PIC16F873A ile 5PF 2600UF Kapasitemetre

| Haziran 11, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F873A ile 5PF 2600UF Kapasitemetre

Kapasitemetre devresi 5pf ve 2600uf arası kondansatör kapasitesini ölçebiliyor pic16f873a mikrodenetleyici ve bir kaç pasif eleman ile devre oluşturulmuş değerler 2×16 lcd ekran üzerinde görüntüleniyor yazılım assembly ile hazırlanmış kaynak asm kodunda açıklamalar yapılmış ölçüm konusunda faydalı olabilecek bir proje..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

autorange-capacitance-meter

Otomatik Kademeli Kapasite Ölçer

Sonunda kendimi gerçekten güçlü bir kapasitans ölçer yapmaya ikna etmeyi başardım. Bu, otomatik aralıklı bir sürümdür, yani aralık ayarlarının yapılmasına gerek yoktur. Ayrıca, ölçüm aralığı 5pF’den 2600uF’ye kadar oldukça geniştir. Devrenin içindeki PIC16F873A tarafından halledilir.

Bir RC devresindeki kondansatörlerin şarj edilmesi ve boşaltılmasına ilişkin çok basit bir devre analizi prensibine dayanmaktadır.

Tau = RC, burada Tau herhangi bir RC devresinin Zaman sabitidir. Kapasitör boyunca herhangi bir t anındaki voltaj şu şekilde verilir:

Vcap = E[1 – e^ (t/RC)]

t’yi Tau = RC ile değiştirmek,
Vcap = 0.632E veya şarj voltajının %63.2’si, 5V için yaklaşık 3.16V olacaktır. Bu, PIC16F873A’daki karşılaştırıcı modülün referans voltajı olacaktır.

Karşılaştırıcının diğer girişi, gerçek kapasitörün voltajıdır.

Kapasitans Metreyi 1000 uF kapasitörle test etme.

Kapasitans ölçer, kapasitörün tamamen boşaltılmasıyla başlar. Ardından onu şarj eder ve kapasitördeki voltaj 0,632Vcc’ye ulaşana kadar bekler. Daha sonra zaman yakalanır ve kapasitans, Tau = RC kullanılarak hesaplanır. Bu proje için Andy Warren tarafından yazılan 16 bitlik bir bölme yordamı kullanılmıştır. Sonuç daha sonra LCD’de görüntülenir. İşlem daha sonra her 0,255 saniyede bir kendini tekrar edecektir.

Breadboard üzerindeki ilk testler bazı küçük problemler gösterdi. Breadboard’un kendisinin bile okumaları, özellikle <100pF aralıklarındaki okumaları büyük ölçüde etkileyebilecek başıboş kapasitans içerdiği görülüyor. Bu sorunu düzeltmek için kapasitans ölçeri kalibre etmeye yardımcı olabilecek 2 düğme uyguladım. Kalibrasyon, kapasitörler bağlı değilken kapasitans okuması 00000.00pF'yi okuyana kadar düğmelere basmaktan oluşan basit bir iştir. Ayrıca, sayaç her kullanıldığında kalibrasyonu önlemek için, PIC16F873A'nın EEPROM'unda kalibrasyon ayarlarını kaydetmek için bir düğme de ekledim. PIC, cihaz her açıldığında ayarı yükler. capacitance-meter-discharging-capacitor-fully

Kaynak: webspace.webring.com/people/fd/dariuskrail20/PICCapMeter.html

pic16f873a-ile-5pf-2600uf-kapasitemetre

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/11/14 Etiketler: , , , ,5 Yorum “PIC16F873A ile 5PF 2600UF Kapasitemetre

 1. masmas

  devreyi yapmak isteyen arkadaşlar hex dosyasında sorun yaşayacaklardır. malum dosya paylaşılmamış. bu devreyi daha önce de görmüştüm yine dosya olmadığından yapamamıştım. şimdi uğraştım dosyayı hex e dönüştürdüm. sizde benim gibi zahmet çekmeyin dosya aşağıda. gevv hocam rica etsem bunu da eklermisin linke teşekkürler, saygılar..

  hex dosyası: piccap.rar

  CEVAPLA
 2. YasinYasin

  Çok güzel çalışmalar yayınlıyorsunuz. Devamını bekliyoruz. Bu kadar devre, bu kadar düzenli bir şekilde başka yerde yoktur.

  CEVAPLA
 3. ERSANERSAN

  Devreyiyaptım ama çalıştıramadım,
  Çalıştırabilen var mı acaba?
  devre 4mhz denilmiş ama program sanki 20mhz için yazılmış gibi.

  CEVAPLA
  1. ERSANERSAN

   Devre yanlış ölçüyor,
   330uf’ı 47uf olarak okuyor. referans gerilimi dogru.

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir