DSPIC30F3013 Dijital VCO Devresi

| Mart 21, 2021 Tarihinde güncellendi
DSPIC30F3013 Dijital VCO Devresi

DSPIC30F3013 Dijital VCO projesinin kaynak kodları verilmiş ayrıca wave table generator ve tuning table generator programlarının C++’da yazılan kaynak kodlarıda paylaşımış. Ayrıca hesaplama ve formüller hakkında bilgilerde bulunuyor.

Yazarın açıklaması; DSPIC30F3013 ile oluşturulmuş dijital VCO devresi. Bir arama tablosu kullanılarak dspic’te üstel dönüşüm gerçekleştirilen sayısal olarak kontrol edilen bir osilatördür (NCO). NCO fazı bir üçgen dalga formu aramak için kullanılır. Üçgen dalga 8 bitlik bir R2R DAC ile verilir. Normal VCO dalga formları, sinüs, testere dişi ve PWM, analog devre kullanılarak üretilir. Bu ilk sürüm için geleneksel bir VCO oluşturmak istedim, ancak gelecekteki sürümler ek dalga formları içerebilir. Girişler 1V / Octave, üstel FM, senkron ve PWM’dir. Üç frekans kontrolü var. Bir kaba ve ince üstel kontrol 1V / Oct ve üstel FM girişleriyle toplanır. Dspic’in ADC’de yerleşik olarak kullanılmasıyla doğrusal bir ince kontrol de sağlanmıştır.

Dspic’in akümülatörlerinin her ikisi de kullanılıyor. Akümülatör A, NCO için 32 bitlik bir faz akümülatörü görevi görür. Akümülatör B, 24 bitlik bir ayar sözcüğü depolar. NCO 500khz’de çalışmaktadır. Yüksek örnekleme oranı, takma oranını azaltmak için kullanılır.

vco-circuit-vco-built-dspic30f3013

Kontrol voltajı bir 16bit ADC’ye gelir ve yaklaşık 100 khz’de örneklenir. ADC okuması daha sonra birinci dereceden bir dijital filtreden geçirilir. Bu filtre çok ucuz ve dsp talimatları olmadan uygulanır. Filtrelenmiş ADC okuma değerinin düşük 12 biti, bir 24 bit ayarlama değeri sağlayan bir arama tablosu indekslemektedir. ADC okumasının üst 4 biti, bir oktav çarpanı değeri aramak için kullanılır. Çarpma, MAC dsp komutları kullanılarak iki adımda yapılır.

VCO’nun performansı umduğum kadar iyi. Sayacım ölçebildiği gibi birkaç oktav üzerinden izlendi ve kenton midi-CV dönüştürücümden daha iyi izliyordu. ADC girişindeki gürültüden kaynaklanan bazı frekans titreşimleri var. Bundan kaçınmayı umduğum dijital filtreyi eklememin nedeni de bu.

Bir VCDO ile ilgili en sevdiğim şeylerden biri ayarlama kolaylığı. Sık sık ayarlamanız gerekmiyor. Gerektiğinde, referans frekansı veya frekans ölçer olmadan çok yakın ayarlama yapılabilir. ADC referansına bir kalibrasyon butonu ve trim potu dahil ettim. Düğme tutulduğunda ve ADC okumasının 12 biti 0 olduğunda, bir LED yanar. Bu, VCO’nun tam bir oktav değerine ayarlandığını gözle görülür şekilde gösterme etkisine sahiptir.

VCO Devresi Test Sesleri;

Kaynak: homebuilthardware.com/index.php/projects/dspicvcdo/

Alternatif Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-26263.zip

Yayım tarihi: 2019/10/29 Etiketler: , ,Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.