PIC16F87X İle Programlanabilir Otomasyon (Elektronik PLC) Kartı

| Haziran 12, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F87X İle Programlanabilir Otomasyon (Elektronik PLC)  Kartı

Çeşitli otomasyon, kontrol devreleri gördüm ama şimdiye kadar bu kadar çok özelliği olan bir uygulamaya ilk kez rastladım mikrodenetleyici ile plc yapmışlar.. özellikle akıllı ev alarm ya da farklı projeler için kullanılabilecek çok amaçlı bir devre kart üzerinde 8 kanal var bu kanallar üzerinden çeşitli cihazlar kontrol edilebilir bilgisayar bağlantısı seri port üzerinden sağlanıyor win7 ve xp için programları var işin iyi tarafı bu programı kaynak C++ kodlarıda var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Devrede pic16f877, pic16f873, pic16f874, pic16f876 mikrodenetleyicilerinden biri kullanılabilir. Giriş bölümlerine lm335, ntc, reed röle vb. bir çok şey bağlanabiliyorayrıca tsop serisi IR alıcı bağlanarak kumanda edilebiliyor PIC yazılımı assembly ile hazırlanmış kart olarak bakıldığında biraz karışık görünüyor ama devre şeması daha kolay anlaşılıyor..

electronic-programmable-logic-plc-circuit-microchip-cpu

Programlanabilir mantık denetleyicileri veya PLC’ler, kontrol edilecek sistemin davranışının grafiksel bir temsili olan grafik kullanımı sayesinde programlanması çok kolay olan elektronik kontrol sistemleridir.

API’ler endüstride birçok otomasyonda yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak ne yazık ki genel halk tarafından çok az bilinmektedirler. Ticari PLC’lerin fiyatları istikrarlı bir şekilde düşüyor olsa da, özellikle bazı PLC’lerin amorti edilmesini zorlaştıran aşırı pahalı programlama yazılımlarıyla ilgili olarak, yine de oldukça pahalıdırlar. Bununla birlikte, ticari çözümler son derece sağlamdır.

1998’de, PIC16f84’e dayalı otomatımın tanımını internete koyduğumda, çılgınlık, öğretimde olduğu gibi çeşitli kişisel başarılar için de ani oldu. Mikrodenetleyicilerin (UC) evrimi ve birçok öneri sayesinde, bu kez daha uygun 16F873, 874, 876 ve 877 CPU’larla ve her zaman aynı erişilebilirlik, paylaşım ve özgür olma ruhunu koruyarak bunu tekrar yapıyorum.

Bir otomatik sistem, bir kontrol bölümünden (bizim durumumuzda bir PLC) ve bir işletim bölümünden (otomatikleştirilecek sistem) oluşur. Aktüatörler (motorlar, lambalar, silindirler vb.), kontrol bölümünün çalışan bölümün durumunu değiştirmesine izin verir. Karşılığında sensörlerden sistemin durumunu kendisine bildirir.
Bizim durumumuzda API, sensörlerin ve grafiğin durumuna göre aktüatörleri kontrol eden çıkışları ile sistemi kontrol eder. (Çıkışlar aktüatörlere uygun değilse ön aktüatörler kullanılmalıdır. Koşullandırıcılı girişler için de aynısı geçerlidir)
Aşağıdaki şekilde farklı varlıklar gösterilmektedir:

PLC’lerim ayrıca analog sensörleri yönetebilir, entegre gerçek zamanlı saati ve sayaçları kullanabilir. Kullanım prensibi şu şekildedir: komut grafiği PC’de oluşturulur, ardından onu çalıştıran PLC’ye aktarılır. Bu başarı 3 ana bölüme ayrılabilir:

– elektronik kısım

– Otomatın CPU seviyesindeki bilgisayar kısmı hala üretici yazılımı veya tercüman olarak bilinir.

– PC seviyesindeki bilgisayar kısmı, yani kullanıcı yazılımı.

Elektronik kısım

Elektronik bakış açısından, otomat 5 alt gruba ayrılır:

• Bir program sayesinde belleğindeki grafiği çalıştıran düzeneğin çekirdek mikrodenetleyicisi.

• Programlayıcı veya RS232 adaptörü, PC ile diyaloğun grafiği aktarmasına ve PLC’yi gözlemlemesine izin verir.

• Giriş arayüzü sistemi (burada 10 veya 15 giriş)

• Çıkış arayüz sistemi (burada 8 veya 14 çıkış)

Bilgisayar düzeyinde BT bölümü

PC tarafında, bir program her şeyi halleder: “Düzenleyici, derleyici yükleyici, grafik hata ayıklayıcı”.

progapi_2004 adlı bu program şunları yapmanızı sağlar:

• Bir grafik çizge oluşturun ve onu, grafiğin metinsel bir temsili olan değişmez bir çizgeye dönüştürün.

• Yeni gerçek grafiği UC’nin FLASH belleğine aktarın.

• API davranışını ve grafiğin gelişimini gözlemleyin.

CPU düzeyindeki BT bölümü

CPU tarafında, değişmez grafiği çalıştırarak ve girişleri, çıkışları, dahili değişkenleri (zamanlayıcılar…) güncelleyerek otomatı yöneten “grafik yorumlayıcı” veya “firmware” adlı bir programdır. Entegre önyükleyici/monitör sayesinde PC ile de iletişim kurabilir.

elektronik-plc-karti-plc-devresi

Kaynak: udelmas.chez.com/home_api_2004.html

pic16f87x-ile-programlanabilir-otomasyon-elektronik-plc-karti

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/01/13 Etiketler: , , , , , , ,1 Yorum “PIC16F87X İle Programlanabilir Otomasyon (Elektronik PLC) Kartı

  1. furkanfurkan

    bu projenin türkçesi yada ingilizcesi yokmu fransızca çeviremedik bilgilendirirseniz seviniriz

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir