Güçlü Robot Projeleri İçin 19 Amper Motor Sürücü Devresi

| Haziran 25, 2023 Tarihinde güncellendi
Güçlü Robot Projeleri İçin 19 Amper Motor Sürücü Devresi

Özellikle yüksek güçlü kollektör motorlarının kullanıldığı Robotik projeler için, bir Mikrodenetleyici veya hata ayıklama kartı ile PWM modülasyonu kullanarak veya olmadan iki motoru tam olarak kontrol etmek için tasarlanmış bir motor sürücü devresi. Sürücü simetrik bir çift kanallı dijital kontrollü devre ile yapılır. İki motor için eksen dönüş yönünü bağımsız olarak değiştirmenizi, PWM modülasyonu yardımı ile herhangi bir yönde dönme hızını değiştirmenizi sağlar. Devre tasarımı sürücü, yüksek güçlü fet’lerde yapılan bir kontrol dijital parçası, fet sürücüleri ve iki simetrik köprüden oluşur. Sürücünün tasarım yük kapasitesi 19A kadar.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Konektörlerin her biri iki bölümlüdür ve 1 ve 2 rakamlarından kasaya damgalanmış bir işarete sahiptir. Şekil 1, motor milinin dönüş yönünün değişmesine neden olan montaj girişi ile işaretlenmiştir. Günlüğü gönderirken.1. motor mili log beslerken bir tarafa dönecektir.0 diğerine. Bir yönde veya başka bir yönde dönme, yalnızca konektörün 2 girişinde bir günlük varsa gerçekleşir.1.

PWM sinyalinin darbe genişliğini değiştirerek motor milinin dönüş hızını değiştirebilirsiniz. Motor milinin dönüşünü durdurmak için sıfır seviyeli bir PWM sinyali vermeniz gerekir. PWM sinyalinin kullanılması planlanmazsa, giriş 2’nin kontrolü mantıksal seviyelerle gerçekleştirilebilir. Örneğin, bir 1 Giriş 2 motor mili döndürür maksimum hız. 0 giriş 2 motor mili döndürür.

Dikkat: Motor milinin dönme yönünü değiştirmeden önce, köprü sürücüsünde akım atmalarını önlemek için programlı olarak kısa bir duraklama ayarlayın! Ve sadece bundan sonra 1 Giriş durumunu değiştirin.

Frenleme için, giriş 1’deki mantık seviyesinin ne olduğu önemli değildir. 2 konektörünün girişinde mantıksal bir sıfır koymak yeterlidir.

Motor Sürücü Devre Şeması

two-channel-reverse-19a-mosfet-driver-for-the-robot-schematic

xt2 konektörünün 1 ve 2 numaralı girişlerindeki tüm sinyaller, xt3 kırmızı ışıklı led’lerde görüntülenir. Girişlerden herhangi birinde yüksek seviyeli bir sinyal varsa (log.1) o zaman bu karşılık gelen LED yanar. Girişlerden herhangi birinde düşük seviyeli bir sinyal varsa (log.0) sonra LED söner.
yeşil LED, DD1, DD2 (74HC00, 74HC14) dijital yongalarına gelen +5 voltluk bir besleme voltajının varlığını gösterir.

Sürücü kontrol programını hata ayıklamak için motorları bağlamak gerekli değildir, ilgili LED’i açmak için komutun geçişini izlemek yeterlidir. Mantık birimi, yanan led’e karşılık gelir. Mantık sıfır, sönmüş led’e karşılık gelir.

Xt2 konektörü için, log.1 Giriş 1 glow HL1, log.1 Giriş 2 glow HL2.
Xt3 konektörü için, log.1 Giriş 1 glow HL3, log.1 Giriş 2 glow HL4.

Motor sürücüsü, +5 volt çıkış voltajına sahip kendi güç kaynağına sahiptir. Bu voltaj, LM2940-5 regülatör tarafından oluşturulur. Bu çipin kullanılması, sürücü performansını geliştirir ve devrenin mantık kısmını, motorları çalıştırırken transistör kontrol devrelerinin gerilimini ve enerjisiz kalmasını önler.

Deşarj kapasitörleri Bir veya iki motor açıldığında, aküler büyük bir akım aktığından önemli bir yüke maruz kalırlar. Motor sargısında birincil akım darbesi sağlamak ve pilleri boşaltmak için, sürücü kartı C2,C13,C14,C15 (1000uf) yüksek kapasiteli kapasitörlere sahiptir. Kapasitansları, kullanılan motorlar için izin verilen yük akımı ile ilişkili olmalıdır.Pcb’nin tam boyutları: 100x80mm.

the-motor-driver-power-supply-with-5-volts-output-voltage

robot-motor-driver-circuit

Kaynak: nickhome.ru/electronic/schems/

19-amper-surucu-motor-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2020/04/21 Etiketler:Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir