PIC16F84A Display Göstergeli Elektronik Oto Hız Alarm

| Mayıs 20, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F84A Display Göstergeli Elektronik Oto Hız Alarm

Hızsız alarm devresinde 16f84a mikro denetleyici kullanılmış projeye ait kaynak kodlari şema ve pcb dosyaları var. Arabalar İçin Hız Alarmı Ehliyetiniz biraz tehlikede mi görünüyor? Bu kompakt hız alarmı, hız sınırlarına uymanıza yardımcı olacaktır.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Araba kullanan herkes, kasıtlı olarak veya dikkat eksikliğinden dolayı, zaman zaman kaçınılmaz olarak belirtilen hız sınırını aşar. Ancak bu günlerde, hız yapmak gerçekten iyi bir fikir değil. Bariz güvenlik hususlarının yanı sıra, etrafta çok sayıda hız kamerası var ve ağır bir para cezası almak ve hatta ehliyetinizi kaybetmek çok kolay.

Uzun bir yolculukta, yol koşullarına alıştıkça hızınız kademeli olarak artabilir. Açık yolda yüksek hızda araç kullandıktan sonra 60km/s bölgesinde hız sınırına bağlı kalmak da oldukça zordur – 100km/s hızla sürdükten sonra 60km/s ıstırap verici derecede yavaş görünüyor.

Bu durumda, bir hız alarmı sizi tetikte tutabilir ve belirtilen sınır içinde kalmanızı sağlayabilir. Hız sınırını istemeden aşmanın kolay olduğu başka bir durum da hız sabitleyici kullanıyorsanız. Şimdi hız sabitleyicileri, konu ayarlanan hızı korumaya geldiğinde çok yardımcı olsa da, doğaları gereği bir sınırlamaları vardır – yokuş aşağı yollarda aracın hızı ayarlanan sınırın üzerine çıkabilir. Bir kez daha, bir hız alarmı, sınırı aştığınızda sizi anında uyarabilir.

Yeni Hız Alarmımız oldukça kompakttır ve mevcut en küçük kutuya düzgün bir şekilde sığar. Tüm parçalar, kompakt bir plastik kasaya yerleştirilmiş iki küçük PC kartına sığar.

Peki devreyi bu kadar dramatik bir şekilde küçültmeyi nasıl başardık? Cevap, tüm ayrı kontrol devrelerini düşük maliyetli bir PIC mikroişlemci ile değiştirdiğimiz ve bu cihazın dahili “akıllılarını” kontrol etmek için gerekli yazılımı bulduğumuzdur. Ortaya çıkan devre, kasanın içinde istiflenmiş iki küçük PC kartına sığar.

Sürmesi de eskisi kadar kolay. Gösterildiği gibi, ön panelde 3 basamaklı bir LED ekran, bir LED göstergesi ve üç buton anahtarı bulunur. Bu butonlardan ikisi, alarm hızını 5 km’lik artışlarla 0 km/s ile 155 km/s arasında ayarlamanıza izin verir (bir anahtar hızı artırır, diğeri azaltır). Önceden ayarlanmış hızı aştığınız anda, gösterge LED’i yanar ve dahili bir piezo alarmı 10 saniyelik aralıklarla kısa süreliğine sesli uyarı vererek bir uyarı verir.

Üçüncü anahtar, üç görüntüleme modu arasında seçim yapar: (1) alarm hızı değeri; (2) gerçek araç hızı (yani, birim bir dijital hız göstergesi olarak işlev görür); ve (3) alarm kapalı modu. Düğmeye her basıldığında ünite bir sonraki çalışma moduna geçer – kullanımı gerçekten bu kadar kolaydır.

oto-alarm-circuit

Kaynak: http://www.siliconchip.com.au/cms/A_103208/article.html

pic16f84a-display-gostergeli-elektronik-oto-hiz-alarm-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/09/04 Etiketler: , , , , , , ,1 Yorum “PIC16F84A Display Göstergeli Elektronik Oto Hız Alarm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir