AT90S2313 ile PC Bağlantılı Led Animasyon Devresi

| Temmuz 14, 2023 Tarihinde güncellendi
AT90S2313 ile PC Bağlantılı Led Animasyon Devresi

Animatör, basit animasyonları görüntülemek için kullanılan, aslında 5×16 LED matrisi olan bir cihazdır :). Başlangıçta, cihaz tamamen farklı bir şey için kullanıldı ve Pascal ile yazılmış bir program kullanılarak doğrudan paralel bağlantı noktasından kontrol edildi. Program eşit bir yenileme hızı sağlamadığı için fikir biraz yanlış çıktı. Düzen bir süre bir çekmecede kaldı, ta ki bir tatil gününe kadar, fazla boş zamanım olduğundan acı çekiyordum 🙂

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bu projeyi hatırladım ve bir şekilde kullanılabileceğini düşündüm. Ancak LPT bağlantı noktası zaten 2×16 LCD ekranla doluydu, bu yüzden seri bağlantı noktası için bir adaptör oluşturdum (AT90S2313 üst işlemci kullanarak) ve uygun yazılımı yazdım.

animator-schemat

Sistemin şematik gösterimi aşağıdadır D1-D80 diyotları 5×16 led matrislerden oluşmaktadır. Bir zamanlar onu evrensel bir tahtaya lehimlemek istediğim için kendime şaşırdım… 🙂 IC1, IC2, IC4 devreleri, ekran sütunlarını T1-T6 transistörleri aracılığıyla kontrol eden 1/16 kod çözücü oluşturur. Diyotların anotları, IC3 devresinin evirmeyen tamponları aracılığıyla açılır. Dirençler R17-R21, LED akımını sınırlar. IC5 burada tipik bir seri bağlantı noktası arayüzü rolünde çalışır. Son ve en önemli eleman, seri porttan veri alan ve diyot multipleks matrisini kontrol eden AT90S2313 üst işlemcisidir.Sistem, bilgisayarın güç kaynağından +5V ile beslenir.

Üst işlemcide bulunan program çok karmaşık değil 😉 Windows uygulaması metin dosyasından tek tek animasyon karelerini okur ve ekrana gönderir, böylece animasyonlar hafızasında saklanmaz.Programın ana döngüsü almaktır. seri bağlantı noktasından ardışık baytlar ve bunları on altı elemanlı bir dizide kaydedin. Değişkenler tek tek kareleri oluşturur ve bunlar da tüm animasyonu oluşturur.

Bir çerçevenin yapısı aşağıdaki şekilde gösterilmiştir:

Timer0’dan (aşağıda listelenmiştir) bir kesinti, “Poz” değişkeninin artmasına ve böylece ekranın bir sonraki sütununun kontrolüne ve bir sonraki değişkenin tablodan portB’ye (diyot anot) aktarılmasına neden olur. Ekran 50Hz frekansında yenilenir.

Hala bir prototip olduğu için bu çip için PCB tasarlamadım. Genellikle devrelerin test sürümlerini evrensel panolara monte ederim – bir devre tasarlarken genellikle hatalar yapılır ve “evrensel” üzerinde herhangi bir değişiklik yapmak çok daha kolaydır. EdW 8/2002 sayısında “Light board” projesi yayınlandı. Bu projenin dokümantasyonu (pdf formatında) Elportal sunucusunda şu adreste mevcuttur: Programmed light board (388KB)

Bunun hakkında neden yazıyorum? Bu sistem iki adet hazır 5×8 LED matris, 89C2051 işlemci kullanır, seri porttan programlanır ve animatörün ihtiyaçlarına kolayca uyarlanabilir. Birisi bu sisteme sahipse, çok az çabayla dönüştürebilir. 2051 mikroişlemcisi, örneğin ATmega2313 ile değiştirilebilir – o zaman yazılımımı değiştirmeye gerek kalmaz.

Muhafaza imalatı ve montajı

Animator’ın ilk versiyonu, gümüş boyalı basit bir plastik mahfazaya yerleştirildi. Cihaz alttan iki süper parlak mavi diyotla aydınlatılıyordu ve her şey bilgisayar kasasındaydı. Oldukça tuhaf görünüyordu ama aynı zamanda sıra dışıydı. Yine de küçük bir sorun vardı. Bilgisayarımdaki yan panelleri çıkarmak için önce kasanın üstünü çıkarmam gerekiyor. Bu yüzden ne zaman bilgisayarın içine girmek istesem ekranı çıkarmak zorunda kalıyordum ki bu biraz rahatsız ediciydi. Bu yüzden tamamen yeni bir dava açmaya karar verdim…

… 5.25 bölmeli bir bilgisayara takılabilen (örneğin, bir CD-ROM sürücüsü gibi). Çalışması kolay olduğu için yeni yuvayı ahşaptan yapmaya karar verdim.

Ön kısım, bilgisayardan gelen orijinal plastik fiştir. 28x86mm boyutlarında LED matrisler için bir delik açtım. Yapının altında 14x18cm ölçülerinde 5mm kontrplak var.Yan ve üst çıtaları (25mm genişliğinde kontrplak) kestikten sonra tüm yapıyı modelleme kelepçeleri ile büktüm, daha önce tüm derzleri Distal iki bileşenli yapıştırıcı ile yağladım. Ertesi gün, yapıştırıcı kuruduktan sonra, mahfazanın yeterince güçlü olduğu ortaya çıktı ve bir sonraki aşama olan boyamaya geçebilirdim.

Renk olarak çok fazla seçeneğim yoktu. Tüm bilgisayar gümüş, bu yüzden animatörün kasası da gümüş olmalı… Birkaç kat sprey boya uyguladım. Astar kullanmadım. Ahşabın yüzeyini de düzeltmedim çünkü kasa çoğunlukla bilgisayarda gizli ve gereksiz buldum.

Ekranı ve adaptörü ahşap tabana vidaladım ve molex prizini üst şeride yapıştırdım. Makalelerimi okuyarak, her şeye yapıştırıcıyla davrandığı sonucuna varabilirsiniz. Her şey değil, ama kesinlikle birçok şey :). Şu anda, çok farklı uygulamalar için çok çeşitli yapıştırıcılar satın alabiliyoruz. Hayatınızı kolaylaştırmak için kullanın :).

led-animator-pc-kasada

led-matrix-animator

Kaynak ANIMATOR

at90s2313-ile-pc-baglantili-led-animasyon-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/10/23 Etiketler: , , , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir