ADC0820 ile basit lpt paralel port osiloskop devresi

| Mayıs 28, 2023 Tarihinde güncellendi
ADC0820 ile basit lpt paralel port osiloskop devresi

Ses kartı üzerinden basit bir devre ile çalışan osiloskop devrelerini bir çok yerde görmüştüm bu devre lpt paralel port üzerinden çalışıyor devre basit ADC0820 ve bir kaç pasif elemandan oluşuyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Ölçüm için windows programı ve kaynak kodları verilmiş. Devreyi test ederken dikkatli olun her hangi bir hata bilgisayarınızın ana kartına zarar verebilir bu devre ile yüksek gerilimleri ölçemezsiniz 2v civarı sınırı var

Yazıcı paralel bağlantı noktasına bağlı ADC0820 ile bilgisayarınızı ücretsiz bir osiloskopa dönüştürün. Başlangıçta: PC’nizi veya başka bir şeyi yakarsanız herhangi bir sorumluluk kabul etmiyorum. Umurumda bile değil. Bu bilgileri kendi sorumluluğunuzda kullanıyorsunuz.

Bu osiloskop, ADC’den veri okumak için SPP veya EPP paralel portunu (LPT1) kullanır. LPT1’iniz bir ECP ise, program LPT1’i otomatik olarak bayt modunda (normal mod) değiştirir. AMA, tüm paralel bağlantı noktaları (LPT bağlantı noktaları) çift yönlü değildir. “Çift yönlü”, veri çıkışı dışında portun verileri de okuyabileceği anlamına gelir.

Test şu şekilde gerçekleştirilir:

1) Program, LPT1 portunun 2-9 pinlerini tamamen yüksek (5V) olarak ayarlar. Başka bir deyişle: program LPT1’inizin veri portuna 0x378 adresinde bir 0xFF koyar

2) Program daha sonra sürekli olarak LPT1 veri portunu okur ve herhangi bir değişiklik olup olmadığını izler

3) Göreviniz herhangi bir veri pinini toprağa bağlamaktır. Örneğin, pin 2’yi(DATA0) pin 18’e(GND) bağlamak, okuma değerini 255’ten 254’e değiştirir. Bir “yüksek” pini GND pinine bağlamak için 1kOhm’luk bir direnç kullanmalısınız.

a) Port çift yönlü değilse (pim 2 5 volt tutar), 1k direnç akımı 5mA ile sınırlayacak kadar büyüktür. Pin2’den gelen 5mA kaynaklar ve pin18’e çöker, bu pin18’e zarar vermeden tüm bağlantı noktalarında kabul edilebilir. (1kOhm, 5V’ta 5mA akım anlamına gelir).

b) Bağlantı noktası çift yönlü ise, 1k direnci pin 2’yi 5 Volt’tan 0 Volt’a çekmek için yeterince düşüktür. (Bazı not defterleri hariç. Bu sayfanın altındaki İpuçlarına bakın)

4) Okunan değer değişirse bu iyi bir haber: bağlantı noktanız çift yönlüdür!

Değişmezse, önce PC’nizin BIOS’undaki ayarları değiştirmeyi deneyin (LPT1’inizin MB’de olması durumunda). Şu sırayla birkaç deneme yapın: Normal, EPP veya ECP.
Test geçemezse, yukarıdaki şemaları kullanamazsınız. Ama hey, pes etme. Sadece diğer bazı seçenekleri düşünün. Örneğin bu . Bu seçenekte, yukarıdaki şemaları büyük ölçüde ve LPT okuma bölümündeki programı biraz değiştirmelisiniz. Örneğin , bu proje çoklu okuma kullanır. Ancak, çok katlı veri toplamayı kullanarak, yarım yamalak, iki kat daha yavaş okuma hızı elde edersiniz.

LPT1 bağlantı noktanızın çift yönlü olup olmadığı nasıl belirlenir? LPTscope programını başlatın ve program menüsünde “İki yönlü yetenek testi” öğesini seçin ve ardından verilen talimatları izleyin.

osiloskop devresi

LPTscope_schematics

Devre şeması ve detaylar: Turn your PC into a free oscilloscope

adc0820-ile-basit-lpt-paralel-port-osiloskop-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2009/10/17 Etiketler: , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir