Ayarlanabilir termometre devresi (16f628 ds18b20 picbasic pro)

| Haziran 6, 2023 Tarihinde güncellendi
Ayarlanabilir termometre devresi (16f628 ds18b20 picbasic pro)

Merhaba arkadaşlar. Bi arkadaşım için yaptığım ayarlı termostat devresini sizlerle paylaşmak istiyorum.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Devrede ısı sensörü olarak Ds18B20 kullandım. 3 dijit 7 seğment display ile ekranda gösteriyor. 0 ile 99.9 aralığını gösterebilmektedir. Devre ayarladığımız set değerinin altına indiği zaman röleyi devreye alacak şekilde tasarlanmıştır. Set değeri 0.1 derece hassasiyetindedir. Elektrikli ısıtıcı veya kombi kullanımına çok uygundur.

Devrede ek olarak birde tolerans ayarı var. Belki sıcaklığın set değerinin altına inerinmez rölenin çalışmasını engellmek için böyle bişey ekledim. Bir nevi sıcaklık alt sınırı gibi. Tolerans ayarı olmasaydı ısıtıcı (Vs.) çok sık devreye alınıp devreden çıkarılacağı için enerji tüketimini arttır ve röle kontaklarının çabucak erimesine sebeb olabilir.

Ayarladığımız değer kadar sıcaklığın düşmesini bekleyip sonra röleyi çalıştırır. Sonra sıcaklık set değerine ulaşınca röle devreden çıkar. 0 ile 5 derece arasında 0.1 derece hasasiyetinde ayarlanabilir.

Tüm değerler hafızaya kaydedilir. Elektrik kesilsede hafızadan silinmez. Devre mutiplex olarak çalışıyor. Yani en az aktif elemanlar ile devreyi kurdum.

termometre-devre-semasi-proteus-isis-ds18b20

Set ayarı şöyledir:

Devre ana çalışma modundayken Set butonuna basınız. Ekranda kısa bir set yazısı göründükten sonra set değeri ekrana gelir. Sıcakllığın virgülden sonraki hanesi yanıp sönmeye başlar. Yukarı ve aşağı butonlarıya sıcaklık ayarlanır. Yukarı ve aşağı butonlarına belli bir süre basılı tutarsanız hızlı geçiş yapabilirsiniz.

Set değeri ayarlamasını yaptıktan sonra set tuşuna basarak bir sonraki ayar olan tolerans ayarına girilir. Aynı şekildede buradada 0 ile 5.0 arasında derece cinsinden bir değer girilir. Bu tolerans ayarıdır. Burada girdiğimiz değer kadar sıcaklığın düşmesi beklenir. Ayarlama yapıldıktan sonra menu tuşuna basılarak ana çalışmaya dönülür.

PCB yi dosya içerisine ekliyorum. Yollar epeyi ince oldu. Belki Amatörler için ütüyle basmak zor olabilir.

termo-metre-role-display-devre

pic16f628-Thermometer-Circuits-Digital-ds18b20-LCD

termometre-pcb-baski-devre-ust-plaket Thermometer-Circuits-Digital-pcb-LCD Thermometer-Circuits-proteus-ares

Devreye ait proteus ares, şema pcb ve kaynak picbasic kod dosyaları;

ayarlanabilir-termometre-devresi-16f628-ds18b20-picbasic-pro

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/03/13 Etiketler: , , , , ,114 Yorum “Ayarlanabilir termometre devresi (16f628 ds18b20 picbasic pro)

 1. halithalit

  böyle bir devreye ihtiyacım vardı emeği geçenlere teşekkürler

  CEVAPLA
 2. mehmetmehmet

  arkadaşım süper bir devre kombi için ideal çünkü sık sık devreye girip çıkmasını engellemek için tolerans verilebiliyor ellerine sağlık çok teşekkürler

  CEVAPLA
 3. sami sağlıksami sağlık

  paylaşımınız için çok teşekkür ederim,ilk fırsatta deneyeceğim,

  CEVAPLA
 4. ihsanihsan

  teşekkür ederim. bende ilk fırsatta denemeyi düsünüyorum.

  CEVAPLA
 5. destandestan

  arkadaşlar bu devrenin yaklaşık maliyeti ne kadar.. teşekürler

  CEVAPLA
 6. Ferhat YOLFerhat YOL

  15-20TL yi geçmez. Ben kendi elimdek malzemeleri kullanarak yaptım. Daha net olarak ne kadar tutar hesaplamadım. 🙂

  CEVAPLA
 7. Aziz Kürşat AkbenAziz Kürşat Akben

  yapan arkadaşın emeğine sağlık teşekkürler sunarım. bu devrede sıcaklık 40 dereceye yükselince röleyi çeker mi?

  CEVAPLA
 8. janjan

  Thanks bro for sharing.will u pl upload video because i cant set the values to set temp value to control

  CEVAPLA
 9. orhanorhan

  Ferhat bey devreyi yaptım fakat yeşil led yanıyor displeyde sayılar tam cıkmıyor acaba neden olabilir birde sizin yaptığınız plaketle devre cıktısı arasında fark var alt tarafta bakır yol sizin plakette gözükmüyor,saygılar.

  CEVAPLA
 10. Ferhat YOLFerhat YOL

  Tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım. Birazdaha açıklarmısınız.

  CEVAPLA
 11. orhanorhan

  Ferhat bey yukarıdaki resimlerin ordada olanına tıkladığınızda baskılı devre kartının bakır yolların gösterildiği arka yüzü var oradaki bakır yolların en altından yani siviclerin takıldığı yerlerin altından bir bakır yol geçiyor burada yok ama proteus çizimini gösteren en sağdaki resme bakarsanız alt kısımdan bir bakır yol geciyor rölenin c1 bacağı ile sağdaki diyotun + ucu arasındaki bakır yol sizin yaptığınız plakette yok.saygılar

  CEVAPLA
 12. Ferhat YOLFerhat YOL

  Aslında benim hatamdan kaynaklanıyor. Ben kendime yaparken o yolu çizmeyi unutmuştum.Rölenin beslemesi için +12volt sağlıyor. Dolayısıyla yukarıdaki resimlerdede görünmüyor. Ben alt taraftan bakır bir kablo ile yolu tamamlamıştım. Yani çizimlerde bir sorun yok olmasıgerektiği gibidir.

  CEVAPLA
 13. orhanorhan

  Ferhat bey selam devreyi yaptım yeşil led yanıyor set ayarlarıyla oynayınca rölede açıp kapatıyor fakat displeyde rakamlar tam çıkmıyor acaba pikin programından olabilirmi.

  CEVAPLA
 14. Ferhat YOLFerhat YOL

  Pic programlanmamış olabilir. Muhtemelende öyledir. Acaba nasıl bir programlayıcı ile programıyüklediniz.

  CEVAPLA
 15. orhanorhan

  Birde transistörlerin 4.cüsü bc547 mi bc337 mi proteusta bc 337 gözüküyor sizin plaketinin üstündeki baskıda bc547 birde transistörlerin dördüde aynı yöndemi olacak.

  CEVAPLA
 16. Ferhat YOLFerhat YOL

  Aslında ben ilk başta BC547 kullanmıştım. Fakat Bc547 nin akımı düşük olunca bana çok sorun çıkardı. Bende onun yerine BC337 takmıştım. Sizde BC337 kullanın. Bacak bağlantıları biraz farklı siz datasheedine bakıp ona göre takınız.

  CEVAPLA
 17. orhanorhan

  Ferhat bey transistörlerin hepsinimi bc337 kullandınız? birde devreyi ben pdf den bastım yolları kontrol ettim bişey yok,sizin ares dosyası 7.7 ben acamıyorum acaba aresi 7.6 ile ekleyebilirmisiniz?

  CEVAPLA
 18. ABREHAIEMABREHAIEM

  I have tried ur circuit by making pcb almost every thing is right but the only problem is this relay is not working will u please guide me what is wrong in this circuit.

  I am waiting for ur replay as soon as possible

  CEVAPLA
 19. ABREHAIEMABREHAIEM

  bro relay is not working ? i need it as soon as possible.

  CEVAPLA
 20. Ferhat YOLFerhat YOL

  @ABREHAIEM;

  if you used a relay instead of a BC547 transistor BC337-long, try plugging.

  CEVAPLA
 21. tanertaner

  ferhat bey öncelikle elinize sağlık çok güzel olmuş.
  ben birşey sormak istiyorum, devrenin kontrolünü ısı azalınca değilde artınca yapabilirmiyiz?
  yada her ikisinden birisini seçmek için programa bir kısım ekleyebilirmiyiz.
  teşekkürler..

  CEVAPLA
 22. bertan88bertan88

  bu devrenin tolerans ayarını 30 nasıl yaparız???

  CEVAPLA
 23. UğurUğur

  arkadaşlar pic kullanmadan kapılarla nasıl yapabilirz bu devreyi

  CEVAPLA
 24. emreemre

  değerli dostum eline sağlık devre güzel düşünülmüş ve uygulanmış yanlız benim yaşadığım sorun hakkında yardımcı olabilirsen sevinirim devre düzgün çalışıyor fakat diplaydeki rakamların belirli bir kısmı sönük olarak çalışmakta tek sorun bu sanırım bu sorunu başka yaşayanlarda olmuş ama problemi bulamadım.teşekkürler.

  CEVAPLA
 25. Ferhat YOLFerhat YOL

  Devrede muhtemelen soğuk lehim kopukluk vs vardır. Bunlara bir göz atın..

  CEVAPLA
 26. EmreEmre

  devreyi kontrol ettim ama malesef bir problem bulamadım zaten devre çalışıyor sadece bazı segmentler sönük kalıyor buda okumayı güçleştiriyor.pic i 16f628A kullandım bundan olurmu bilmiyorum.

  CEVAPLA
 27. goxengoxen

  selamlar ben devreyi yaptım çalıştırdım fakat menüye girmekte bazen sıkıntı oluyor sanki tuş bozukmuş gibi. yazılımda menü tuşunun komutlarını çoğaltsak bunun önüne geçebilirmiyiz. eğer olursa hangi komutları nerelere kopyalamalıyız ? emeği geçenlere teşekkürler..

  CEVAPLA
 28. EmreEmre

  Değerli dostum devreyi tamamlayıp kutuladım. Sensörüde yalıtımlı 2 cm lik bir kabloyla dışarı aldım. Fakat yaklaşık 3-4 derece fazla ölçüyor. Aslında sorun daha başka diyelimki set 24 derece diğer set 0.3 derece ayarladım. Bu şartlarda 23.7 ile 24 derece arasında sıcaklık değişiyor. Ama doğru bir değer değil. Yani ayarladığımız set neyse o aralıkta ki değeri gösteriyor. Mesela 24.5 dereceye setlersek bu seferde o değeri gösteriyor. Ama bu gerçekte böyle değil. Ne yapılabilir neden bunu yapar çıkamadım işin içinden yardımcı olabilirsen sevinirim. Teşekkürler.

  CEVAPLA
 29. hüseyinhüseyin

  selamlar ben devreyi proje ödevi olarak yaptım fakat devre çalışıyor ama displayler düzgün çalışmıyor. emre arkadaşımız devreyi düzeltmiş galiba nasıl sorunun ne olduğunu öğrenebilir miyim herşey aynı yaptım baskı devreyi sizin verdiğinizle yaptım fakat röle açıp kapıyor ama displayler göstermiyor bir de söylemeyi unuttum ben devrenin eski halini yani pıc16f628 ile yaptım. pıc16f628A farklı bir pıc mi benimkinde A yazmıyor sorun ondan olabilir mi yardımcı olursanız çok sevinirim

  CEVAPLA
 30. EmreEmre

  Hüseyin display leri değiştir hatta saat için olanları var grup hem montajı daha kolay hemde daha şık tekli olanların %90 bozuk. yanlız devre 3 derece fazla ölçüyor.çok stabil değil malesef tabiki benim devredende olabilir ama yapmadığım kalmadı. röle ve devrede bulunan led değeri çabuk değiştiriyor.eğer imkanın varsa bunları ayrı bir yere koy kolay gelsin. 16f628 yada 16f628a farketmez.

  CEVAPLA
 31. hüseyinhüseyin

  cevap için teşekkür ederim dediğin gibi sorun displaydeymiş displayleri değiştirdim çalışıyor ödevi teslim ettim sorun kalmadı. Dereceyi ben de farkettim ama ben ödev olarak yaptım için sorun olmadı. ama kuluçka devresi de var mucit23 ün onu da yapmayı düşünüyorum kendim için o da mı öyle acaba.

  CEVAPLA
 32. shanshan

  neden sıcaklıkta sadece 00.1 rakam görünüyor?
  hata nerede yalan?

  üzgünüm benim türk dili iyi değil

  CEVAPLA
 33. Ferhat YOLFerhat YOL

  Hata yok. Sıcaklık 0.1 derece hassasiyetinde gösterilmesinden kaynaklanıyor.

  CEVAPLA
 34. shanshan

  benim sensörü yeniden ısıtmak rağmen 0.1 ama slayt gösterisi sıcaklık göstergesi değil 00.1 rakam kaldı.
  bu yüzden orada sıcaklık sensörü bir değişiklik, ancak LED ekranda rağmen sayı değişmedi sadece 00.1

  teşekkür ederim

  CEVAPLA
 35. Ferhat YOLFerhat YOL

  Eğer Sensörü ısıtmanıza rağmen ısı değişmiyorsa dediklerimi inceleyin.
  Sensör data hattında kopukluk kısa devre vs. olmaması gerekiyor. Sensörün Data hattı pic Tarafında PORTA.7′ ye bağlı olması gerekir. Ayrıca Data Hattını 4K7 bir Direnç Vasıtasıyla Pull-Up (+5V) Yapmanız gerekiyor. Isı sensörü olarak DS18B20 Kullanılması gerekir. Farklı model Sensörlerde devre çalışmaz.

  CEVAPLA
 36. shanshan

  @ Ferhat YOL teşekkür ederim
  Ben sensör DS18B20 döner zarar
  Devre artık iyi çalışır

  CEVAPLA
 37. Ferhat YOLFerhat YOL

  Çalıştığına Sevindim.
  İyi çalışmalar…

  CEVAPLA
 38. ahmadahmad

  bro i want to use sht11(humidity sensor)with same hardware to control humidity will u pl guide me where should i connect sht11 as sht11 is is digital sensor if u help me in this regard i will be highly great full looking for possible help

  CEVAPLA
 39. Ferhat YOLFerhat YOL

  @Ahmad
  Bu Devrede SHT11 uygun olmaz. Çünkü SHT11 için Yeterli I/0 yok. Ayrıca 3 display bulunduğu için gösterimdede problem olur.

  CEVAPLA
 40. SelçukSelçuk

  Öncelikle eline, koluna, emeğine, beynine sağlık Ferhat arkadaşım tam aradığım bir devre. Benim bu devre ile 200-250 derece arası sıcaklık ölçmem lazım 3-4 derece eksik ya da fazla ölçmesi önemli değil fakat nasıl yaparım hiç bilmiyorum termokupl ya da termistör kullansam olur mu? Olursa devrede ya da pic kodlarında bir değişiklik gerekir mi? Yardımcı olursan çok sevinirim. Teşekkürler.

  CEVAPLA
 41. Ferhat YOLFerhat YOL

  Termokupl veya PT100 beenzeri bir sıcaklık sensörü kullanmalısınız. Fakat bu devre ile kullanamazsınız. Bu tür sensörlerin kullanımı için ek donanımlara ihtiyaç vardır.

  CEVAPLA
 42. SelçukSelçuk

  Cevap için teşekkür ederim. Peki bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? veya önerebileceğiniz bir devre var mı?

  CEVAPLA
 43. SelçukSelçuk

  Ayrıca şu ucuz K tipi termokupllardan kullansam olur mu? mesela bendeki multimetre üzerinde ısı ölçüm kademesi var ve bahsettiğim termokupl ile 1000 dereceye kadar ölçüm yapabiliyor. fakat benim istediğim ısı istediğim sıcaklığa gelince rolelin devreyi kesmesi ve ısı 5-10 derece düşünce tekrar çalıştırması.

  CEVAPLA
 44. SelçukSelçuk

  Devrede sıcaklık sensörü olarak lm35 kullanabilir miyiz?

  CEVAPLA
 45. Ferhat YOLFerhat YOL

  Malesef bu haliyle kullanamazsınız. DS18B20 RA7 ye bağlı. Ra7 nin analoğ özelliği yok. Eğer olsaydı pull-up direncini söküp yazılımda bir iki değşiklikle kullanabilirdiniz fakat şimdiki haliyle PCB nin de değişmesi gerekir.

  CEVAPLA
 46. SelçukSelçuk

  Peki k tipi termokupl ile birlikte max6675 kullanarak analog gelen bilgiyi dijitale çevirip devrede ve yazılımda değişiklik yaparak yüksek sıcaklıklar ölçebilirmiyiz? değiğim gibi olursa devrenin yeni versiyonunu yapabiliriz eminim ki benim gibi yüksek sıcaklıkları ölçmeye ihtiyacı olan çok kişi vardır.

  CEVAPLA
 47. Ferhat YOLFerhat YOL

  Evet olabilir. Fakat bu devre ile olmaz. Bu yüzden bu devreyi aklınızdan çıkarın. Devre üzerinde okadar değişiklik yapılacağına yeniden devre tasarlanması en mantıklısı olur sizin için.
  Bu tür projeler ticari amaçla kullanıldığı için internette nadiren hazır kod ve devre bulabilirsiniz. Bu yüzden sizin biraz kolları sıvamanız gerekecek.

  CEVAPLA
 48. SelçukSelçuk

  Aslında tam istediğim devreyi buldum 999 dereceye kadar ölçüm yapıyor bu devrenin aynısının termokupl ile ölçüm yapanı. fakat devreyi yapan kişi yazılımı vermemiş para ile satıyor hex dosyası için 50 açık kodlar için 80 euro istiyor. Bana yazılım konusunda yardımcı olabilir misiniz?

  CEVAPLA
 49. GörkemGörkem

  Devrenin solunda on/off anahtarının yanında hemen üstündeki yani 100nf kondasatörün hemen üstündeki devre elemanını söyler misiniz acil ?

  CEVAPLA
 50. GörkemGörkem

  Öncelikle devre çok güzel olmuş eline sağlık.Devrede rölenin altında bulunan klemenslere ne bağlanıyor?

  CEVAPLA
 51. mahmut cülücmahmut cülüc

  rölenin çalışması için sıcaklığın belli bir değerin altına düşmesi gerektiğini göre yapmışsınız ama bana belli bir değerin üstüne çıkınca rölenin devreye girmesi gereken devre lazım onun için nasıl bir değişiklik yapmam lazım acemiyim bu konudada o yüzden sorayım dedim

  CEVAPLA
 52. SelçukSelçuk

  Pic in solundaki 100nf kodansatörün üstündekini soruyosan orda bir eleman yok atlama var. Anahtarın üstündeki 100nf kondansatörün üstündekini soruyosan 7805 voltaj regülatörü

  CEVAPLA
 53. GörkemGörkem

  peki devrede kullanılan displayler anot mu katot mu ?

  CEVAPLA
 54. GörkemGörkem

  Selçuk bey devrede kullanılan displayler anot mu katot mu ?

  CEVAPLA
 55. Ferhat YOLFerhat YOL

  Arkadaşlar Devrede kulanılan Displayler ortak Katot dur..

  CEVAPLA
 56. GörkemGörkem

  Peki ferhat bey devrede kullanılan on/off anahtarının modelini ve özelliklerini söyler misiniz ona göre alacağım piyasada bulamıyorum.

  CEVAPLA
 57. Ferhat YOLFerhat YOL

  Anahtarın ismini bilmiyorum. Elimde vardı kullandım bende. Okadarda önemli bir parça değil herhangi bir anahtarı uydurabilirsin.
  Kolay Gelsin

  CEVAPLA
 58. CihanCihan

  Merhaba Ferhat bey, Devrenizi yapıp kuluçka makinemde kullanmak istiyorum. Yalnız çok profesyonel değilim. Siz o baskı devreyi ütü ile mi yaptınız? Ya da nasıl o kadar net oldu. Bugün akşam malzeme listesini çıkarıp elemanların siparişini vereceğim.
  Bir de termokupullu devre yapmak daha mı farklı bu devrelerden.

  Teşekkür ederim

  CEVAPLA
 59. Ferhat YOLFerhat YOL

  Merhaba
  Devreyin PCB sini Ütü ve kuşe kağıdı kullanarak yaptım. Basmak zor değil. Sadece Biraz tecrübe istiyor.
  Devre bu haliyle kuluçka makinalarında kullanılmaya çok uygundur. Rahatlıkla kullanabilirsiniz.İşinizi görür.
  Termokupl kullanılabilir fakat DS18XX gibi dijital sensörlere nazaran kullanımı biraz daha zordur. Daha komplex devreler ister.

  CEVAPLA
 60. tuğçetuğçe

  ben bu devreyi yapmak için uğraşıyorum ama şu 5 tane sarı kondansitörlerin kaç farad olduklarını ve voltluk olduklarını anlayamdım ne kadarlık olduklarını söyler misiniz?

  CEVAPLA
 61. tuğçetuğçe

  bn bu devreyi baskı devreden yapıyorum ama 4k7 nin diğer ağının nereye gittiğini hala anlmadım orada hepsi aynı yere gidiyor gittiği yolu takip ediom sona bos kalmış şimdiden teşkkürler

  CEVAPLA
 62. CihanCihan

  Ferhat bey öncelikle cevabınız için teşekkürler. Benim gibi acemilerle uğraşmak sizi yoruyor dur. 100 mikroF ve 470 mikroF kondansatörler kaç volt. Bir de displayler 7 segment 14mm olur mu? Butonlar için yukarıda yazmışsınız ama bir yanlışlık olmaması için acaba hangisini alsam. Çok çeşit var sitelerde yardımcı olur musunuz?

  Teşekkürler.

  CEVAPLA
 63. Onur ÇapaOnur Çapa

  Merrhaba Ferhat bey ben bu devrenin baskı devresini çıkarttım ve mazemelerini aldım ama display lerin ortak anot mu ortak katot mu oldugu hakkında bi bilgi göremedim

  CEVAPLA
 64. gökhan yılmazgökhan yılmaz

  Dereceyi gösteriyor fakat ısı arttırıldığında derecede değişme olmuyor.Enerji kesilip devreye tekrar enerji verildiğinde derece değişiyor fakat sabit kalıyor.

  CEVAPLA
 65. onuronur

  Merhabalar, devreyi lehimlemeden dikkatimi BC337 transistörü çekti.ares çizimine göre sanki ters montajı yapılıyor gibi gözüküyor.yoksa yanılıyor muyum? acil dönerseniz çok memnun olurum.emeğinize sağlık…

  CEVAPLA
 66. ahmetahmet

  merhabalar
  bikaç sorum olucaktı eğer cevaplarsanız sevinirim. sistemin içindeki pid kontrolünü nasıl yaptınız acaba? bi de set ederken basılı tutma ve sırasıyla önce set sonra törelans değerlerini getirme işlemi kodlarla nasıl yapıldı açıklayabilir misiniz ? şimdiden teşekkürler

  CEVAPLA
 67. Gulyás LászlóGulyás László

  Ben değişti rağmen bağlantı sayesinde, inşa. MOC3041 yerine bölünmüş bir ekran ve geri dönüştürülmüş parça röle yerleşik. Işini oldukça iyi yapıyor.Google translated yana, çeviri seviyesine yerli olmayabilir.

  CEVAPLA
 68. davut naci kayadavut naci kaya

  @ Gulyás László. Explain in english, it would be better.

  CEVAPLA
 69. HalilHalil

  Merhaba. Sistem güzel olmuş. eğer iznin olursa kodlarında değişiklik yaparak ticari olarak kullanmamda sıkıntı olurmu.

  CEVAPLA
 70. ferdiferdi

  Selamün Aleyküm. Çok teşekkür ederim devre için. Sizden bir ricada bulunabilirmiyim. Acaba programın c halini yada basic halini linklermisiniz. Rar daki asm tam olarak okunmuyorda. şimdiden teşekkürler.

  CEVAPLA
 71. ferdiferdi

  Pardon. Benim bilgisayarla alakalı bir durum olmuş. Devreyi yaptım @Mucit23 usta çok teşekkür ederim .Hakkını helal et. Ancak ufak bir sorunum var. Displayde 2 5 ve 6 sayılarında c segmenti çalışmıyor diğer sayılarda bu segment çalışıyor. Bunun sebebi ne olabilir acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

  CEVAPLA
 72. ufuk çağlarufuk çağlar

  ben yaptım en baştaki display 0 gösteriyo 02.5 gibi neden acaba yardmcı olursanız sevinirim

  CEVAPLA
 73. ufuk çağlarufuk çağlar

  hallettim projeyi yazan arkadaşın eline sağlık

  CEVAPLA
 74. batuhanbatuhan

  merabe..
  devreyi yaptım ama enerji verdiğimde sadece ortadaki displey yanıyor.oda duslara basmadan yanmıyor neden kaynaklanabilir proje ödevim pazartesi teslim etmem lazım lütfen yardımcı olun. acil cvp bekliyorum.

  CEVAPLA
 75. SELAMİSELAMİ

  Hocam pcb yaparken pdf teki baskıyı %100 e ayarlayıp mı basıyoruz ?

  CEVAPLA
 76. MuratMurat

  Merhabalar.

  Devreyi yaptım ve uzun süre sorunsuzca kullandım. Fakat şuanda şöyle bir hata veriyor.

  Gerekli sıcaklığa gelene kadar röleyi çalıştırıyor, fakat gerekli sıcaklığa ulaştığında röleyi kapatmıyor. Devre üzerindeki led ise hafiften parlaklığını kaybediyor. Yani çalışmaması gerektiği zamanda da röle çalışıyor, led ise hafiften sönüyor, çalışması gerektiği zamanda da röle çalışıyor, led ise parlak yanıyor.

  Acaba devre üzerindeki bir eleman mı zarar görmüştür? Pic’i tekrar programladım, hatta değiştirdim, sorun yine aynı. Acaba hangi elemanda sorun olabileceğini bahsettiğim belirtilerden kestirebilirmiyiz?

  CEVAPLA
 77. Ferhat YOLFerhat YOL

  kullanılan transistörde sıkıntı olabilir. Değiştirmeyi deneyin..

  CEVAPLA
 78. MuratMurat

  Ares çiziminde (o Mavi resimde) BC337’nin yönünü yanlış vermişsiniz, sadece ona bakarak malzeme listesi çıkarıp devreyi yapan arkadaşlar aynı sorunla karşılaşacaktır onu düzeltip tekrar koyabilirseniz başkası benim yaşadığım sorunu yaşamamış olur. Devrenin bitmiş halinin üst görünüş resmine bakınca BC337’nin ters olduğunu anladım, ares çizimindeki eleman yerleşiminde onu yanlış çizmişsiniz. Bilginize.

  CEVAPLA
 79. BoraBora

  Merhabalar,

  Hem ısıtıcı hemde soğutucu ekipmandan oluşan bir sistemi (Örneğin peltieri) bu termometre ile kontrol etmek istersek eğer bazı sorunlarla karşılaşıyoruz. Tek kontaklı olduğu için soğutucu bağlayamıyoruz, bağlasak bile ısıtıcı kapandığı anda soğutucu çalışıyor, yani saniyede bir ısıtıcı-soğutucu arasında geçiş yaparak ısıyı belli bir değerde tutmaya çalışan bir termostat devresi oluyor, ve buda verimsiz olur.

  Örneğin 35 dereceye set etsek ve 0.2 derece histeresis değeri belirlesek, 35.2’ye gelince peltieri soğutucu olarak çalıştırsa (+- şeklinde gerilimlendirse) 34,8 değerinin altına indiği zamanda peltieri ısıtıcı olarak çalıştırsa (-+ şeklinde gerilimlendirse) yani ortamı 34,8-35,2 değerleri arasında sabit tutsa, çok harika bir sistem olur.

  Bunu yapmak mümkünmüdür? Bu devre sadece ısıtıcı bağlanarak kullanılmaya uygun tasarlanmış sanırım, peltier bağlayarak hem ısıtıcı hemde soğutucu şekilde çalışmak için nasıl modifiye edebiliriz veya bunu yapmak mümkünmü? Bu tasarlayacağımız devrede tolerans payı olarak ayarladığımız değerin set edilen değerin üstünde ve altında göz önüne alınması gerekiyor çünkü, bu yayınlanan devrede sadece set edilen değerin altına indiğinde ısıtıcıyı çalıştırıyor çünkü, soğutucu eklendiğinde de bu değerin üstüne çıktığında soğutmaya başlaması gerekiyor.

  Biraz karışık oldu ama umarım anlatmaya çalıştığımı anlamışsınızdır, bunu yapmak mümkün mü acaba?

  CEVAPLA
 80. Ferhat YOLFerhat YOL

  Bu devre hem ısıtma hemde soğutma yapmak için tasarlandı. Yani çıkışa ister soğutucu ister ısıtıcı bağlarsınız. İkisinide kontrol edebilir. Fakat Aynı anda ikisini kontrol edemez.
  Sizin bahsettiğiniz sistem yapılabilir. Fakat Gereksiz ve çok verimsiz bir sistem olur.

  Peltier Sürecekseniz Oransal Kontrol yapmanız gerekir. Bu yüzden Pid Konularını araştırın..

  CEVAPLA
 81. BoraBora

  Hocam merhabalar,

  Bu devreye 2. bir röle daha ekleyerek aynı anda hem ısıtıcı hemde soğutucu üniteyi kontrol edebilen çok daha gelişmiş bir termostat tasarlanabilir aslında. Şuanki mevcut devre, ortam sıcaklığı set edilen değerin tolreans değeri kadar altına düştüğünde röleyi çekiyor ve ısıtıcıyı çalıştırıyor, set edilen değere gelincede röleyi bırakıyor. Şimdi yeni devrede, set edilen değerin tolreans değeri kadar üzerine çıkınca da 2. röleyi çekerek soğutucuyu devreye alması, set edilen değere gelince de röleyi bırakması sağlanırsa bence mükemmel bir devre ortaya çıkar. Aynı anda hem ısıtıcı hemde soğutucuyu kontrol edip, belli bir tolreans değeri arasında ısıyı sabit tutan çok harika bir devre bize kazandırmış olursunuz, aynı zamanda benle aynı sorunu yaşayan arkadaşlar içinde harika olur.

  Ben PicBasic’den çok anlamadığım için kaynak kodu günlerdir incelememe rağmen bu düzenlemeyi nereye yapacağımı bulamadım bir türlü, sizin için 10 dakikalık bir düzenleme olacaktır, bunu yapıp sitede paylaşmanız mümkünmüdür acaba? Hem siteye yeni ve daha gelişmiş bir termostat kazandırırsınız hemde benim gibi sorun yaşayan arkadaşlara yardımcı olmuş olursunuz 😉

  Devreyi inceleyince yeni bir röle için pin kalmadığını da farkettim, bu yüzden derece yazarken kullanılan . (nokta) pinini röle için ayırabiliriz, . (nokta)’yı da direk +5V’a bağlayarak devre çalıştığı sürece yanmasını sağlayabiliriz, çünkü digit üzerindeki nokta’nın pic’le haberleşmesine gerek yok, devamlı yanıyor, o pini 2. röle için kullanabiliriz. Ne dersiniz Mümkünmüdür acaba?

  CEVAPLA
 82. Ferhat YOLFerhat YOL

  Neye Dayanarak 10Dk lık iş diyorsunuz anlamıyorum!!!

  Devreyi yapalı nerden baksanız 1 yıl olacak. Benim bu devreyi açıp incelemem nerde ne yapmışım onu anlamam bile en azından 1 saatimi alır.

  Kusura bakmayın dediğiniz değişiklikleri yapacak ne durumum nede vaktim var. İyi çalışmalar…

  CEVAPLA
 83. yılmaz çelikyılmaz çelik

  değerli kardeşim devrenizi yaptım çok güzel çalışıyor yalnız set toleransını 5 derece koymuşsunuz bunu daha fazla yapmanız lazım en az 50 derece yaparsanız çok işe yarar ve kullanılabilir bu konuda sizinle görüşmek istiyorum saygılar

  CEVAPLA
 84. Juhasz SandorJuhasz Sandor

  Merhaba, O’nun yardım termometre inşa için sormak istiyorum. Benim sorunum Pic16F628A-I/so kullanılan ve sıcaklık 6 derece hiteleitet daha uzun gösteriyor olmasıdır. Ben sorun olabilir bilmiyorum.
  Sevgili Ethel: Magyarországrol Ungarn Hangerien
  Alexander Çoban
  E-posta: [email protected]

  CEVAPLA
 85. AysegulAysegul

  Merhabalar,

  Üniversite 3. sınıf öğrencisiyim ve devreyi bir iklimlendirme projemde kullanacağım. Devreyi yaptım fakat enerji verip on/off butonunu açtığımda 3 displayin de sadece ortasındaki digit’ler yanıyor ve öylece bekliyor.

  Yani ekranda – – – şeklinde bir görüntü oluşuyor ve öylece kalıyor. Sizce hata nerde olabilir? Birden fazla pic ve programlayıcı denedim, sorun Pic’den değil. Devrede bu soruna sebep olabilecek nasıl bir sorun olabilir acaba?

  CEVAPLA
 86. AysegulAysegul

  Arkadaslar yardımcı olabilecek kimse yokmu? Bir devre daha yaptık belki göremediğimiz bir hata vardır diye, yine aynısı oldu. Displaylerde – – – görüntüsü beliriyor ve öylece kalıyor. Devrede bi yerlerde hata var pic ölçüm yapıp ekrana ölçümü gösterme aşamasına geçemiyor başlangıçta takılı kalıyor. Nerde hata yapmış olabilirim? Buna ne sebep olur?

  CEVAPLA
 87. mustafamustafa

  muhtemelen sensörü ters bağladınız.ds18b20 bağlantısını tekrar gözden geçirin.olmadı devrenin alttan ve üstten fotoğrafını ekleyin buraya.iyi çalışmalar

  CEVAPLA
 88. AysegulAysegul

  Sensörü doğru bağladım aslında bu devreyi daha önce bir sınıf arkadaşım yapmıştı. Bana da o önerdi, oda hatayı bulamadı. Sensörden olabileceğini düşündüm bende başta ama arkadaşım sensör hiç olmasa bile pic’in bir değer göstereceğini, devrenin açılış ekranında takılı kaldığını söyledi. Devre ilk çalıştığında – – – şeklinde açılıyormuş, bir saniye sonra da değer okumaya başlıyormuş, sensör olmasa bile ekranda 00.1 yazar dedi arkadaşım, yani sensörden olma ihtimali yok, çünkü bizde önce sensör diye düşündüm ve ds18b20’yi değiştirdik, sonuç aynı. Ki sensör olmasa bile dediğim gibi o başlangıçtaki – – – ekranını geçiyormuş ekrana 00.0 veya 00.1 gibi bir değer geliyormuş. Pic açılıştaki ekranı geçemiyor ve orda takılıyor. Bunun sebebi acaba hangi elemandan olabilir? Bir elemanın arızalı olması veya yanlış bağlanmasından dolayı bu hata alınıyor olabilir mi (sensör hariç)?

  Aynı devreyi 2 defa kurduk 2 devre de aynı hatayı verdi. Bu demektir ki malzemeleri aynı dükkandan almıştık, ya bir malzeme arızalı ve iki devrede de arızalı (veya farklı değerde eleman kullandık) yada biz devreyi yanlış yapıyoruz ki devreyi ben yapmıyorum gruptaki bu konuda deneyimli arkadaşlar yapıyorlar. 2 devrede de aynı hatayı yapmak imkansız değil ama zor. Yüksek ihtimalle dediğim gibi bir elemandan kaynaklanan bir problem gibi görünüyor. Pic’in program akışına devam etmesini engelleyen bir pin’ine bağlı bir eleman olabilir mi mesela? Yorum yapıyorum sadece, mesela dışardan pic’i resetleyecek ve başa alacak bir pin’i sürekli tetikliyor olabilir bir eleman. Devre üzerinde bunu yapabilecek bir pin ve buna bağlı bir eleman varmı?

  CEVAPLA
 89. mustafamustafa

  pic’i programlamada sorun olabilir mi?
  nasıl bir besleme kullandınız?
  baskı devrede kısa devre var mı?
  aklımada başka birşey gelmiyor.bu devrenin mevcut baskı devresi ve farklı baskı devresini çizerek yaptım.sorun yaşamadım.fotoğraf ekleme şansınız olursa daha iyi olur.
  iyi çalışmalar

  CEVAPLA
 90. certycerty

  @Ayegul

  Pic’e yüklenecek programı atmadan önce dahili osilatörün kullanıldığını seçin.

  CEVAPLA
 91. yılmaz çelikyılmaz çelik

  devreyi yaptık çalıştırdık ve çok güzel çalışıyor teşekkürler, probun kablosunu takmazsak sorun yaşayanların dediği gibi işareti veriyor, birde prob eğer arızalı ise de aynı hatayı veriyor. deneyin.

  CEVAPLA
 92. Mustafa DoganMustafa Dogan

  Ferhat bey emeginize saglik ..Ben biraz bu konularda acemiyimde aciklamalarinizdan anladigim set degerini 25 gecikmeyi 5 yaparsak role 20…25 arasinda aktif oluyor.Ben rolenin 20 nin altinda ve 25 in uzerinde aktif olmasini istesem nasil bir yol izlemem gerekir.Devreyi dizayn edeli cok zaman olmus tekrar incelemenizi istemek yanlis olur fakat bu sekilde calisan bir devre bulamadim.Cocuklar sik hasta oluyor oda isisini ust limitin ustunde,alt limitin altinda sesli ikaz verecek bir devre ariyorum… bulamadim yardimci olursaniz sevinirim.Calismalarinizda basarilar [email protected]

  CEVAPLA
 93. Mustafa DoganMustafa Dogan

  Pardon aklima yeni geldi uygun bir role bulursam bu sorun halledilir sanirim tesekkurler

  CEVAPLA
 94. halithalit

  arkadaslar kolay gelsin devreyi delikli pertinaksa yaptım çalıştırdım lakin iki sorun var
  1.si displayler çok titreyerek ve sönük vaziyette yanıyor set menüye geldiğimde canlanıyorlar
  2.si oda sıcaklığı 26c nin üzerindeki bir ortamda deniyorum 9,6 c gibi bir değer gösteriyor 6 tane sensör var elimde bir tanesi 85,0 c gösterirken diğer 5 i 9,6c gösteriyor
  devreyi bir cokkez takip ettim yollarda kopuk yada kısa devre yok

  CEVAPLA
 95. AHMET ARARAHMET ARAR

  Merhabalar Hocam;
  Ben ayarlanabilir termometre devresi (16f628 ds18b20 picbasic pro) devresini yaptım başta displayler 3′ü güzel bir şekilde çalıştı. Ancak devreyi çalıştırması için 220v/12v düşürücü trafosuz devre yapıp ona bağladım. Devreye start verdikten sonra 3 tane çizgi yandı. Bende devre bir şey olmasın diye enerji kestim. Sonra başka bir güç kaynağı bağladım ve üçüncü display (yani sensörün solundaki) sayıları eksik çıkardığını gördüm. Display’ın arızalandığını düşünerek yeni bir display taktım. Yalnız ondada yanı problem oldu. Devrede problemi çözmem için hangi noktalara bakmam gerekir.

  CEVAPLA
 96. ali topalali topal

  merhabalar. en üniversite 2. snf öğrencisiyim bu projeyi yaptım fakat displayler sayyım yyapıyor ama değeri tam göstermiyorlar yardımcı olabilirmisiniz ?

  CEVAPLA
 97. Mehmet uluMehmet ulu

  öncelikle merhaba.bu devrenin malzeme listesini bulamadım söyleyebilirmisiniz acaba.

  CEVAPLA
 98. UgurUgur

  Hocam çok uğraştım beceremedim. Bu nedenle yazıyorum. Devreyi ve programı 2×16 lcd display de görüntülenecek şekilde derleyebilir misiniz.

  CEVAPLA
 99. MacMac

  Hi Guys, will the code compile using MPLAB IDE? Where can I download these two files: “TERMO.MAC”
  “PBPPIC14.LIB”
  or alternatively does anyone have the HEX file?
  Regards, Mac.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Hi,

   320volt.com-download-pass

   software built with picbasic compiler. the file you download has everything in it (hex, pcb etc.)

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir