Çakar Lamba LED 16 Mod PIC12F675 Mosfet

| Haziran 27, 2023 Tarihinde güncellendi
Çakar Lamba LED 16 Mod PIC12F675 Mosfet

Çakar Led Lamba devresi PIC12F675 mikrodenetleyici üzerine kurulu buton ile seçilen 16 efekt modu bulunuyor. Seçilen mod entegre içinde eeproma kayıt edildiği için enerji kesildiği zaman seçilen mod hafızada kalıyor. Kaynak Picbasic Pro yazılımı var. Ledlerin yanma sürelerini ayarlayabilir, farklı kombinasyonlar yapabilirisiniz.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Led Çakar Lamba modülü üzerinde sol ve sağ kanalda 4 adet led bulunuyor yüksek güçlü 5mm led kullanabilirsiniz PIC12F675 çıkışları 50N06 mosfetler ile güçlendirildiği için kanal başına 3 ampere kadar yük kaldırabilir şerit led, power de kullanılabilir.

Led Çakar Test

Videoda ilk olarak orjinal yazılım sonrasında modifiye yazılım Şerit LED ve SMD 12V 1W ledler ile yaptığım denemeler görünüyor 12V 1W ledler ile çok etkili oldu hani xenonlarda şimşek etkisi derler ya aynen o 🙂 12V 1W ledler ile deneme yaparken dikkat edin ilk denemede direkt baktım gözler 30dk. gitti 🙂 Ledleri arızalı 10W Led lambadan keserek ayıyırıp kullandım soğutuculu pcb olduğu için havya ile sökmesi lede zarar veriyor direkt kestim

Çakar Lamba Yazılım Bilgisi

strobe-led-picbasic-pro-software-cakar-lamba-yazilim-kodlari

strobe-led-picbasic-pro-software-led-cakar-lamba-yazilim-kodlari-picbasic

Kod içinde if ledonoff = 0 then ind1 ….. if ledonoff = 16 then ind17 arası Led efekt modların listesi aslında bu kadar çeşit fazla zaten bazıları aynı modun hızı değiştirilmiş hali sonrasında ki kodlar ind1…… ind17 Led modları

 indX: 
 
 led 1-2 on, off pause.....
 
 goto main

Kodları arasında LED = 1 LED1 = 0 ve LED2 = 1 LED2 = 0 ile ledlerin yanıp sönmesi araya eklenen pause xx (ms.) kodları ile süreler belirlenmiş. Test videosunda devrenin tüm modlarını gösterdim ayrıca modifiye ettiğim kodun modlarıda videoda var. Sadece süreleri değiştirdim

Led Çakar Devre Şeması

strobe-led-lamp-circuit-white-led-cakar-lamba-devre-semasi

Mikrodenetleyici kullanıldığı için devre oldukca basit PIC12F675 çalışma voltajı 5V bunun için 12V giriş 78L05 regülatör entegresi ile 5 Volta dürüşürüyor entegrenin girişindeki 1N4148 diyot ters bağlantıya karşı koruma sağlıyor.

Bu arada 78L05 giriş ve çıkış filte için elektrolitik kondansatör kullanmıştım fakat bir kaç ürün inceledim bu devre için sabit kondansatörler yeterli oluyor.

Ledlerin akım sınırlama dirençleri Ledin çalışma voltajı ve çektiği akıma göre değiştirmeniz gerekli standart 5mm şeffaf ledler için 330-OHM kullanıldı. Daha fazla akım çeken örneğin 3528 SMD ledler için 270-OHM kullanılabilir.

Led direnci hesaplama için Led Direnc Hesaplama sayafasında Seri Led Direnc Hesaplamasnı kullanabilirsiniz.

strobe-led-lamp-circuit-1

strobe-led-lamp-circuit-2

strobe-led-lamp-circuit-3

10w-220v-lamb-12v-1w-power-led-strobe-led-lamp-circuit

strobe-led-lamp-circuit-12v-1w-power-leds

Çakar Led modülün PCB tasarımı olabildiğince küçük tasarlandı PIC12F675 ve bir kaç malzeme SMD tip evde PCB basıp uygulamak isteyenler için tek katlı DIP kılıf PIC12F675 entegreli versiyonun PCB çiziminide hazırladım.

Ek olarak 3528 SMD Led için de PCB çizimleri hazırladım. (Kontrol edildi ama denenmedi) Aslında ugulama yapınca SMD tip entegre kullandığıma pişman oldum 🙂 bari transistörleri SMD yapsaydım daha küçük olurdu ama güç ve soğutucu takma olaylarını düşünüp bu şekilde bir baskı devre oldu neyse en azından hatasız çalıştı..

smd-dip-pcb-board-strobe-led-lamp-circuit-white-led

Pickit2 ile Soic 8 kılıfı programlamak içib DIP çevirici PCB kullandım entegreyi PCB üzerine yerleştirip parmak ile bastırıp yazılımı yükledim bir sorun çıkmadı

Kaynak: vip-cxema.org

Çakar lamba PCB ve kaynak Picbasic Pro .pbp, hex kodları:

cakar-lamba-led-16-mod

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2020/12/20 Etiketler: , ,4 Yorum “Çakar Lamba LED 16 Mod PIC12F675 Mosfet

 1. Ediz SelçukEdiz Selçuk

  Teşekkürler. Devre çok güzel çalıştı. Devre tasarımını hiç smd olmayacak şekilde yapıp ekyeleyebilrseniz biz amatörler için çok daha kolay olacaktır. Elinize sağlık.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, rica ederim başarmanıza sevindim. SMD olmayan PCB hazırlamışım son resim de görünüyor.

   İyi çalışmalar.

   CEVAPLA
 2. Ediz SelcukEdiz Selcuk

  Geri donusunuz icin tesekkur ederim. Kastım ikinci sırada yer alan çiziminiz içindi. Kolayliklar dilerim.

  CEVAPLA
 3. ümitümit

  Smb olan modelini yaptım oglumun akülü arabası için çok güzel oldu teşekkür ederim

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir