PIC16F628 PIC16F88 ile Kumandalı Güvenlik Sistemi

| Mayıs 19, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F628 PIC16F88 ile Kumandalı Güvenlik Sistemi

Otomobil, ev ve sektördeki kapılar için anahtarsız giriş için ideal olan bu Anahtarsız Giriş Sistemi, yüksek güvenlik sağlamak için bir yuvarlanma kodu içerir. Aynı zamanda iki kapı vuruşu çıkışı, bir alarm sistemi ve aynı alıcıyla 16 ayrı anahtarlık vericisi kullanmak için bir provizyona sahiptir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Anahtarsız giriş için birçok farklı elektronik sistem geliştirilmiştir. Bunlar, RF ve kızılötesi vericiler, RFID’ler (Radyo Frekansı Tanımlama Cihazları), tuş takımları ve kaydırma kartları gibi kodlanmış bir elektronik anahtar gerektiren sistemleri içerir. Ayrıca kodlanmış bir elektronik anahtar gerektirmeyen birimler de vardır ve bunlar parmak izi, yüz ve iris tanıma işlevini içerir.

Biçimden bağımsız olarak, elektronik anahtarlar genellikle küçük bir anahtarlık stili verici ve kapı kilitleme mekanizmasına sahip bir alıcı içerir. Verici, her bir kilit için benzersiz olan bir veri dizisi gönderir ve bu verilerin kilit serbest bırakılmadan önce alıcıda depolanan verilerle eşleşmesi gerekir. Konsept kabaca uzunluğu boyunca bir tepe ve vadi deseni olan standart bir metal anahtara benzemektedir. Bu tepeler ve vadiler, kilidin açılabilmesi için kilidin içindeki tamburlara uymalıdır.

Her türlü kilitlemede, her zaman bir güvenlik sorunu vardır. Pek çok geleneksel RF ve kızılötesi vericisi kurcalamaya dayanıklı olmakla birlikte, tuşlar kolayca kopyalanabilir. Bir teknik, iletilen kodu kesmek ve kopyalamak için özel bir alıcı kullanmaktır. Bir kez kopyalandıktan sonra, izinsiz giriş yapmak için sinyal kapı kilidine tekrar iletilebilir.

Aslında, bu teknik, araba hırsızları tarafından yaygın olarak kullanılmış ve erken elektronik kilitleme sistemlerine karşı çok etkili olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca otomatik garaj kapıları açmak ve binalara erişmek için de kullanılabilir.

Alıcı ve verici devre şeması

schematic-rolling-code-security-circuit

Güvenlik Sistemi Özellikler ve Spesifikasyonlar

Verici:

Haddeleme kodu kızılötesi iletimi
Küçük anahtarlık tarzı kılıf
Çift fonksiyon düğmeleri
Kod parametreleri özelliğinin randomizasyonu
Parametrelerin senkronizasyon özelliği
16 taneye kadar tanımlama

Alıcı:

12V çalışma
16 ayrı vericiye kadar senkronize edilebilir
Bağımsız çıkışlı ikili fonksiyon
Çıkış ve giriş gecikmeleri olan iki alarm girişi
İki kapı vuruşu çıkışı
Alarm çıkışı
LED göstergesi
Kol çıkışı ters çevirme seçeneği
Ayarlanabilir kapı vuruşu, giriş / çıkış gecikmesi ve alarm periyodları
200 kod ileriye bakma özelliği
Verici kilitleme özelliği

Modern vericiler artık her sinyal gönderdiklerinde kodlarını değiştirerek bu sorunu çözüyorlar. Bu nedenle yetkisiz bir kişi iletilen kodu yakalarsa, bu kodu tekrar göndermek kapının kilidini açmaz. Bunun nedeni, kapı kilidinin hem vericinin hem de alıcının ortak olarak sahip olduğu bir algoritmaya dayanan yeni bir kod beklemesidir.

PIC16F628A mikrodenetleyicisi, verici devresinin kalbini oluşturur. kodu oluşturmak için gerekli tüm yazılımı içerir ve bir kızılötesi LED’i (LED1) çalıştırır.

Bu kod değiştirme tekniğine genellikle “haddeleme kodu” denir, ancak bazen “kod atlama” olarak da bilinir. Kopyalamayı imkansız kılar ve böylece çok yüksek bir güvenlik düzeyi sağlar. Geçerli bir haddeleme kod vericisi olmadan doğru bir kod göndermek de neredeyse imkansızdır. Bunun nedeni, olası çok sayıda kod varyasyonundan kaynaklanmaktadır.

Güvenlik avantajları nedeniyle, bir yuvarlanan kod vericisi, burada açıklanan Yuvarlanan Kod Anahtarsız Giriş Sisteminin temelini oluşturur. Aslında, haddeleme kod vericimiz için rastgele doğru bir kod seçme olasılığı 1.4 trilyonda bir veya 1012’de birdir.

alarm-security-circuit

Kaynak: siliconchip.com.au/cms/A_109340/article.html

pic16f628-pic16f88-ile-uzaktan-kumandali-guvenlik-sistemi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/09/02 Etiketler: , , , , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir