IR2153 MAX4420 IXFH30N50 İle Yüksek Güçlü İndüksiyon Fırını

| Haziran 12, 2023 Tarihinde güncellendi
IR2153 MAX4420 IXFH30N50 İle Yüksek Güçlü İndüksiyon Fırını

Daha önce “HIP6601 İle Basit İndüksiyon Fırını” yazısında basit bir indüksiyon ısıtıcı devresini paylaşmıştım yazıda ir2153 ile deneme yapmaktanda bahsetmiştim zaten yapılmış 🙂 baya güçlü bir devre ir2153 çıkışları yüksek hızlı 6 amper max4420 mosfet sürücü ile güçlendirilmiş il denemeler bu şekilde yapılıyor sonrasında sürücü çıkışlarına 500 volt 30 amper ixfh30n50 HiPerFET mosfet bağlanmış..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Makale, indüksiyonla ısıtma ve eritme için tasarlanmış bir laboratuvar invertörünün şemasını, tasarımını ayrıntılı olarak açıklar ve üretimi hakkında ipuçları verir. Evirici, laboratuvar kurulumlarının mevcut ekipmanlarına (tüp fırınlar, ısıtılmış boru hatları, elektriği ileten potaların ısıtılması, vb.) kolayca entegre edilebilir. Küçük metal ve alaşım numunelerinin (birkaç gram) sertleştirilmesi ve eritilmesi (süspansiyon dahil) için bağımsız olarak da kullanılabilir. Eviricinin gücü 0 ila 2 kW arasında ayarlanabilir, çalışma frekans aralığı 60 kHz ila 300 kHz’dir, güç kaynağı 220V ağdandır.

İnvertörler, doğrultucuların tersi olan cihazlardır, yani. – DC’den AC’ye dönüştürücüler. Genellikle “invertör” terimi daha dar anlamda kullanılır: güç kaynağı olarak kullanılan alternatif voltaj üreteci. Eviricinin çıkış voltajı, endüstriyel frekans (50 Hz) veya artırılmış (onlarca, yüzlerce kHz ve üzeri) olabilir. Arttırılmış frekanslı güç kaynaklarının en önemli avantajlarından biri, transformatörlerin ağırlık ve boyut parametrelerinde keskin bir azalmadır. Diğer bir olumlu nokta ise eviricilerin anahtarlama güç elemanlarının anahtar modunda yani anahtar modunda çalışmasıdır. enerji kayıplarının ana kısmı sadece anahtarlama anlarında meydana gelir. Böylece, modern yüksek hızlı yarı iletken anahtarlar dönüştürücülerin verimliliğini önemli ölçüde artırabilir ve bazı tasarımlar için %100’e yaklaştırır.

Güç elektroniğinin eleman tabanının hızlı gelişimi ve ucuzlaması, bazı evirici sınıflarının günlük yaşamda bile nişlerini sıkı bir şekilde işgal etmesine yol açmıştır. Bunlar, modern kişisel bilgisayarlar için güçlü anahtarlamalı güç kaynakları, flüoresan lambalar için elektronik balastlar, kaynak invertörleri ve ev tipi endüksiyonlu elektrikli sobalardır. Transistör invertörlerinin mevcudiyeti ve makul fiyatları, fiziksel ve kimyasal deneyler uygulamasında daha geniş çapta uygulanmalarına da katkıda bulunabilir. İnverterlerin deneysel laboratuvardaki olası uygulamalarının tam listesi burada değildir.

1. Düşük dirençli borulu ısıtıcılara sahip fırınlar için güç kaynakları.

2. Ark deşarjları için güç kaynakları (ark deşarjlı plazma-kimyasal reaktörler, elektrik ark eritme).

3. Yüksek voltajlı dengesiz deşarjlar için güç kaynakları (darbeli deşarjlar, yüksek frekanslı korona ve ark deşarjları, bariyer deşarjları (ozonlaştırıcılar)).

4. İndüksiyonla ısıtma (indüksiyon fırınları, sertleştirme, eritme).

high-power-induction-furnace-with-r2153-max4420-ixfh30n50

Ne yazık ki, makul bir fiyata iki veya üç yüz kilohertz’e kadar ayarlanabilir dönüştürme frekansına sahip birkaç kilovat güce sahip evrensel bir invertör satın almak neredeyse imkansız bir iştir. Bariz sebeplerden dolayı satılık değiller. İlk olarak, seri üretime uygun böyle bir evrensel invertörü geliştirmek çok zordur. İkincisi, bu tür birleşik eviricilerin günlük yaşamda doğrudan bir kullanımı yoktur. Bu nedenle, ev aletleri üreticilerinin her görev sınıfı için (kaynak, güç kaynağı, balastlar vb.) Özel çözümler kullanması daha kolay ve daha ucuzdur.

Öte yandan, bir araştırma laboratuvarı için, ekipmanın çok yönlülüğü ve esnekliği genellikle diğerlerine ağır basan en önemli kriterlerden biridir. Bu, vurguyu bir şekilde evrensel çözümlere kaydırır. Elbette bazı durumlarda, bazı ev çözümlerini araştırma görevleri için uyarlamayı deneyebilirsiniz. Örneğin, düşük voltajlı bir arkı çalıştırmak için hazır bir kaynak invertörü satın alabilir ve değiştirebilirsiniz. Bu, çekirdek olmayan bir laboratuvarda invertör üretmekten daha ucuz olabilir. Veya birkaç yüz watt orta frekans invertörü elde etmek için bir bilgisayar güç kaynağını dönüştürebilirsiniz. Ancak bu tür görevlerin yetkin bir şekilde yerine getirilmesi, deneycinin kalifikasyonunu gerektirecek ve en az kendi invertörünü üretecek ve ortaya çıkan çözümün esnekliği ve çok yönlülüğü çok küçük olacaktır.

Ev yapımı bir laboratuvar invertörü yapmanın iyi bir çözüm olmasının birkaç nedeni daha var.

1. İlk olarak, bir laboratuvar invertöründeki “yük” genellikle ev veya endüstriyel numunelerden önemli ölçüde daha azdır. Bu nedenle, bir laboratuvar invertörü, seri üretime hazır bir endüstriyel tasarımdan çok bir düzen (prototip) olabilir.

2. İkinci olarak, geleneksel bir araştırma deney laboratuvarı koşullarında, cihazın güvenilirliği ve verimliliği için endüstride veya günlük yaşamda olduğu kadar katı gereklilikler yoktur. Bu, cihazın çalışmasının otomatik kontrolü, acil durumlara ve aşırı yüklenmelere karşı koruma ile ilişkili “kayışları önemli ölçüde basitleştirir”. Bu ekipmanla çalışmanın yeterince kalifiye personel tarafından gerçekleştirileceğini dikkate alırsak, bu faktör daha da önemli hale gelir.

3. Üçüncüsü, geliştirilmiş bir prototipin seri üretiminden bahsetmediğimiz için, güç bileşenleri büyük bir “güvenlik marjı” ile alınabilir. Aynı zamanda, basitleştirmek mümkündür cihazın güvenilirliğini artıran emoteknik çözümler.

4. Ve son olarak, evrensel bir laboratuvar invertörü (“kurucu” olarak), bazıları değişikliklerini, analizlerini ve onarımlarını basitleştiren duvara monte düzenler şeklinde yapılabilen bir dizi ayrı modül olabilir. Sınırlı bir bütçeyle bu modüllerin modernizasyonu ve geliştirilmesi (“koruyucu ve teşhis devreleriyle “bağlama”, koruma ve kontrolün otomasyonu) kademeli olarak, yalnızca ihtiyaç duyulduğunda gerçekleştirilebilir.

induksiyon-isitici-induksiyon-firini-simple-induction-furnace-ir2153-max4420-ixfh30n50

isitici-induksiyon-induction-ir2153

Kaynak: icct.ru/Practicality/Papers/30-03-2010/Invertor-01.php

ir2153-max4420-ixfh30n50-ile-yuksek-guclu-induksiyon-firini

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/01/22 Etiketler: , , , , ,41 Yorum “IR2153 MAX4420 IXFH30N50 İle Yüksek Güçlü İndüksiyon Fırını

 1. erhanerhan

  yazıyı gördüğüm zaman hemen yapmak için hazırlandım elimde ır2110 vardı 555 ve 4093 ile devreyi farklı bir şekilde çalıştırdım bobine cıvatayı attığımda hemen ısınmaya başladı tabii ırfz44 lerdse ısındı
  BUGUN IRFP460 ile deniyeceğim olumlu sonuş alırsam yazarım mutlaka

  CEVAPLA
 2. VacipVacip

  Bu devrede kullanılan malzemeler neler, şema paylaşabilirmisiniz ?

  CEVAPLA
 3. feyyaz kurtfeyyaz kurt

  ilk fırsatta bende deneyeceğim. max bende de yok bende yerine başka birşey kullanıp deneyeceğim.

  CEVAPLA
 4. GÖRKEMGÖRKEM

  ben bu devreyi bitirme tezi olarak yapacağım denemelerinden paylaşımlar yapabilecek var mı? resimleri ve devre şemaları ile,,çok teşekkür ederim

  CEVAPLA
  1. erkanerkan

   merhaba görkem bey bende bitirme tezi olarak düşünüyorum bu konuyu devre şeması elinize geçti mi ? bitirme projeniz tamamlandı mı? teşekkürler.

   CEVAPLA
 5. erhanerhan

  IRFP460 ile yaptim fakat ir2110 yandı muhtemelen breadboard kullandığım için kablolar oynamış veya biryerlere temeas etmiş olabilir.IR2153 piyasada bulunuyor bir kaç firmada gördüm fakat max4420 bulunmuyor bende onun yerine tc4429 entegresini buldum ve bu denememde igbt kullanicağım başarili olcağım ümidindeyim yarın malzemelerin şiparişini vereceğim başarılı olursam paylaşırım iyi günler

  CEVAPLA
 6. GÖRKEMGÖRKEM

  arkadaşlar devre için yardım edermisiniz? osilasyon nasıl sağlanıyor

  CEVAPLA
 7. GÖRKEMGÖRKEM

  erhan bey istanbuldaysanız birlikte yapma ihtimalimiz varmı bu devreyi?

  CEVAPLA
 8. erhanerhan

  görkem istanbulda değilim işlerimin yoğunluğu nedeniyle hala devreyi uygulama fırsatı bulamadım uygulama ile kazandığım tecrubeleri mutlaka paylaşıcağım iyi günler

  CEVAPLA
 9. mehdimehdi

  acaba devrenin şemasını ve malzeme listesini verebilirmisiniz

  CEVAPLA
 10. BurhanBurhan

  Frekans daha da yükseltilebilirse daha hızlı ısıtır mı acaba?

  CEVAPLA
 11. UğurUğur

  verilen linkteki ana Şemadaki kondansatörlerin değerleri belirsiz deneme yanılma yoluyla mı bulacağız

  CEVAPLA
 12. erhanerhan

  arkadaşlar bu devreyi yaptım vede çalıştırdım gayet iyi çalışıyor bir vidayı kor haline getirdim bir toplu iğneyi 5 saniyede kor haline getiriyor

  CEVAPLA
 13. MuratMurat

  Erhan Bey
  Devre maliyetiniz ne oldu?
  Bende bu devreyi yapmak istiyorum ancak araştırdım bazı parçaları bulmak zor, bu konuda bize yardımcı olabilirmisiniz?

  CEVAPLA
 14. erhanerhan

  biraz geç oldu ama yeni farkettim kusura bakma murat parçaları bulmak kolay bluemavi elektronik alışveriş sitesinde aldım hepsini IR2153 MC4429 MOSFET olarakta IRFP460 kullandım üzerinde hazır dıodları oldugundan gerilimi 220 değilde 110v kullandım tabi aşama aşama gittim frekansı 173khz yaptım çok güzel çelıştı bu devreyi IGBT transistörlerle deniyeceğim kısmet olursa iyi günler

  CEVAPLA
 15. muratmurat

  Erhan bey merhaba,
  Verdiginiz cevab için teşekkür ederim.
  Yapmış olduğunuz devreye ait fiyat konusunda bilgi vermediniz?
  Bu devre hakkında bana resim veya teknik konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz?
  Mail adresim: [email protected]

  CEVAPLA
 16. erhanerhan

  devrenin transistçrle 2 tanesi 15 lira (IRFP460) mc4429 2 tane tanesi 4 lira en pahalıları bunlar ama ortalama 40-50 arasıdır tahmini fiyatı devreye ait resim çekmedim henüz ama çekip gönderirim. teknik konuda yardımcıda olurum elimden geldiğince ayrıca haftaya 2 transistörle deniyeceğim IGBT ler ile kazanacağım tecrubeleride paylaşırım iyi günler

  CEVAPLA
 17. muratmurat

  erhan bey devreye ait resim,devre gibi bilgileri paylaşabilirmisiniz. bende malzeme almak için sizi bekliyorum.

  CEVAPLA
 18. ahmetahmet

  erhan bey devreye ait resim,devre şeması gibi bilgileri paylaşabilirmisiniz bu devreden acil yapmam lazım proje olarak

  CEVAPLA
  1. erhanerhan

   Merhabalar Ahmet bey ben bu devreyi yaptım çalıştırdım güzel oldu fakat aradaki beyaz nüveyi bulamadığımdan dolayı sarı nüveden kullandım bu yüzden istediğim verimi alamadım ama araştırma yaptım ve royer induction heating`i buldum mükemmel bir devre çalıştı ve süper bir verim aldım kesinlikle o devreyi size tavsiye ederim google den araştırın bir çok örnek bulursunuz iyi günler

   CEVAPLA
   1. ahmetahmet

    erhan bey öneriniz için teşekkur ederim ama bu devre benim işimi görür varsa devrenin şeması veya proteusunu paylaşabilirmisiniz resimden devreyi tam yapamıyorum

    CEVAPLA
    1. erhanerhan

     merhaba ahmet bey şemayı ekleyeyım ama herhangi bir dosya ekle gibi bir ikon yok burada nasıl gönderebilirim

  1. eyüpcaneyüpcan

   fuat kardşeim bende Elektrik elektronik mühendisliği okuyorum 1. sınıfım bu devreyi yapmak istiyorum acaba bi iletişim bilgisi verebilirmisin ? yada yaptığın değişiklikleri devre vb paylaşabilirmisin ?

   CEVAPLA
  1. MehmetMehmet

   Ben de bu devreyi yapmak istiyorumda devrenin ısıtan bobin kısımı nereye bağlanıyo onu anlamadım yardımcı olurmusn

   CEVAPLA
  2. Mehmet SarayMehmet Saray

   mehmet ustam merhaba nasılsınız. Ben de mehmet adaşız denizliden.
   ustacım ben de bu devreyi hazırladım kurdum. bazı sorunlarım var. şöyleki ; güç modulune dc200v. ile rahat çalıştırıyorum tabi verim çok az. Fakat devreye dc.300v. uyguladığımda mosfetler, diyorlar ve dirençleri patlıyor sizce nerede hata yapıyorum. burada kullandığı kpc5010 köprü ve 470.400 kondansatör direk bağlıyorum araya başka bişey koymam gereklimi mi yada elk. sıraylamı verilecek işin işinde çıkamadım yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler Mehmet Saray.
   532 207 72 71 ustam tel lede görüşübiliriz.

   CEVAPLA
  3. MustafaMustafa

   Yapan mühendis 2kw diyor. Tap köprü yaparsanız 4kw alırsınız diyor. Tam köprümü yaptınız. Bende tam köprü yapmaya çalışıyorm devreyi ama nasıl yaparım bi fikrim yok yardımcı olurmusun.
   Ayrıca tr1 (220-220 transformator) koymasak da direkt şebeke elektriğinden alsak bişey olur mu?

   CEVAPLA
 19. MustafaMustafa

  Bende bu devreyi yapmak istiyorum rar indirdim açtım fakat devrede 30-40 adet poluester kapasitör yok. Nereye konulacak bu kondansatörler? Ayrıca sf18 diyot hiçbiyerde yok nerden bulcam

  CEVAPLA
 20. idrisidris

  Erhan bey size ulaşabilme ihtimalimiz var mı bu konu hakkında bazı sorularımız olcakda

  CEVAPLA
 21. VeliVeli

  Değerli arkadaşlar, şimdi bu paylaşımdaki devreye göre yaparsam, çalışacak mı?
  Bu devre elemanlarını nereden alabilirim?

  CEVAPLA
 22. VeliVeli

  Bu şemanın malzeme listesini yazman mümkünmü arkadaşım? Eğer öyle bir güzellik yaparsan çok mutlu olurum, parçaları alır ve gerisini yaparım inşallah.

  CEVAPLA
 23. MustafaMustafa

  Arkadaşlar bende yapmak için hazırlandım. Ama bazı eksiklerimvar fiyat konusunda.
  1-) c8 ve c9 kapasite 800v üzerinden derecelendirin diyor mühendis ama 800v 1000uf kondansatör bulamıyorum. Aliexpreste bile yok. Başka kaç voltta takabilirim?
  2-) c10 ve c11 400v 1uf kapasitörler film olmalıymış. Aliexte bulabildim onunda fiyatı uçuk. 5 tanesi 40 lira. Yerine mkt 1uf taksam olurmu?
  3-) yapan mühendis “yarım köprüden tam köprüye geçildiğinde 2 katı güç alırsınız” demiş. Tam köprü yapmak için ne yapmalıyım?
  4-) cbb81 kapasitörden (2000v 0.033) 40 tane kullanılmış. Ben 50 sipariş verdim ama 0.022uf (220nf). Sakıncası olurmu? Parelelmi bağlamalıyım hepsini yoksa serimi?
  5-) lütfen yalvarırım sorularıma cevap verin elimde 5 çuval alüminyum teneke kutu var eritmem gerek. Ne olur cevap yazın özellikle tam köprü sorunuma.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir