Kireç çözücülere son porçöz ile kireç çözmek

| Mart 27, 2021 Tarihinde güncellendi
Kireç çözücülere son porçöz ile kireç çözmek

Reklamlarda “Kullanmazsanız Çamaşır Makineniniz Rezinstansı böyle olur ona göre !!!!” diyorlar hade be hiç gerek yok daha ucuz bir yöntem var 🙂 ben kullanıyorum şöyle bir baktım 10.05.2006 tarihinde başlamışım 😀

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

MANDRAKE Usta Derki:
Kirec önleyiciler Çamasir makinamiz icin gercekten faydalımıdır diye soranlara,beyaz esya servisi olarak ben “hayır” diyorum.

Hic faydasi yoktur demiyorum,çok azda olsa faydası var ama tam randuman alabilmek için her yıkamada kullanmak gerekir,bu size Yıllık olarak bütçenize baya bir zarar verir.

Size bir püf noktası vereyim.Kireç önleyici yerine, Kireç sökücü Asit (sıvı porcöz) kullanabilirsiniz.Bu uygulamayı Senede bir yapmanız yeterlidir.

Çamaşır makinanizi 50 dereceye ayarlayın(Çamaşır Makinanızın Boş olması gerekir,içinde Çamaşır olmasın) ön yıkamasız olarak makinayı çalıştırın,yaklaşık 10-15 dakika bekledikten sonra elinizi makinanın cam kapagına değdirin,su ısınmaya başlamişsa 100ml miktar kadar Sıvı porcözü Çamaşır tozu koydugunuz cekmeceden içeri boşaltın ve yıkama programı bitene kadar bekleyin.

Sonucta senelik toplam 100 Euro ödediğiniz Kireç önleyici yerine,100ml ik asitle 3.-Euroya halletmiş olursunuz,hemde kireci kökünden temizler.

Yayım tarihi: 2008/01/13 Etiketler: , , , , , ,19 Yorum “Kireç çözücülere son porçöz ile kireç çözmek

 1. sehaseha

  bunun aynısını yapıyorum ben endüstiriyel makinaları ayda 1 defa rezistasları cıkarıp bi 10 dakka kirec cözüçüye tutuyorum hem rezistas ömrü uzuyor hemde tasarruf yapıyorum bizim maki nalarda 3 tane trifaze rezistasvar makina her gün 5 saat garanti calışır

  CEVAPLA
  1. AliAli

   20 yil oldu hic ko…la kullanmadim hala tertemiz yalan yahudiye para kazandirmayin zaten detarjanlarin icinde kirec cozucu var

   CEVAPLA
 2. özcanözcan

  pası sökmek için üstüne cocacola dökmeyi dene…:)birebie geliyor…
  hemde calanın etkisini görmüş olursun :D:D

  CEVAPLA
 3. orhanorhan

  Hakikaten deneyen var mı? Deneyipte makinaya zarar vermeyelim.Arkadaşlar

  CEVAPLA
 4. gevvgevv Yazar

  Ben denemeye devam ediyorum 🙂 başlangıç 10.05.2006 şimdilik sorun yok

  CEVAPLA
 5. isa_olcerisa_olcer

  bu porçöz denilen şeyi alüminyumlara alerjisi var. 😀 anında eritiyor. makinanın içinde alüminyum parça var ise makinanızdan hayır gelmez. benden söylemesi.

  CEVAPLA
 6. akifakif

  Porçöz: Nitrik asidin seyreltilmiş halidir…Ben 10 yılda bir rezistansı çıkarıp tuzruhu(~%18 lik Hidroklorik asit)ile temizleyip yerine takıyorum.

  CEVAPLA
 7. orhanorhan

  arkadaşlar bizde 10 senelik makine var 2 ay önce makine elektrik kaçağı yaptı diye sökmüştüm baktım rezistan kirec içinde ve patlamıştı 20tl ye yenisini alıp taktım zaten geri kalan parçalar kireçlenmiyor kireç sökücüler tamamen para tuzağı rezistansıda civata sökmeyi bilen herkes değiştirebilir.

  CEVAPLA
 8. hasancam79hasancam79

  ben deaynı fikirdeyim kireç cözücüler hakında ama bir gercek varki oda kireçli sudaa çamaşır yıkamak kireçli su +fazla detarjan + çamaşırda sertlik +çamaşırda yıprama bunları göze alıyorsanız aside devam
  tek kurtuluş ve en ideali kireçsiz su kullanımı direk şebekeye bağlanan sistemler var arıma sistemi herkesde olan tek musluğa bağlananlardan değil inşallah mali durumu düzeltirsem sistemi kendim yapacağım

  CEVAPLA
 9. HalilHalil

  zaten yıllık hesap edildiğinde kreç çözücülere harcanan para neredeyse bir makina parası

  CEVAPLA
 10. limontuzulimontuzu

  arkadaşlar limontuzu daha güvenlidir. mesela ketıl denen elektrikli ısıtıcınızın reziztansı kireç bağlamışsa içine bir yemek kaşığı limontuzu koyun ve yeteri kadar su ekleyin kaynatın 5 dk da kireçten eser yok 🙂 tecrübe ile sabittir. :)))

  CEVAPLA
 11. fatosfatos

  arkadaslar bakır demlıgı porcozle yıkadım sorun olurmu

  CEVAPLA
 12. İlkayİlkay

  Geçen de denedim Allah razı olsun 2 kg çamaşırda bile karşı duvara koşan Arçelik makina 3 yıkamadır yerinden kıpırdamadı nasıl kireç bağladıysa hepsi gitmiş..yaşasın porçöz

  CEVAPLA
 13. DenizDeniz

  Oturduğum ev eşyalı kiralık daire olduğu için benden önceki kiracının çamaşır makinesini dikkatsiz kullandığını düşünüyorum. Çünkü cidden çok garip sesler çıkarıyor makine. Annemin makinesinde sirke ile deneme yapmıştık 90 oC’de. Sirke veya limon tuzu kullanacaksanız en yüksek sıcaklıkta uygulama yapmalısınız. Çünkü bu maddeler sıcaklık arttıkça daha çok etkili hale gelen asidik maddelerdir. Ancak nitrik asit (HNO3) içeren porcoz veya tuz ruhu (HCl) içeren diğer kireç çözücüler ile yüksek sıcaklığa çıkmadan da uygulama yapılabilir. Şu an HCl içeren bir kireç çözücü ile yıkama yapıyorum kireçten arındırma için. Umarım işe yarar.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir