10A 20A Solar Şarj Regülatör Devresi

| Haziran 19, 2023 Tarihinde güncellendi
10A 20A Solar Şarj Regülatör Devresi

Uzun süredir nette bulunan bir devre ama biraz karışık, ayarları olduğu için yazarı dışında uygulayanı görmemiştim Okurlarımızdan @Ozkan Özkaya devreyi uygulayıp çalıştırmış sağ olsun bana bildirdi paylaşılmasını istedi kendisine teşekkür ediyorum. Aşağıda ki açıklamalar kendisine aittir…

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

10 Amper Solar Şarj Regülatör Özellikleri, Çalışması

1. Devre darbeli şarj yeteneğine sahip ( voltaj ölçümleri 14,53- 15,6 – 16.45- 17,56 gibi sürekli değişen voltaj çıkışı sağlıyor.)

2.Devrenin hızlı şarj ( egualize ) anahtarı ile sağlanıyor ve hızlı şarj yapıyor.( Egualize anahtarınada jumper koydum)İsteyen kısa devre ederek hızlı şarj yapabilir.

3.Range adust anahtarı kapalı olursa ( anahtar yerine jumper koydum) 12 -24 votta şarj süresini uzatıyor ya da 6v şarj yapımını sağlıyor.

4.Yüzer şarj yapıyor bu yüzden ( dump devrede yok). Yüzer şarj kısaca düşük akımda aküyü sürekli uzun şarj sağlıyor.DİKKAT DÜŞÜK AKIMDA SÜREKLİ ŞARJ ETMESİNE DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUM.Sürekli yüksek akımda şarj akünün zarar görmesine neden olur.
5.Ben kurşun asitli ve kuru akü şarj ettim bunları şarj ediyor.Devrenin bulunduğu sitede jel akünün şarj edilebileceğinden de bahsediyor.

DEVREDE KULLANILAN MALZEMELER

1.TLC 2272 yerine tl072 ve lm358 kullanılabiliyor.

2.IRF9Z34N yerine IRF 9540 kullanılabilir.

3.Kondasatörler multilayer.

4.Tranzorb ise arkadaşlar varistör dür.Bunun görevi aşırı voltaj gelişini önlüyor.Şart değil isteyen kullanmayabilir zaten pcb yede koymadım.

Diğer malzemeler kolayca piyasada bulunuyor.

DEVRENİN ÇALIŞMA PRENSİBİ

12 volt için örnek veriyorum.

Devreye 18 volt bir güç kaynağı ile bağlantı yapın.Jumperlerin hiçbiri kısa devre edilmeyecek.Çıkışına aküyü bağlayın.Trimpot ile akünün maksimum (Kurşun asitlinin üzerinde 14.4 volt yazıyordu) 14.4 volt olana kadar saat yönünde akünün kutuplarına avometre ile 14.4 volt olacak şekilde ayarlayın.Bukadar.Arkadaşlar ntc bulamaz iseniz yerine 3k3 direnç takın bu ntc nin görevi akü aşırı ısnınca şarjı tamamen keser yada 10k 3 adet ntcyi parelel bağlayıp akünün ön yüzüne yapıştırın.

Bende 12.97 volt akü voltajı idi yeşil led söndü.Sonra 13.6 volt okurken yeşil led yandı ( yüzer şarja geçti ) Ama kırmız led sürekli yanıyordu.14.4 volta yaklaşınca kırmızı led flaş gibi yanıp yanıp sömeye başladı.Sonra zayıf zayıf yanıp sömeye başladı.Bu devrenin sağlıklı çalıştığını gösterir.

Devre şeması ve proteus ater pcb çizimi;

solar-panel-charger-gunes-pili-sarj-devresi

20 Amper Solar Şarj Regülatör Özellikleri, Çalışması

1.Equalize anahtarı aktif konumua gelince hızlı şarj yapıyor.

2.2K2 ntc ise akü fazla ısınınca şarjı kesiyor.

3.Yüzer şarj yapıyor ( Aküyü düşük akımda şarjda devamlı tutarak akü ömrünü uzatıyor. NOT:Araçların konjekörü gibi görev yapıyor.)

NOT:Bu devre 10 amper gibi darbeli şarj yapmıyor.

18v güç kaynağına bağlayarak ( 12 volt akü için ) devrenin akü çıkışını akü kutuplarına bağladım.Kırmızı led sürekli yanıyor ( enerji kesilince veya panele bağlı ise gece karanlık olunca sönüyor).

Kutuplara akü çıkışı bağlı iken trimpotu saat yönünün aksine çevirerek 14.4 volta ayarladım ( tabi akü üreticisinin değerine göre ayarlanacak arkadaşlar mesela jel akü 13.8 ise 13.8 ayarlanacak) 14.4 votla gelince yeşil led flaş gibi yanıp yanıp sönmeye başlar ve dikkat edilince akü14.4 votta çakılı kalır.Dikkat edilecek husus arkadaşlar akü kutuplarına çıkışlar bağlı iken ölçüm yapıyorum bağlı olmadan ölçme yapmayın.14.4 voltta çakılı iken değer yeşil led flaş gibi yanıp sönmeye devam eder.Yüzer şarj olduğu için flaş gibi yanıp sönen yeşil led iyice zayıflayarak flaş gibi yanmaya devam eder.Ki bu devrenin sağlıklı çalıştığının göstergesidir.

20 Amper olan şarj devresini breadboard üzerinde test ettim PCB çizimi yoktur

20A Devre şeması;

20a-solar-panel-charger-gunes-pili-sarj-devresi

Kaynak: http://www.solorb.com/elect/solarcirc/scc2-orig/

DİKKAT Solar Şarj Regülatör Devrelerini yaparken test ederken ve dikkatli olun kondansatör bağlantılarına dikkat edin + – kutupları ters bağlarsanız yüksek voltajda büyük patlamalar olabilir devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı,koruyucu gözlük kullanın

SCC3 – 12 Volt 20 Amp Solar Şarj Kontrol Cihazı

SCC3 bir solar şarj kontrolörüdür, işlevi bir fotovoltaik panelden şarj edilebilir bir pile akan gücü düzenlemektir. Akü tampon voltajını ayarlamak için bir kontrol ve ara sıra aşırı şarj için bir eşitleme anahtarı kullanarak kurulumu kolaydır. Otomatik sıcaklık telafisi, pil şarjını geniş bir sıcaklık aralığında optimize eder. SCC3 sağlam bir tasarımdır, hem pilin hem de fotovoltaik panelin ters kutup bağlantısını işleyebilir.

Bu devrenin tasarım hedefleri verimlilik, basitlik, güvenilirlik ve ortak parçaların kullanımıydı. Devre, amatör radyo ve kısa dalga dinleme (SWL) uygulamaları için uygun hale getiren, radyo sessiz olacak şekilde tasarlanmıştır. SCC3, 20 ampere kadar derecelendirilmiş bir 12V (nominal) güneş paneli ve 500 miliamper-saat ila 400 amper-saat arasında derecelendirilmiş bir kurşun asit veya başka bir şarj edilebilir pil ile orta güçlü bir güneş sistemi kurulabilir. .

Güneş panelinin mevcut derecesini akünün amper-saat derecesine (C) uydurmak önemlidir. Tipik bir maksimum pil şarj akımı C/20’dir, bu nedenle 100 amper-saatlik bir pilin güneş paneli derecesi 5 amperden fazla olmamalıdır. Güneş paneli çıkış akımı, pilin minimum şarj akımı gereksiniminin altındaysa, pil hiçbir zaman tam olarak şarj olmayabilir. Yararlı şarj akımları aralığını bulmak için pil üreticisinin veri sayfalarını kontrol etmeniz ve ardından pil için uygun bir PV seçmeniz önerilir.

Temel Özellikler

Maksimum solar şarj akımı: 20 Amper
Nominal akü gerilimi: 12V
Gece pil akımı tüketimi: 0,8 – 1,8ma

Devre aktivasyon bölümü, SCC3’ün geri kalanı için gücü açmak üzere bir karşılaştırıcı olarak kablolu op-amp IC4’ü kullanır. PV voltajı akü voltajından yüksek olduğunda, IC4 açılır ve IC3 voltaj regülatörüne güç gönderir. Diyot D2, pil ters polarite ile bağlanırsa IC4’ün zarar görmesini önler. IC3, düzenlenmiş bir 5 Volt güç kaynağı üretir. 5V, SCC3 devresine güç sağlamak için kullanılır, aynı zamanda akü sabit voltaj karşılaştırıcısı IC1a için bir referans olarak kullanılır.

Değişken voltaj karşılaştırıcısı IC1a, akü voltajını (R1/VR1 ve R3’e bölünerek) 5V referans voltajıyla (R5 ve R6’ya bölünerek) karşılaştırır. Karşılaştırma noktası, sıcaklık telafisi için termistör TM1 tarafından kaydırılır. Karşılaştırma noktası, Eşitle anahtarı, S1 ve R2 tarafından da değiştirilir. Akü voltajı sabit voltaj ayarının altında olduğunda IC1a’nın çıkışı yükselir (+5V). Akü voltajı sabit voltaj ayarının üzerinde olduğunda çıkış düşer. Bu, devrenin geri kalanını kontrol eden şarj/boşta sinyalini sağlar.

Şarj/boşta sinyali, bir çift D tipi parmak arası terlik olan IC2a ​​ve b’ye gönderilir. Parmak arası terlikler, yaklaşık 150 Hz’de çalışan IC1b faz kaydırmalı saat osilatörü tarafından saatlenir. Saatleme, flip-flop çıkışlarının, saat osilatörünün frekansı ile senkronize olan bir kare dalga şarj/boşta sinyali üretmesine neden olur. IC2’nin iki yarısı senkronizasyon içinde çalışır, IC2a ​​PV akım anahtarlama devresini çalıştırmak için kullanılır, IC2b şarj durumu gösterge LED’ini kırmızı (şarj oluyor) veya yeşil (kayan) sürmek için kullanılır.

IC2a flip-flop anahtarı bipolar transistörleri Q1 ve Q3’ten gelen kilitli şarj/boşta sinyalleri dönüşümlü olarak açılır ve kapanır. Q1, MOSFET Q2’nin kapısını toprağa çeker, bu, pil aracılığıyla güneş akımını açar. Q3, Q4’ün tabanını toprağa doğru çeker ve Q4, MOSFET Q2’nin kapısını PV+ hattına çekerek Q2’yi kapatır ve solar şarj akımını durdurur.

Solar şarj akımı şemadaki kalın hatlardan akar. Diyot D1, pilin geceleri ters kutuplu IRF4905 MOSFET ve güneş paneli aracılığıyla boşalmasını önler, ayrıca PV hatlarında kısa devre olması durumunda devreyi yüksek ters akımlardan korur. F1 sigortası, D1 diyotunun kısa devre yapması durumunda devreyi olası yüksek akü akımına karşı korur. Transzorb TZ1, yıldırımdan kaynaklanabilecek geçici voltaj yükselmelerini emer.
Kullanmak

Güneş panelini SCC3 PV terminallerine bağlayın, pili SCC3 pil terminallerine bağlayın.

Güneş panelini güneşe koyun, pil şarj olur. Pil zayıf olduğunda ve güneş PV’ye parladığında, LED kırmızı yanacaktır. Batarya tampon voltajına kadar şarj olduğunda, LED kırmızı/yeşil dönüşümlü olarak yanacaktır. Güneş battığında, LED kapanacaktır.

Akünün sık sık tamamen boşaldığı sistemlerde, eşitleme anahtarı ara sıra birkaç saatten tam bir güne kadar açılmalıdır, bu, akünün zayıf hücrelerinin tamamen şarj olmasını sağlar.

SCC3-e1 12 Volt Solar Şarj Kontrol Cihazı için 60 Amp Modifikasyonu, temel SCC3 kitinin 60 ampere kadar PV akımını kaldırabilecek şekilde nasıl genişletileceğini gösterir.

SCC3-e1 24V Modifikasyonu

Bernard Drapier (amatör radyo istasyonu FY1LE), SCC3-e1’i 24V PV/pil sistemiyle çalışacak şekilde modifiye etti ve çalışmalarını paylaşmak için cömertçe gönüllü oldu. İşte değiştirilmiş şematik ve işte dört değiştirilmiş SCC3 kartıyla sisteminin bir fotoğrafı . Q2 Kaynak ve Kapı terminalleri boyunca 1M direnç olan R26’nın ihmal edilebileceğini, direnç istenirse devrede bırakılabileceğini unutmayın. İki ek 12V zener diyot, 1N5242 tipi veya benzeri olabilir. Transzorb (TZ1), değiştirilmiş şemada gösterildiği gibi 1V5KE47CA veya Panasonic V747 olarak değiştirilebilir.

0a-20a-solar-sarj-regulator-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2013/06/21 Etiketler: , , , ,53 Yorum “10A 20A Solar Şarj Regülatör Devresi

 1. ozkanozkayaozkanozkaya

  Ben devreyi yayınladığınz için teşekkür ediyorum kolay gelsin başarılar.

  CEVAPLA
  1. Ercan ErbaşErcan Erbaş

   Yayınladığınız 12v 10/20A solar şarj pcb baskı devresinin ve mppt solar şarj devresinin programını bulamadım.

   CEVAPLA
   1. gevvgevv Yazar

    Merhaba, yazıda belirtildi 10A versiyonun PCB çizimi var indirme linkleri link-21760.zip dosyasında. 20A solar şarj PCB çizimi yok şeması var PCB çizimi kendiniz hazırlamalısınız veya delikli plakete kurarsınız.

    mppt solar şarj devresinin programı ve diğer dosyalar ilgili yazının sonunda verilen zip dosyası içindeki linklerde

    CEVAPLA
   2. Ercan ErbaşErcan Erbaş

    Pcb çizimi android te açılmıyor jpg yayınlanamazmı

    CEVAPLA
 2. sami sağlıksami sağlık

  sayın, Ozkan Özkaya paylaşım için teşekkür ederim.
  10 A solar şarj devresini yapmak istiyorum fakat PCB devresini indirip açamadım,yardım ve önerinize ihtiyacım var,şimdiden teşekkür ederim.

  CEVAPLA
 3. aliali

  paylaşımın için teşekkür ederim öncelikle ben bu devreni plakete bastım ve yaptım ama çalışmadı sorun nerededir acaba yardımcı olursanız sevinirim

  CEVAPLA
 4. özkanözkayaözkanözkaya

  1.Mosfetten çıkış alıyormusnuz?
  2.Devreyi kaç volt akü şarjı için yaptınız fakat kaç volt kullandınız.
  3.devrenin alttan üstten fotosunu çekip yollarsanız incelemek isterim saygılarımla.

  CEVAPLA
 5. aliali

  12 voltluk akü kullanıyorum devreyede 18 volt verdim hiç bir şekilde ışık felan yanmadı ve pot ayarı yapmama ragmen ayar yapılmıyor (akü devredeyken ayar yaparken) aküyü çıkardım avometreyle akü kısmını ölçtüm ve hiç bir gelirilim yok bu siteyede resim rar olarak çektim koydum yardımcı olursanız sevinirim iyi günler
  http://tbf.me/a/BT61mH

  CEVAPLA
 6. ozkanozkayaozkanozkaya

  1.Öncelikle şunu belirtmek istiyorum belki biliyormusunuz bilmiyorum mosfet entegreyi veya diğer mazlemeleri besliyor eğer mosfeti elinizle montajladıysanıs plastik eldiven kullanmanız gerekiyor.Eğer bunuda yaptıysanız havyanızıda kaçak varmı yokmu bilmiyorum var ise onuda topraklamanız gerekiyor.

  EĞER BUNLAR TAMAM İSE

  2.Resimleri indiremedim bakamadım linkte sorun var baskınızı bir gözden geçirin kanalları ışık altında inceleyin şase olup olmadığını kontrol edin. Resimleri tekrar upload ederseniz bende kontrol etmek isterim. http://postimage.org/ sitesini kullanabilirsiniz

  Saygılar

  CEVAPLA
 7. ozkanozkayaozkanozkaya

  Kolay gelsin devreyi inceledim altına baktım altında bir şase gözükmüyor.
  Yanlız devrede değişiklikler var.
  1.200k ve 300k dirençlerin yerinde 220k ve 330k dirençler var onlar hassasiyeti etkiler 200k yerine 2 adet seri 100k 330k yerine 2 adet 150k direnç kullanın.
  2.devrenin çalışmama nedeni 7805 regülesi bacakları ters takılmış olabilir 3. bacak entegrenin 8 bacağına denk gelecek.2n3904-6 transistörlerinin altındaki diyot nedir bilmiyorum ama 12 volt 500mv yani yarım vatlık olacak.
  3.100nf -10nf kondansatörler multilayer olacak.
  4.Ntc niz kaç Khom’luk bilmiyorum ama 3k3 ü geçmeyecek elinizdeki geçiyorsa 3k3 lük bir direnç takınız.

  Saygılarımla kolay gelsin.

  Bunarı cevaplarsanız sevinirim

  CEVAPLA
 8. aliali

  o dirençlere bulamamıştm yakın değerler takmıştım 7805 in out yani çıkış ucu entegrenin 8. bacağına bağlı 100nf-10nf kondansatörleri normal kondansatördü yarın konya sokağa giderim değişecek malzemeleri alırım bu arada ntc 3k3 lük almıştım bilgi verdiğin için teşekkür ederim düzenlemeleri yaptıktan sonra haber veririm iyi akşamlar

  CEVAPLA
 9. aliali

  konya sokakta TLC2272 bulamadım bakmadığım yer kalmadı hiç bir yerde yoktu onun yerine TLC272 kullanın dediler

  CEVAPLA
 10. ozkanozkayaozkanozkaya

  TLC 2272 yerine tl072 ve lm358 kullanılabiliyor.Kolay gelsin.

  CEVAPLA
 11. yasınyasın

  hocam bu devrenin altında ufak bir devre var o ne işe yarıyor onu çözemedim

  CEVAPLA
 12. ozkanozkayaozkanozkaya

  Öncelikle kolay gelsin. Devre iki bölümden oluşmuyor 2 ayrı devre var sadece güçleri farklı 20amper ve baskı devresi olan o küçük devre 10 amper. Yani o küçük devre 10 amper solar sarj devresi kolay gelsin.

  CEVAPLA
 13. gökberkgökberk

  ben 10 amperliği yaptım fakat akım sınırlama kısmında sorun var bunun sebebide tl072 kullanmam oldu. tlc2272 kullanın kesinlikle yada rail to rail özelliği olan başka bir opampla deneyin. çalışacaktır muhtemelen. ben internetten tlc2272 yi sipariş ettim. çalışmamasının sebebide şu opampın 1. bacağından en düşük 1.5 volt çıkışı oluyor buda akım sınırlamada yeterli olmuyor 0 volta kadar düşebilmesi lazım o yüzden rail to rail özelliği olan opamp gerekli. devreyi yayınlayan arkadaşa da çok teşekkür ederim çok işime yaradı.

  CEVAPLA
 14. özkanözkayaözkanözkaya

  Öncelikle ben teşekkür ediyorum.
  Opamp konusunda haklısınız fakat bazı sitelerde karşılaşmış olmalısınız malzeme konusunda sıkıntı çeken arkadaşlar oluyor mecburiyetten böyle alternatif sunuyoruz.
  Mesela benim daha önce solar şarj ünitelerideki denemelerimde bazı mosfetler Türkiyede bulamıyorum tabiki muadil kullanmaya çalıyorum fakat iç dirençleri bu sefer uymuyor aşırı ısı oluşuyor devre tasarımı kabalaşmaya başlıyor.
  Yani hiç bir muadil asılın yerini tutmuyor tutsa bile illaki eksiklikleri çıkıyor.Saygılarımla….

  CEVAPLA
 15. gökberkgökberk

  haklısınız muadiller gerçeklerin yerini tutmaz ama gerçekten bu devreyi yapıcak arkadaşlar için benim kesinlikle tavsiyem entegreyi bulamıyolarsa devreyi yapmaya hiç kalkışmasınlar çünkü devre akımı sınırlamıyor ve sınırlama olmayınca devre hiçbir işe yaramaz. burdan yapıcak arkadaşlara yardım olsun diye şunu söyleyebilirim direnc.net diye bir siteden ben entegreyi temin ettim entegrenin fiyatı 4.5tl kargoda 4 tl verdim. yapıcak arkadaşlara tekrar söylüyorum entegreyi temin etmeden devreye hiç başlamayın. yoksa benim gibi 2 hafta bu neden çalışmıyor diye hata ararsınız. saygılar iyi günler..

  CEVAPLA
 16. TuranTuran

  Paylaşım için çok teşekkürler, 20A olan devredeki kondansatör değerleri belli değil uygulayan arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz?

  CEVAPLA
 17. beytıbeytı

  şarj regülatörü çıkışını akü kullanmadan invertöre baglana bilirmi ??

  CEVAPLA
  1. ozkanozkayaozkanozkaya

   hayır çünkü akü sabit bir güç kaynağı görevi görüyor.Ama panel gün ışığına göre üretimi değiştiği için tam verim alınamaz.

   CEVAPLA
 18. FurkanFurkan

  Merhaba elimde 18V-0.5A-10Watt güneş paneli var. Jel Aküm 12V-4.5A. hangi regülatörü kullanmam uygun olur. Şarjın çabuk olmasını istyrm. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  CEVAPLA
 19. EmreEmre

  Öncelikle kolay gelsin. Bitirme projesi olarak 250 wattlık bir solar panele şarj kontrol devresi yapacagız ve akü doldurup inverterle çıkış alacağız. İncelediğim 20 amperlik devre işimizi görür mü acaba ? ya da 250 wattlık panel için kaç amperlik devre şarj kontrol kullanmalıyız ? yardımcı olursanız çok sevinirim… Saygılarımla…

  CEVAPLA
  1. ozkanozkayaozkanozkaya

   250w paneliniz 18v mu yoksa 24 volt mu üretiyor ?
   panelin arkasında yazan amper değeri nedir?

   CEVAPLA
 20. Turan ÖzçelikTuran Özçelik

  20A olan devreyi yaptım 28volt 400w trafo ile denemesi yapıldı, ilk enerji verildiğinde ledler yanmıyor, çıkışta voltaj yok, akü bağlantısını yaptığımda Sn GEVV hocamızın videoda bahsettiği gibi; bir led sabit yanıyor diğer led hızlı bir şekilde yanıp sönmeye başlıyor ve şarj işlemini başlatıyor, bu arada mosfet baya ısındı, çıkış voltajı aküye ilk bağladığımda 13 volta yakındı trimpotla 14,4volt cıvarı sabitledim, ilk denemeyi 12v/60ah akü ile yaptım, sanırım buraya kadar normal ancak fazla test edemeden devrenin şemaya göre 24volt dönüşümünü yaptım, birkaç parça değişikliği ile oluyor bu sefer devre hiç bir şekilde çalışmadı uğraşırken dumanlar çıkmaya başladı, artık o şekilde bıraktım makineci olarak benden bu kadar sanırım başarılı olamadım, linkten yapımında kullandığım dosyaları indirebilirsiniz. proteus çizimleri vs. başarılar…
  https://mega.co.nz/#!LIEg3ZwB!x9Wude_JwzmlqwaFI3rsGseqqplAMksAAAFG7dqmVGY

  CEVAPLA
  1. ÖZKANÖZKAN

   Yok yok bende makineciyim.Devreyi imal eden benim.Problemlerimizi çözmeye çalışalım.Duman çıkması tabi normal değil.İlk önce şunu dikkate alalım.
   1.NTC kullandınız mı?Kullanmadıysanız değerinde direnç kullanın.Sonsuz değer görür çok ısı meydana gelir.Varistör kullanmasanızda olur.
   2.12 V Aküyü 18 voltta test edin.( 14.4 volt olacak şekilde sabitleyin.)
   3.24v Aküyü 28 votta test edin.( 24.4 volt olacak şekilde sabitleyin.)
   4.Equalize anahtarı açık olsun hızlı şarj oluyor.
   5.100n-10n Kondansatörler multilayer olsun.

   Birde devreyi altlı üstlü çekip yollarsanız bi bakmak isterim.

   CEVAPLA
   1. Turan ÖzçelikTuran Özçelik

    Özkan bey çalışma size ait kusura bakmayın yorumu düzeltemedim sonradan teşekkür ederim,
    1. Uygun değerde NTC olmadığı için omajında direnç kullandım,

    2. İlk denemede 20V trafo ile 12V/60Ah aküyü şarj ettim, uzun süre denenmedi ancak videodaki anlatımınıza uygun çaılıştı, ancak aküyü bağlamadan ledler yanmadı ve çıkışta voltaj yoktu,

    3. Devre şemasına göre (scc3) 24V için parça değişikliklerini yaptım, bu sefer 30V trafo ile besledim aynı şekilde ledler yanmadı çıkışta voltaj yok, ancak aküyü bağladığımdada çalışmadı, bu esnada zener diyotla mosfet yandı uğraşırken,
    4. Her iki türlü denedim baya uğraştım çünki sonuç aynı
    5. Kondansatörler sanırım multilayer ama emin değilim resimde belli oluyor
    Bakmışsanız ekte uyguladığım orjinal şema ve çizimlerim var, defalarca kontrol ettim hata olabilir ancak göremedim sonuçta 12 Voltta çalıştı,
    Bu devreyi her biri 160A seri bağlı 24V akülerin şarjında kullanmak istiyorum, tabi sürekli şarjda kalacak sağlıklı olurmu bilmiyorum. Resimler bu haliyle pek hoş değil baya uğraştım çünki, mosfet ve diyot ayrı soğutucuya bağlı üzerinde değil, entegre TLC2272CP.

    CEVAPLA
 21. Evren kılıçEvren kılıç

  merhaba,
  @Turan Özçelik 20 Amp olan devrenin son durumu nedir problemi bulabildiniz mi

  CEVAPLA
 22. Turan ÖzçelikTuran Özçelik

  Merhabalar, malesef beklemede biraz youğunum kısa zamanda tekrar deneyeceğim, çözülürse buradan yaplaşırım.

  CEVAPLA
 23. Evren kılıçEvren kılıç

  @Turan Özçelik 20 Amp olan devre 12 volt ile çalışması normal, 24 volt versiyonunda mı problem vardı, pcb sini çizmiş olduğunuz devre 12 volt ta normal şekilde çalışıyormu

  CEVAPLA
  1. Turan ÖzçelikTuran Özçelik

   Evet 12 voltta Özkan Bey’in videodaki anlatımına uygun çalıştı, 24 volt versiyonu çalışmadı, daha doğrusu aynı devre birkaç eleman değeri değişiyor, benden kaynaklı bir hata olabilir
   emin olamadım ne ledler yandı nede çıkışa voltaj verdi. Bu arada burada
   paylaşılan 20A devre ile benim yapmış olduğum 20A lik (ekte) devre arasında biraz fark var devreyi yorumlayabilirseniz kontrol edebilirsiniz..

   CEVAPLA
   1. özkanözkan

    Eleman değişikliklerine dikkat edin.Aynı elemanlar ile 24 volt kısım çalışmıyor.Birde 28.8 voltta 24 voltluk devreyi test edin.

    CEVAPLA
 24. Turan ÖZÇELİKTuran ÖZÇELİK

  10A olan devrenin 24V versiyonunu yaptım, 30V/400W Trafo, akımı artırmak için; IRF9540 (iki adet paralel), MUR1560 (2 adet paralel) kullandım, önceki denemelerimde TLC2272’ler sanırım bozulmuşlar o yüzden devre çalışmadı, yerine LM353 kullandım.

  Aküleri bağlanmadan önce bir led sönük diğeri sabit yanıyor, aküyü bağlayınca diğer led; şarjı tamamlamaya yakın ise flaşör gibi yanıp sönüyor eğer şarj devam ediyorsa sabit yanıyor yani yüzer şarja doğru giderek yanıp sönmeye başlıyor. Trimpot ile 27 vot civarı set ettim, videodaki durumda devreden değişken: 1.5A ile 500mA arası akım çekmekte akım inişli çıkışlı sürekli değişiyor, ısınma çok az…

  https://youtu.be/UVYqvVz_ots

  CEVAPLA
 25. TC Selahattin SariyerTC Selahattin Sariyer

  Merhaba Kafama takılan bir sorun.Güneş paneli şarj cihazlarında aküye göre akım sınırlama var mıdır, Bir bahçeye daha önce döşenmiş panelde 105 amperlik akü konmuş panel den gelen akım güneşin dik olduğu saatlerde 1.9 amper. Mevcut aküye göre %10 nu itibariyle düşük akım ama ya tersi olsaydı akü küçük olsaydı yine 1.9 amper le mi şarj olacaktı yoksa bizim mi sınırlamamız gerek.Teşekkürler.

  CEVAPLA
  1. Turan ÖzçelikTuran Özçelik

   Net olmamakla bereber yaptığım şarj devrelerinden gözlemlediklerime göre ayarlanan şarj voltajına ulaşıncaya kadar akü; kapasitesine ve şarj durumuna göre ihtiyacı kadar akım çekiyor, istenirse düşük omajlı yüksek vatlı dirençlerler ile şarj akımı sınırlandırılıp şarj süresi uzatılabiliyor..

   CEVAPLA
 26. serkanserkan

  s.a kardesim elektrik elektronik mühendisliği 2 sınıf ogrencısıyım bitane çok sevdiğimiz hocamız bizden 72v 20a voltajı potansiyometre ile ayarlanabilecek bir regülatör devresi yapmamız lazım bu devreyı nasıl yaparız malzemeleri nerden temin ederiz yardımcı olabilirmisiniz ???

  CEVAPLA
 27. Fatih BertanFatih Bertan

  19TQ015 schottky diyodunu bulamadım.Bunun yerine kullanabileceğim başka bir diyot söyleyebilir misiniz? şimdiden teşekkürler

  CEVAPLA
  1. KapibaraKapibara

   20Amper, 15Volt schottky kullanabilirsiniz.
   Bozuk PC güç kaynaklarının içinde ortak katotlu 3 ayaklı yani to220 kılıfında transistöre benzeyen paralel bağlı schottky diyotlar bulunur. Eğer içinden sağlam bir tane çıkarsa değerleri uygunsa kullanılabilir.

   CEVAPLA
   1. Fatih BertanFatih Bertan

    çok baktım da türkiye de 20A 15V schottky bulamadım.Güç kaynağını bulupta çıkarmak yinede zor.Bu değerlere yakın max yada min devrede kullanabileceğim başka bir öneriniz var mı? şimdiden teşekkürler

    CEVAPLA
 28. Burak Şakalar ElbistanBurak Şakalar Elbistan

  Hocam 10 A devre için 100 w 18 v güneş paneli bağlamak istiyorum 12 v 60 w sitine motor çalıştırmayı düşünüyorum

  CEVAPLA
 29. Dursun ÖNERDursun ÖNER

  Merhaba Ben 100K 25 turn pot bulamıyorum ve 2.0k 25 c NTC bulamıyorum. siz neredn buldunuz ya da muadili olarak ne kullandınız.

  CEVAPLA
  1. asmaasma

   Merhaba
   100k 10 turlu pot işinizi görür. Kolay bulunur.
   2.0k değil 2k2 ntc yazsanız arama satırına , bulursunuz.
   Kolay gelsin.

   CEVAPLA
   1. Dursun ÖNERDursun ÖNER

    Merhaba iyi günler ben mesajınızı yeni gördüm. Yukarıda bazı arkadaşlar tlc2272 bulamadım demişler. İlk önce onlara bu konuda yardımcı olayım karaköy/İstanbulda ben tek tek gezerek buldum bütün malzemeleri. Syn asma cevabınız için teşekkür ederim. Ben devreyi uyguladım. Delikli plakete yaptım, fakat bir sorunum var. Devre çalışmıyordu. ben neden olduğunu çözmeye çalışırken elim ile cd4013be nin 1 nolu bacağına dokundum ve çalışmaya başladı. cd4013 ü değiştirdim ve bu sefer hiç çalışmadı. GND yollarını kontrol ettim hiç bir sıkıntı göremedim. eski cd4013 ü taktığımda tekrar kontrol ettim yine aynı yere dokununca çalışıyor. buna ek olarak mosfetin bulunduğu yere plaketin altından biraz bastırınca da çalıştığını fark ettim. Sizce sorun nedir.

    CEVAPLA
 30. Dursun ÖNERDursun ÖNER

  Ben (20a) devreyi uyguladım. Delikli plakete yaptım, fakat bir sorunum var. Devre çalışmıyordu. ben neden olduğunu çözmeye çalışırken elim ile cd4013be nin 1 nolu bacağına dokundum ve çalışmaya başladı. cd4013 ü değiştirdim ve bu sefer hiç çalışmadı. GND yollarını kontrol ettim hiç bir sıkıntı göremedim. eski cd4013 ü taktığımda tekrar kontrol ettim yine aynı yere dokununca çalışıyor. buna ek olarak mosfetin bulunduğu yere plaketin altından biraz bastırınca da çalıştığını fark ettim. Sizce sorun nedir. Duruma göre devreyi baskı devreye yapacağım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  CEVAPLA
 31. halil ibrahim dikhalil ibrahim dik

  arkadaşlar merhaba ben bu devreyle hem 12 hem 6 volt akülerimi şarj etmek istiyorum pcb deki malzeme listesini uyguladığımda edermi yoksa 6volt için ayrı 12volt için ayrı kartmı basmam lazım cevabınızı bekliyorum saygılar

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir