/close, reset, up, down and ok buttons. Data on charging is written on LCD during charging. First, battery list is written, battery to charged is chosen.

Then time adjustments are done by the help of up, down and ok buttons. Battery type to charged and left time displayed on screen during charging. Charging stops when the time is up. Reset button is used when charging accuracy is to be readjusted. 10 of leds are used to show charging level. One of remaining leds is used to show working the device(power) and other one is used to show charging.

Design is simulated by proteus simulation software, and then prototype circuit is set up. Solutions were brought to problems that were noticed during tests. Software in the design was developed by PicBasicPro. PIC16F877 which is the most advanced microcontroller nowadays, design is open for further development. Each of three desinged circuit is suitable for single use and different purposes.

circuit-diagram-10Led-battery-monitor-circuit

lm723-bat-charger

Yukarıda özetler verildi emeği geçen hazırlayan kişilere teşekkürler. Kaynak: academic.cankaya.edu.tr/~saltay/melike_ali_rapor97.pdf

pic16f877-lcd-gostergeli-aku-sarj-aleti

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2019/03/14 Etiketler: , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir