PIC16F628A ile led şov (pwm mplab assembly)

| Haziran 3, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F628A ile led şov (pwm mplab assembly)

Led şov devresi pic 16f628A mikro denetleyici üzerine kurulu 8 adet led kullanılmış yazılım assembly ile hazırlanmış pcb tasarımı oldukca şık kaynak .asm, .hex, pcb dosyaları bulunuyor ayrıca yazılım hakkında detaylı bilgi akış diağramlarıda eklenmiş.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Devre, tek modlu bir kontrol anahtarıyla birlikte doğrudan PIC’den sürülen 8 LED sağlar. Bu sayfanın herhangi bir yerindeki üretici yazılımı, LED’leri 5 bit PWM sinyaliyle çalıştırarak 8 LED kanalının her birine dört yoğunluk seviyesi sağlar; kapalı, loş, orta, parlak. Bazı ilginç görsel efektler ve takip dizileri sağlamak için bellenime bir dizi dizi programlanmıştır.

schematic-circuit-ufo-round-led-chaser-kit

Yazılım sıralı, rasgele ve manuel sıralı çalıştırma modlarına ve herhangi bir modda bir sonraki diziye manuel ilerlemeye sahiptir. Seçilen dizi ve mod da kalıcı belleğe kaydedilir, böylece her zaman seçilen modda yeniden başlar. Donanım yazılımı, lineer PWM LED takip projesinde kullanılanla aynıdır.

Tasarım, her bir LED’in doğrudan bir PIC I/O piminden çalıştırılmasıyla kasıtlı olarak basittir. Farklı boyutlarda ve karışık renklerde ledlerin yanı sıra 8 adetten az led ile kullanabilirsiniz. LED kovalayıcı olarak kullanmanın yanı sıra, oyuncaklara ve modellere efektler eklemek için harikadır. SSS’ye bakın

Kitle birlikte verilen PIC16F628A’ya önceden programlanmış bellenim, 34’ün üzerinde takip efekti ve dizisi içerir. PIC mikroları ve programlama ile ilgileniyorsanız ve dizileri değiştirmek veya yenilerini oluşturmak istiyorsanız, kaynak kodu ve programcı için hazır HEX dosyaları bu sayfanın altında verilmiştir.

LED kovalayıcının kalbi, PIC 16F628A mikrodenetleyici IC2’dir. Bu çip üzerinde çalışan program, çıkış port pinlerine bağlı LED’leri kontrol eder. R1’den R8’e kadar olan dirençler, LED1 – LED8 arasındaki akımı, PIC’lerin G/Ç bağlantı noktalarına veya LED’lere zarar vermeyecek güvenli bir seviyede sınırlar. Direnç R9, S1 anahtarına bağlı giriş için bir çekme sağlar. R10, PIC’lerin MCLR sıfırlama sinyalini yüksek tutar.

Kondansatör C1, 5 voltluk güç kaynağını PIC’ye ayırmak için kullanılır. Devreyi bir breadboard veya stripboard üzerinde kuruyorsanız, PIC’lerin Vdd bağlantısına (pim 14) yakın olduğundan emin olmalısınız.

Devreye güç, V+/V- lehim noktaları aracılığıyla sağlanır. Kullanılan voltaj regülatörü, bir LM2931-5.0, düşük kayıplı regülatördür ve 6 volta kadar bir giriş voltajıyla regülasyonu sürdürecektir. Güç dağılımının sınırlar içinde kalmasını sağlamak için LED takip cihazının giriş voltajı 6 volt ile 14 volt arasında olmalıdır. LM2931-5.0 regülatör, akülü ve otomotiv uygulamaları için tasarlanmıştır ve kendisine veya arkasındaki devreye zarar vermeden dahili akım sınırlama, termal kapatma ve ayrıca ters akü bağlantısını içerir. Kondansatör C3 önemlidir ve regülatör çıkışının kararsızlığını önlemek için takılmalıdır.

leds-with-a-5-bit-pwm-signal-providing-each-of-the-8-led-channels

Tüm LED’ler açıkken devre tarafından çekilen tipik akım yalnızca 80mA civarındadır; tüm LED’ler kapalıyken 1mA’nın altındadır.

En son yüksek parlaklıktaki LED’ler, 330R akım sınırlayıcı dirençlerle bile çok parlaktır. Ancak, herhangi bir nedenle bu dirençleri değiştirmeniz gerekirse, yerleşik voltaj regülatörünün sağlayabileceği mutlak maksimum akımın 100mA olduğunu dikkate alın.

Akım sınırlama dirençlerini farklı LED’lere uyacak şekilde değiştirirseniz, her çıkış için LED akımının 10mA’dan fazla olmamasını hedeflemelisiniz (8 çıkışın tümü için toplam 80mA)

330R dirençleri, 1,7 volt LED ileri voltajı ve 5 voltta çalışan devre ile LED akımı 10mA olacak şekilde belirtilmiştir. Daha yüksek ileri gerilime sahip LED’ler daha az akım çekecektir. Çoğu LED’in 1,7 volttan daha yüksek bir ileri voltajı vardır, bu nedenle devre LED’lerin çoğuyla çalışır ve devrenin tasarım sınırları içinde kalır.

Kaynak: PIC16F628A-ufo-led-pwm

pic16f628a-ile-led-sov-pwm-mplab-assembly

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/08/14 Etiketler: , , , , , , ,28 Yorum “PIC16F628A ile led şov (pwm mplab assembly)

 1. MahmutMahmut

  Devreyi dün yaptım,çok güzel gerçekten tavsiye ederim,animasyonları harika 😉

  CEVAPLA
 2. CanCan

  Paylaşım için teşekürler. Bir şey merak ettim devre listesi eksikmidir ?

  CEVAPLA
 3. NurettinNurettin

  Arkadaşlar siz bunun baskı devresini nasıl yaptınız anlamadım..! Burada baskı devresi güzel yapmasını da biliyorum ama buradaki kullanılacak elementlerin yazıları örnek olarak; LED 7, PCB432, IC1 vs… gibi yazılar bakır yollar arasında kontak yapıyor onları nasıl kaldırabiliriz acaba bilen varsa söylesin lütfen ben de yapmak istiyorum bu devreyi…

  CEVAPLA
 4. MahmutMahmut

  Corel draw ile o verdikleri devre resmini, kendim üzerinden tekrar çizdim, isteyen olursa gönderebilirim.

  CEVAPLA
   1. mahmutmahmut

    3 yıl geçmiş üzerinden bulabilir miyim bilmiyorum bulursam gönderirim

    CEVAPLA
 5. NurettinNurettin

  Mahmut kardeş, corel draw ile çizdiğini bana gönderebilirsen çok sevinirim! Mail adresim: [email protected]

  İlgilendiğiniz için teşekkür ederim! gevv kardeşe de tabi 🙂

  CEVAPLA
 6. CanerCaner

  arkadaşlar bu devreyi yapmak istiyorum ama bir sorunum var ben pic programlı devre hiç yapmadım. bunu yaptığımda her hangi bir yazılıma maruz kalmadan ben bu ledlerden animasyon üretebilirmiyim?

  CEVAPLA
 7. NurettinNurettin

  Selam Caner,

  Bu devreyi ben yaptım oldukça güzel ama kendi programını ben çalıştıramadım. Bu yüzden kendi programımı kendim yazmak zorunda kaldım. Assembly dilini kullandım buarada. Senin de animasyon üretebilmen için her hangi bir programlama dilini kullanarak yazman gerekiyor. Sanırım başka yolu da yok animasyon için, varsa da hiç duymadım. Kullanabileceğin diller ise örnek olarak Pic basic pro, pic c, jal veya assembly’dir. Kolay gelsin.

  CEVAPLA
 8. CengizCengiz

  Devreyi Kurdum Gercekten Çok Güzel Herkeze Tavsiye ederim. Emeği Geçen Herkeze Teşekkürler.

  CEVAPLA
 9. bilalbilal

  arkadaşlar malzeme listesi ve baskı devresi varsa gönderebilir misiniz?

  CEVAPLA
 10. OnurOnur

  Ne tür ledler kullanılıyor acaba?
  Normal mi yoksa özel mi

  Lütfen yardım edin öğrenciyim =))

  CEVAPLA
 11. Deniz KarayelDeniz Karayel

  Bu gün hoca bize böyle bir devre gösterdi bunun gibi 8 ledli farklı farklı animasyonlarda yanıp sönüyor buton ile değiştiriliyor. Burada görünce devreyi bizim hoca burdan almış demek ki 😀 Arkadaşım kullanılan ledler şeffaf led

  CEVAPLA
 12. NurettinNurettin

  Valla benim bildiğim 2 çeşit led var, bir büyük boyutlu yani bu devredekinin aynısı diğer biri ise daha küçük olandır. ama senin büyük olanını kullanmalısın. Küçük olan led’e voltaj fazla gelebilir ve yanabilir!
  Çok basit bir devre gerisi programlamaya bağlı!
  Kolay gelsin! =)

  CEVAPLA
 13. MUSTAFA ÜMİT CESURMUSTAFA ÜMİT CESUR

  Mantar led daha güzel oluyor. emeğine ellerine sağlık çok şık bir devre. öğrencilerim çok beğendi. teşekürler. Allaha emanet ol.

  CEVAPLA
 14. Ali UsluAli Uslu

  İyi günler..Ben bu devreyi yapmak istiyorum ancak bir kaçta ekleme yapmak istiyorum..Bu ufoyu uçarmam mümküm mü acaba ? Nasıl bir motor ve sistem kurmam gerekli yardım edebilir misiniz?

  CEVAPLA
 15. halithalit

  aynı adam gibi 3 tane devre yaptım bende çok basit arkadaşlar özellikle belirteyim çok ufak 1 tane devrenin maliyeti 8-10tl…

  teknil lise 4.sınıf ögrencisiyim

  saygılar

  CEVAPLA
 16. hakan kemalhakan kemal

  hocam ben devreyi kurdum yazılımı attım sürekli processor reset has been wactdog tımer reset hatsı veriyor bu neden kaynaklanır.yardımlarınızı bekliyorum

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir