Microchip 18 Pin PIC Basit Deneme Test Devreleri

| Temmuz 15, 2023 Tarihinde güncellendi
Microchip 18 Pin PIC Basit Deneme Test Devreleri

18 pin PIC16F628 PIC16F628A PIC16F84 PIC16F84A PIC16F648 PIC16F648A serisi PIC`ler için basit kullanışlı deneme geliştirme kartları Bu modüller, birbirleriyle uyumlu olacak şekilde ortak özelliklere sahiptir. Mikrodenetleyiciyi ve voltaj regülatörü, kristal vb. gibi birkaç aksesuar bileşenini barındırması amaçlanan merkezi bir karttan ve geri kalan çevresel modüllerin şerit kablolar kullanılarak bağlanabileceği bir dizi konektörden oluşurlar. yol. 8, 18, 28 ve 40 pinli PIC’ler olduğu için her model için bir merkez kart olması ideal olacaktır.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Alan nedeniyle, 40-pin PIC’ler için bir tane ve 18-pin olanlar için biraz farklı bir tane geliştireceğiz, diğer ikisinin gelişimini okuyucunun değerlendirmesine bırakacağız, eğer isterseniz kolay olacak bir iş. yayınlanan ikisini baz alın..

Merkezi plakaların konektörleri, söylediğimiz gibi, onu modüllere bağlamak için kullanılacaktır. Bunların tamamen birbirinin yerine geçebilmesi için, hepsindeki konektördeki sinyallerin düzenine saygı göstermeliyiz. PCB’leri kolaylaştıracak pratik nedenlerle, makaleyi gösteren şekillerde görüldüğü gibi, her konektör mevcut on kablodan yalnızca altısını kullanacaktır. Bu şekilde her konnektörde 5Voltluk bir pin, toprak için bir, data için dört pin olacak, böylece her konnektörde yayınlanmış yarım PIC portumuz olacak.

Mikrodenetleyiciyi yeniden programlamak için çıkarmak zorunda kalmamak için, programlayıcımıza bağlı basit bir kablo aracılığıyla PIC’in programlanmasını sağlayan ICSP (In Circuit Serial Programming) olarak bilinen bir konektörü merkezi kartlara dahil edeceğiz.

pic-serisi-test-devre-microchip

18 pin kartı

Modül setimizin ilk kartı, 18 pinli mikrodenetleyicilerin “kalbi” olacak ve bu projenin sebebi de bu. Aralarında 16F628, 16F628A, 16F648, 16F648A, 16F818A serisi ve çok uzun olanların da bulunduğu en yaygın mikrodenetleyicileri test etmek için kullanılacaktır.

Daha yeni 18 pimli mikrodenetleyiciler, harici bir kristal ve kapasitör kullanımını gereksiz kılan dahili bir osilatörle çalışma seçeneğine sahiptir. Bu nedenle, fotoğrafları makaleyi anlatan bu levhada onlara yer vermedik. Herhangi bir nedenle bu bileşenleri gerektiren daha eski bir mikrodenetleyici (16F84A gibi) kullanmak istersek, bunları içeren harici bir modülü kolayca yapabilir ve ilgili konektöre takabiliriz.

Söz konusu kartın, veri pimleri aşağıdaki gibi olan üç genişletme konektörü vardır:

Konnektör A: PORTA.0, PORTA.1, PORTA.2, PORTA.3, +5V ve toprak.
Konnektör B: PORTB.0, PORTB.1, PORTB.2, PORTB.3, +5V ve toprak.
Bağlayıcı C: PORTB.4, PORTB.5, PORTB.6, PORTB.7, +5V ve toprak.

Bu kartı genişletme modüllerine bağlayacak olan yassı kablolar bunlara bağlanacaktır.

“A” konnektörüne takılı bir terminal bloğu vardır ve buna yukarıdaki fotoğrafta görülen serigrafiye göre pozitif ve negatifin doğru konumda olmasına dikkat ederek güç kaynağını bağlamamız gerekir. Kaynağı ters bağlamamız durumunda klemens arkasında bulunan diyot kartın bütünlüğünü koruyacak fakat devre tabi ki çalışmayacaktır.

Kartın kendi 5 volt voltaj regülatörü, çalışması için gerekli kapasitörlere sahip bir LM7805 vardır, bu nedenle güç kaynağı voltajı 7,5 ile 24 volt arasında olmalıdır. Voltaj regülatörünün çekebileceği maksimum akım 1 Amperdir.Modülleri bu karta bağlarken bu regülatörden güç alacakları için bunu göz önünde bulundurmalıyız. Kırmızı bir LED, kartın canlı olup olmadığını görsel olarak gösterir.

Okuyucunun fark etmiş olabileceği gibi, 18 pinli bir PIC maksimum 16 I/O pinine sahiptir, ancak üç genişletme başlığı sadece 12 tanesine bağlantı sağlar. Bunun nedeni, aynı kart üzerinde 4 PORTA pinine (4, 5, 6 ve 7) bağlı dört buton ve dört led içermesidir, böylece okuyucu herhangi bir ek modül kurmak zorunda kalmadan bu kartı kullanmaya başlayabilir.

Her düğme, pimi bir led ile paylaşır ve bir jumper (J1 – J4)

microchip-development-pictrainer18

This is another of the modules “indispensable”: it is the responsibility of hosting the 18-pin microcontrollers in DIP, such as the PIC16F627A, PIC16F628A, the popular PIC16F84 and several others. This is the second module of our coach designed to microcontroller. In this case, may be used PICs, 18 pins more popular

Projelerin kaynakları: ucontrol.com.ar/Articulos/trainer18a/trainer18a.htm

microchip-18-pin-pic-basit-deneme-test-devreleri

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/11/23 Etiketler: , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir