Balık oltası kamışı toroid trafo ile vertikal tuner anteni

| Mayıs 25, 2023 Tarihinde güncellendi
Balık oltası kamışı toroid trafo ile vertikal tuner anteni

TA1CD sitesinde gördüğüm değişik bir vertikal anten uygulaması ayrıca farklı özelliklerde antenler alıcı,verici,telsiz uygulamalarıda bulunmakta

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

BALIK OLTASI İLE VERTIKAL ANTEN

Çetin Bey (DL3HTA), (kimsenin kaçamadığı, takıldığı) balık oltasından yaptığı ve kullandığı anteni ve bu antenle birlikte imal edip, kullandığı UNUN trafoyu internette biraz araştırdım. Alman amatörü DK9NL magnetic trafo için emek harcamış ama Sevgili Arkadaşım, Dostum, Çetin Abim, bu UNUN trafoyu kendi geliştirdiği antene adapte ederek ortaya mükemmel bir vertikal anten çıkarmış.

Çetin Abi’ den aldığım bilgilere göre Türkiyeden temin ettiği 9 metre balık oltası kamışı üzerine 8 metre, sipiral şekilde, 13.5 metre bakır kablo sararak anteni hazırlamış. Çetin Abinin kullandığı UNUN trafonun alman amatörünün sitesinden aldığım trafo çizimini yanda göreceksiniz. Kullanılan toroid cinsi verilmiş ama hf için uygun olan herhangi bir toroid’ de kullanılabilir.

Kesinlikle bilgisayarlardan elde edilen toroidleri kullanmayınız. Bunlar ile sonuç alınamaz. Trafo üçlü grup halinde 9 tur olarak sarılmalıdır. Yer sorunu olan amatörler için ideal bir antendir. Çetin Bey, bu anten ve anten tuner ile 160m – 10m arası çalışıyor ve mükemmel sonuçlar alıyor. Ben ve bir çok amatörün ortak fikri bu, şahidiz çünkü. Ayrıca bu anten ile 6 metre’ de de çalışılabiliyor ve güzel sonuçlar alınabiliyor. Ben bu anteni 160m’ de kullanmayı düşünüyorum.

Lwt_2

unun

balik

Yayım tarihi: 2009/02/28 Etiketler: , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir