Fırın Kontrol Devresi PIC16F876

| Haziran 25, 2023 Tarihinde güncellendi
Fırın Kontrol Devresi PIC16F876

Ucuz klasik bir fırının PIC16F876 mikro denetleyici kullanarak dijital kontrollü fanlı, aydınlatmalı, zaman ayarlı vb. gelişmiş özelliklere sahip yeni nesil fırına çevrilmesi konusunda detaylı bir proje ayrıca bu ucuz fırınlardaki dışarıya aşırı ısı verme sorununun çözümü için de taş yünü ve alüminyum folyo ile kaplama yapılmış. Fırın dışında farklı ısı kontrol projeleri içinde iyi bir kaynak..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

PIC16F876 kontrollü fırının genel özellikleri;

Mekanik kontroller hariç tamamen elektronik kontrol
Ayarlanabilir histerezis ile 20 ila 300 derece arasında, yüksek doğrulukla geniş bir çalışma sıcaklığı
Pişirme modu seçenekleri
Zaman, saat ve hatta gün sayısını seçmek için zamanlayıcı
Programın sonunda sesli uyarı
Açık / kapalı basınçlı havalandırma ve iç aydınlatma
Fırın fan kontrolü

KUMTEL KF3125 Orijinal Şeması

kumtel-kf3125-sema-kumtel-firin-devre-semasi

PIC16F876 Fırın kontrol şeması

pic16f876-firin-kontrol-devre-semasi

Cihazı açtığınızda ses sinyali çıkardığında, “B (SEÇİM)” yazısı panelde yanar. Göreve bağlı olarak 2 yol kullanabilirsiniz. İlk yol – önceden yüklenmiş programlardan hazır mod seçimi: Kuzu, Sığır, Balık, Kızarmış Tavuk, vb. Bu durumda, istenen modu ayarlamak için “+” ve “-” düğmelerini kullanmanız gerekir, ” NEXT” düğmesine basın, program otomatik olarak program sona erene kadar gerekli koşulları yerine getirecektir.

İkinci yol, zamanlayıcı ile veya zamanlayıcı olmadan kendi modunu ayarlamaktır. Bunu yapmak için, ” NEXT” e basın, sıcaklığı “+” ve “-” tuşlarıyla seçin, tekrar ” NEXT” e basın – zaman ayarları menüsüne gidin. Bir zamanlayıcıya gerek yoksa, “START” yazısı görünene kadar ” NEXT” tuşuna basarak zaman seçimini atlayın. Aksi takdirde, gerekli gün, saat, dakika sayısını ayarlamak için “+” ve “-” düğmelerini kullanın. “ALL” Yazısı seçili koşulları onaylıyoruz. ve “BAŞLAT” menüsü yanıyor ve “Başlat” bip sesi geliyor.

İstenirse, “NEXT” veya “PREV” tuşunu uzun süre basılı tutarak zamanlayıcıyı duraklatabilirsiniz, “PAUSE” modu kart üzerinde led yanar. Bu modda, cihaz istenen sıcaklığı tutmaya devam eder, ancak zamanlayıcı kapalıdır. Buradan, “PREV” tuşuna basarak ana menüye çıkabilirsiniz veya “NEXT” tuşuna basarak programa devam edebilirsiniz.

Programın sonunda, cihaz işin sonunda üç bip sesi çıkarır ve “Son” ekranını görüntüler. Ana menüye girmek için, ” NEXT ” veya “PREV” tuşuna basın.

İsterseniz, ana menüden “PREV” üzerine çift tıklayarak sesi kapatabilirsiniz. “SES” ve “MUTE” modları arasında geçiş yapmak için “+” ve “-” tuşlarını kullanın. Güç kapatıldığında ayar kaydedilir.
İstenirse, ısıtma elemanlarından hangisinin ısıtılması gerektiğini seçebilirsiniz. Bunu yapmak için, ana menüden “PREV” tuşuna basın, “TH_”, “TH-“, “TH=” modları arasında geçiş yapmak için “+” ve “-” tuşlarını kullanın. Güç kapatıldığında ayar kaydedilir.

pic16f876-firin

pic16f876-firin-devresi-kumtel

Fırın kontrol projesine ait, MATLAB, MPLAB X IDE kaynak kodlar, DipTrace şema, pcb çizimleri , Front Designer panel çizimi var.

Not Kaynak C kodun da açıklamalar var fakat dil Rusca google translate ile çeviri yapıp çalışma mantığını daha iyi anlayabilir menüleri değiştirebilirsiniz.

Kaynak: radiokot.ru/artfiles/6494/

firin-kontrol-devresi-pic16f876

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2019/09/05 Etiketler: ,1 Yorum “Fırın Kontrol Devresi PIC16F876

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir