Mikrodenetleyici ile RPM ölçümü (cpu fan hız göstergesi)

| Mart 23, 2021 Tarihinde güncellendi
Mikrodenetleyici ile RPM ölçümü (cpu fan hız göstergesi)

RPM ölçm devresi PIC16F627 mikrodenetleyici üzerine kurulu display üzerinde fan hızını görüntülüyor. Yazılım assembly dili ile hazırlanmış.

cpu-rpm-fan-olcum-display-speed-counter

Ek olarak Türkçe açıklamaları ile RPM ölçüm projesine ait döküman projenin detayları ve kaynak asm kodu var yukarıdaki sitede bulunan proje ve bu dökümanın daha faydalı olacağını düşünüyorum

Bu programda DC motorun devir sayısı hesabı motor diski ile birlikte çalışan optokuplör yardımıyla bulunuyor. Motordan geribildirim sinyali optik alıcı ve verici arasına yerleştirilmiş diskin çıkışından alınmaktadır.(DSC-PORTB 4.bit) Motorun geri beslemesi motorla beraber optik alıcı ve vericisi arasında dönen bir disk tarafından sağlanmaktadır. Diskin üzerindeki iki delik vasıtasıyla bir turda optik alıcı iki kere darbe üretmektedir. Bu darbe ile DSC çıkışında

TTL dalga biçimi üretilmektedir. DSC çıkışı kullanılarak bilgisayar motorun dönme hızını ölçmekte ve değiştirebilmektedir. Devir sayısı hesaplanırken temel mantık diskin 1 devri için geçen zamanı hesaplamak ve orantı kurarak 1 dakikadaki devir sayısını bulmaktır.Disk üzerinde 2 boşluk bulunduğundan DSC çıkışı dalga şeklinin yarı periyodunun süresini hesaplamamız yeterlidir.Daha sonra bu süre kullanılarak rpm değerini hesaplarız.

Kaynak: CPU-Cooler-Fan-Speed-Tester ikinci Projeyi hazırlayan: Barış Karaman

alternatif Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-11395.zip şifre-pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/09/06 Etiketler: , , , , ,



11 Yorum “Mikrodenetleyici ile RPM ölçümü (cpu fan hız göstergesi)

 1. mustafamacit

  sanırım kalibrasyona ihtiyacı var. o fan 5000 küsür RPM e çıkıcak tipte değil 🙂

  CEVAPLA
 2. Adem

  Verdiğiniz asm kaynak kodu bozuk. Mplab derlerken hata veriyor. Hex dosyası oluşturulamıyor.

  CEVAPLA
 3. ipli jeton

  Merhaba gevv bey. PIC16f627 yerine 628 kullanabilir miyiz? Parça sipariş verdiğim yerde 627 yerine 628 var. Onu alsam uyar mı?

  CEVAPLA
 4. Adem Gdk

  Linkleri verirken yanına archive.org linkini de koyarsanız iyi olur. Zira zaman içerisinde orjinal kaynağın olduüğu sayfa kapanmış olabiliyor.

  CEVAPLA
  1. gevv Yazar

   Merhaba, kapanma ihtimaline karşı varsa web sayfası dahil tüm dosyalar için indirme linki veriliyor.

   CEVAPLA
   1. Adem Gdk

    Kafama takılan şeyler var. Birincisi kullanılan kristal kaçlık? Yazıda belirtilmemiş. Datasheetteki gibi 20Mhz’lik mi olacak?
    İkincisi pic16f627 piyasada pek bulunmuyor. Onun yerine ağabeyleri 16f628 veya 16f630’u kullansak devre çalışır mı?

    CEVAPLA
    1. gevv Yazar

     asm kodunda “Instruction Cycle Time = 1 / (4MHz / 4) = 1us per instruction” diye bir açıklama var büyük ihtimal kristal 4mhz
     microchip sitesinde PIC16F627 sayfasında benzer mikrodenetleyici listesi var. Asm kodunda INCLUDE p16f627.inc bölümünü kullanacağınız entegreye göre değiştirip deneyin

     Similar Devices PIC16F627

     PIC16F627A
     PIC16F628
     PIC16F628A
     PIC16F648A

     https://www.microchip.com/wwwproducts/en/PIC16F627A

 5. Adem Gdk

  Devreyi kurup çalıştırdım. Yukarıda yazdığı gibi kaynak kodunda include kısmını değiştirerek kodu pic16f628a’ya attım. Devreyi kurdum sorunsuz çalışıyor. Fan devrini olması gerektiği gibi gösteriyor.
  Denemedim ama 4511 yerine 7447 kullanılarak ve transistör bağlantıları değiştirilerek anot display ile de kullanılabilir.

  Her iki entegre de birbirleri ile pin uyumlu. Bu arada kullanılan kristal 4MHz’likmiş. Denedim oldu. Baskı devresini de yaptım. Display’i karta kablo ile bağladım..

  rpm-measurement-with-microcontroller-cpu-fan-speed-indicator

  CEVAPLA
  1. gevv Yazar

   Geri bildirim için teşekkürler. PCB çok düzenli olmuş elinize sağlık.

   İyi çalışmalar

   CEVAPLA
  2. Atilla

   asm dosyasında include kısmını 16f628a olarak düzelltikten sonra hex dosyasına ne ile dönüştürdünüz? hex dosyasını pic’e programladınız ve çalıştı mı? proeus ta simule ederken hata veriyor ve hex’e çevirirkende hata veriyor.

   CEVAPLA
 6. Adem Gdk

  Kendi yaptığım PCB’nin görüntüsü. yolların rahat gözükmesi için power plane’ler outline olarak seçildi. İlk paylaştığımdan farklı olarak kolay takma çıkarma için konektörlerin yönü sırt kısmı içeri bakacak şekilde değiştirildi.

  rpm-measurement-with-microcontroller-cpu-fan-speed-indicator

  CEVAPLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir