IR2101 H Köprü DC Motor Sürücü Devresi

| Haziran 21, 2023 Tarihinde güncellendi
IR2101 H Köprü DC Motor Sürücü Devresi

Selam Arkadaşlar, Bu aralar DC motor kontrolü üzerine bir çalışma yapıyorum. Bu çalışmanın gereği olarak DC motoru H köprüsü ile sürmem gerekiyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bread Board üzerine IR2101 ve IRFZ44N mosfetlerden oluşan bir H köprüsü kurdum. Fakat mosfetlerde soğutucu olmadığından dolayı bir 3-4 tane mosfet yaktım. Ayrıca board’da temazsızlık oluyor. Bu yüzden bir kart hazırlayayım dedim. iyide oldu. 🙂 Yoksa epeyce bir mosfet yakacaktık. Dediğim gibi Mosfet sürücü olarak IR2101 kullandım. Hin ve Lin kanalları bağımsız olarak kontrol edilebiliyor. Mosfet olarakta IRFZ44N var.

IR2101 Motor Sürücü Devre Şeması

bread-board-uzerine-ir2101-motor-driver-hbridge-irfz44n-mosfet

Sistemin Beslemesini ben 24V olarak düşündüm ama 30V’a kadar verebilirsiniz. IR2101′lerin beslemesi 7812 gelirim regülatörü üzerinden sağlanıyor. Yani bu regületörün max. giriş voltajını aşmamaya dikkat edin. 24V’da güvenli olarak çalıştırabilirsiniz. 30V’dan fazla besleme gelirim uygulamayın. PCB’nin Proteus Programında çizdim.

IR2101 Motor Sürücü PCB

ir2101-pcb

ir2101-motor-surucu-devresi-pcb-tamamlanmis

Soğutucuyu bir bilgisayar anakartından sökmüştüm. Fanı felan üzerindeydi diye direk onu kullandım. Daha doğrusu PCB yi soğutucuya göre yaptım. Mosfetler arasında 1,5mm civarı boşluk var. Aynı soğutucudan bulamayabilirsiniz. Çokda önemli değil. Oraya uyacak herhangi bir soğutucu bağlayabilirsiniz.

ir2101-h-kopru-dc-motor-surucu-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

https://ferhatyol.com

Yayım tarihi: 2014/07/28 Etiketler: , ,5 Yorum “IR2101 H Köprü DC Motor Sürücü Devresi

 1. TC Ömer ÖzcanTC Ömer Özcan

  Merhaba Arkadaşlar.. Öncelikle bu paylaşım için teşekkürler ve ellerinize ve yüreğinize sağlık diyorum. Gerçekten bilen bir arkadaş varsa açıklayabilir mi acaba? Bu köprü tipi DC motor sürücü devresi teknik olarak nasıl bir işe yarıyor? Ve hangi elektronik veya endüstriyel alanlarda kullanılıyor? Ve de günlük hayatımızda bu devreyi yapıp nerelerde kullanabiliriz? Nasıl bir işlevselliği olur? Bu konularda aydınlatırsanız memnun olurum. Saygılar..

  CEVAPLA
 2. YilmazYilmaz

  Merhabalar,

  L298’in block diagraminda bulunan lojik devreleri ekledigimizde devreniz calisir mi? Proteus simulasyonunda denedim calisiyor fakat PCB’de calistiramadim. Amacim L298’deki gibi enable pini elde ederek hiz kontrolu yapmak.Yardiminiz icin simdiden tesekkurler.

  CEVAPLA
 3. İsmailİsmail

  Merhabalar şemadaki devrede input yazan port pwm sinyali içinmi

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, HIN High side LIN Low side yani yüksek ve düşük sinyal ile kontrol ediliyor LIN = 0 ve HIN = 1 olacak

   Yazar sitesinde açıklama yapmış ; https://ferhatyol.com/projelerim/ir2101-mosfet-surucu.html

   ali dedi ki:
   ır2101 pwm ile sürerken hın girişimi yoksa lin girişinden mi vereceğiz pwm i ? yada bağlantısı nasıl olucak ?

   Ferhat YOL dedi ki:
   Bootstrap sürüm tekniğinde üstteki mosfetlere PWM uygulanmalıdır. Ayrıca bootstrap kondansatörünnü şarj olması için PWM duty değeri hiçbir zaman %100 olmamalıdır.

   CEVAPLA
 4. ÖnerÖner

  Merhaba bu devreyi kurdum şimdi motoru sağa çevirmek için hangi pinlere sinyal uygulamam gerekiyor detaylı açıklarmısınız

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir