Köprü Bağlantılı Step Motor Sürücü L6203 L297

| Mayıs 24, 2023 Tarihinde güncellendi
Köprü Bağlantılı Step Motor Sürücü L6203 L297

Cnc projesi hazırlanmış bir motor kontrol devresi temel elemanlar L6203 ve L297. Step motorlar için H köprüsü Step motorlar için çok iyi 4 amper/fazlı sürücü. Bir yıldır CNC (sayısal kontrol makineleri) ile uğraşıyorum ve çeşitli deneyimlerden sonra bu H köprüsünü, 4 ampere kadar saf bipolar tip (4 telli) veya 5, 7’ye kadar motorları çalıştırabilen step motorlar için oluşturdum. Çift kutuplu seride yapılandırılmış motorlar için (6 – 8 telli) Verilebilecek minimum akım yaklaşık 500 mA’dır ve bu akım aralığı ile köprü, amatör ve endüstriyel CNC’lerin tüm pilotaj ihtiyaçlarını karşılar.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bir yıl önce 2 amper/faza kadar olan motorlar için bir H köprü kiti satın aldım ve bu, step motorları sürme konusunda biraz deneyim kazanmamı sağladı. Hatta bütün bir çalışan cnc yaptım.Küçük cnc’leri sürmek için uygun köprülerim olduğunu biliyordum ve artık daha güçlü ve işlevsel bir şeye geçme zamanı geldi.Ve işte bu sayfada sunduğum köprü. Her biri bir fazı çalıştıran iki L6203 tümleşik devresi ve perde çevirimi ile ilgilenen ve kıyıcıyı uygulayan bir L297 kullanır. (tork özelliklerinden daha iyi yararlanmak için tasarlanmış özel bir motor sürüş tekniği)

H köprüsünün elektrik şeması (pratik çizimde bulunan 470 mikrofarad elektrolitik kondansatör mevcut değildir) Lütfen aklınızda bulundurun: 10 ohm ve 1 ohm dirençler 2 watt anti endüktif tipte olmalıdır. Metal film rezistanslar kullandım ve birçok esnaf bunları alev rezistansları olarak biliyor. Bu köprü için ASLA tel dirençler kullanmayın (beyaz seramik olanlar ve hatta benim kullandıklarıma çok benzeyen sarılı teller).

schematic-bridge-connected-stepper-motor-driver-l6203-l297-circuit

Bu köprüyü kurarken iki şeye dikkat etmelisiniz.

1- Şekilde görülenlerden en uzun jumper kesiti en az 1 mm kare olan bir tel ile yapılmalıdır L6203 saniyede akım taşıyan bir jumperdır bu nedenle telin kesitinin büyük olması önemlidir.

2- Dış bağlantılar alanında 10 kutuplu düz konnektör veya minyatür klemens monte etmek mümkündür.Birinin montajı diğerinin montajını hariç tutar.

connection-l6203-l297

İlk şekilde 3 adet konektöre dikkat edin.Üstteki ilk konektör, 12-42V olarak işaretlenmiş olan, motorların güç voltajını sağlamalıdır. Minimum voltaj 12 volt ve 45 volt’u geçmemesini tavsiye ederim. step motoru sürmek için kıyıcı tekniği, bu yüzden motorunuzun plakasında belki 2 volt gösteriyorsa endişelenmeyin. Güç voltajı motor plakasında gösterilen voltajın 10 ila 20 katı arasında olmalıdır. Aynı şeklin altındaki konektörler 6 telli motorlarda fazların merkezi kablolarını çıkarmalı ve birbirinden yalıtmalısınız ve bu konektörlere sadece yan kablolar bağlanacaktır.Yön önemli değil ama isterseniz motorun yönünü tersine çevirmek için sadece bir fazı ters çevirerek veya PC’den CAM programından paralel pimin durumunu ters çevirerek yapabilirsiniz.

Köprünün tabanında bir düzeltici ve yanında Vref adı verilen bir ölçüm noktası vardır. Düzeltici, L297 karşılaştırıcısının referans voltajını ayarlamak ve sonuç olarak motor fazlarında akan akımı ayarlamak için kullanılır.

Bu voltajı ayarlamak için, kütle ile Vref ölçüm noktası arasına bağlı bir multimetreye ihtiyacınız var ve bir tornavida ile trimmer’i motordan elde etmek istediğiniz akıma göre ayarlayın.

Bu köprünün duyu dirençlerinin toplam direncinin 0,33 ohm olduğuna dikkat edin. Bu nedenle Vref değerinden, Ohm kanununu basit bir şekilde uygulayarak köprünün sağladığı akımı doğrudan elde edin.

Uygulanacak formül şudur: V / R = I

Burada V, test cihazı ile ölçtüğünüz ve trimmeri çevirerek ayarlayabileceğiniz Vref, R ise faz üzerine yerleştirilen 3 sens rezistansın verdiği toplam direnç ve bu köprüde 0.33 ohm’dur.

Ben alacağınız çıkış akımıdır.

Bir örnek alalım.

2 amperlik bir motor sürmeniz gerekiyor ve 0.33 direnci’niz var, 0.66 V (R x I = V) Vref voltajını elde edene kadar trimmer’i ayarlamanız gerekecek (0.33 x 2 = 0 ,66)

DİKKAT Bu sistemle tespit edilen akım tepe akımdır ve kesinlikle köprü tarafından sağlanan RMS akımına karşılık gelmez. RMS akımı büyük ölçüde motorun elektriksel özelliklerine bağlıdır, ancak aynı zamanda kullandığınız motorun davranışı sayesinde de ayar yapabilirsiniz. çok ısınmamalı ve iyi çalışmalıdır .Bu nedenle, motor çok ısınırsa veya kötü çalışırsa Vref’i düşürmeniz veya yükseltmeniz gerekebilir.

l297-l6203-step-motor-surucu-cnc-proje

Köprümüzün tabanında operasyonel ihtiyaçlara göre ayarlanacak köprüler bulacaksınız. En üstteki atlama teli denetleyicidir ve mevcut düzenlemenin L6203’te nasıl kontrol edileceğine karar verir.

İki olasılık vardır: faz kontrolü veya inbhit kontrolü. Kontrolü her zaman faza ayarlayın ve inhibhit’i yalnızca özel durumlarda kullanın. Bu modu ayarladım çünkü fazla alınan bir motor Faz modunda öfke nöbeti geçirebilir ama bence bu durumla nadiren karşılaşıyorsunuz.

Entegre L297’nin yanında, yerleştirildiğinde saati hariç tutan bir jumper bulacaksınız. Köprünün bağımlı modda ayarlanması gerektiğinde kullanılır ve senkronize saate sahip olmak için senkronizasyon pinini ana karta bağlamak gerekli olacaktır.

Bunun amacı, yanlış zemin düzlemlerinden kaynaklanan gürültüyü azaltmak ve bunların motorun yanlış adım atmasına neden olmasını önlemektir. Senkronizasyonun takılı ve çalışır durumda olduğundan emin olmadan asla saati atlama girişiminde bulunmayın.

Senkronizasyonu vermeden saati devre dışı bırakmak, köprüde ve motorda ciddi hasara yol açacak şekilde akımın kontrolünü kaybetmek anlamına gelir.
Birden çok kart arasındaki senkronizasyon bağlantısından emin değilseniz, tüm atlama tellerini harici saat atlama teli olmadan bırakın; her biri mevcut kontrol için kendi saatini oluşturacaktır.

Buraya kadar söylenenleri daha iyi anlamak için bu köprünün işleyişi üzerine birkaç sayfa daha yazmak gerekecek. Eski olmasına rağmen L297, öğrenilecek birçok ilginç şeyi gizleyen bir entegredir.

Kartın son iki atlama teli açıklanmaya devam ediyor, bunlar etkinleştirme ve H/F atlama telidir H/F atlama teli, motorun YARIM mod ile FULL mod arasında ADIM’lerini nasıl gerçekleştireceğine karar verir.

200 adım/dev bir motora sahipseniz, jumper takmazsanız tam bir dönüş için 200 adım atmanız gerekirken, Yarım modda (jumper set) 400 adım atmanız gerekecektir. tam dönüş.

Etkinleştirme atlama teli ise motorlara giden gücü etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanılır. Şimdilik jumper’ı bu son kontağa da takın, böylece motorlara her zaman güç verilir. Gelecekte, ilgili etkinleştirme pimi aracılığıyla motorlara giden voltajın harici kontrolünün olması yararlı olabilir.

Köprünün çalışması için motorların voltajına ek olarak lojik kısım için stabilize edilmiş 5 voltluk bir voltaj sağlamalısınız. Eğer bu köprüyü doğrudan PC’ye paralel bağlamayı düşünüyorsanız sadece STEP ve DIR pinlerini bağlayabilirsiniz.

Diğerlerini ücretsiz bırakabilirsiniz (güç kaynağı dışında) L297’nin tercümanı adım adım sürüş dizisinin sıfır konumundan geçtiğinde sönen HOME LED’i de vardır.
Teşhis için LED’in yanıp söndüğünü görmek yararlı olabilir, bu, adım darbelerinin geldiğini ve tercümanın çalıştığını gösterir.Terminal panosuna döndüğünüzde, etkinleştirmenin uzaktan kontrolü için tüm pimleri ve üzerinde gösterilen Yarım / Tam’ı bulacaksınız. , master tarafından üretilen tek bir saat olması durumunda kartları birbirine bağlamak için sinc pinini ve 5 voltluk güç kaynağını bulacaksınız.

Step motorlarla hiç tecrübesi olmayanların buraya kadar anlattıklarımı tam olarak anlamayacağını çok iyi biliyorum ama bir yerden başlamam lazım….. Öncelikle bu köprü gerçekten her açıdan mükemmel ve Bu konuda net bir sayfa açmış olmayı umuyoruz ve gerekirse step motorları açıklayan birkaç sayfa yapmak zorunda kalacağım. Konuyla ilgili herhangi bir şüpheyi netleştirebilecek net. İyi çalışmalar

motor-surucu-devresi-test

L6203 Dmos Tam Köprü Sürücüsü

l6203-dmos-full-bridge-driver

 • 48v’a kadar besleme gerilimi
 • 5a maks tepe akımı (l6201 için maks. 2a)
 • l6201: 1a; l6202: 1.5a; l6203/l6201ps: 4a
 • Rds (açık) 0,3 Ω (25 °c’de tipik değer)
 • Çapraz iletim koruması
 • Ttl uyumlu sürücü
 • 100 khz’ye kadar çalışma frekansı
 • Termal koruma
 • Dahili mantık kaynağı
 • Yüksek verim

L297 Step Motor Kontrolcüsü

l297-stepper-motor-controllers

 • Normal dalga sürücü
 • Yarım/tam adım modları
 • Saat yönünde/saat yönünün tersine yön
 • Anahtarlamalı yük akım regülasyonu
 • Programlanabilir yük akımı

Kaynak: fisertek.it/index_00001c.html (Kapalı)

kopru-baglantili-step-motor-surucu-l6203-l297

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2009/01/07 Etiketler: , , , , , , , ,2 Yorum “Köprü Bağlantılı Step Motor Sürücü L6203 L297

 1. mehmetmehmet

  L6203 ün bağlantı şeması nasıl oluyor? 1. bacak en soldaki ilk bacak mı oluyor?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir