Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

Pic16F88 & Ds18B20 Multi Termostat Devresi (Yeni özellikler)

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba Arkadaşlar.

Daha önce “Ayarlanabilir termometre devresi (16f628 ds18b20 picbasic pro)” yazısında Paylaşıma sunmuş olduğum Devremi Yeniden ele alarak biraz daha geliştirip yeni özellikler ekledim.

Bir önceki versiyonda sadece pozitif sıcaklıklarda, Sıcaklık düşümlerini kontrol etmekte kullanılabiliyordu. Yeni yazılımım da ise hem pozitif sıcaklıklarda, hemde negatif sıcaklıklarda Isı düşüş kontrolü veya ısı yükseliş kontrolü yapılabiliyor. Yani yaptığım değişikliklerle kullanım alanları çok daha arttı. Böylelikle Elektrikli ısıtıcı, Kombi, Kuluçka makineleri, Buzdolabı, Derin dondurucu ve bunun gibi ısıtma ve soğutma kontrolü gereken cihazlarda kullanılabilir.

termostat-devresi-proteus-isis-devre-cizimi

Cihaz genel olarak 0-100 derece arası 0.1 derece hassasiyetinde ve 0 ile (-50) arasında 1 derece çözünürlükte kontrol yapabiliyor.Negatif Sıcaklıklarda 1 derece çözünürlükte kontrol yapmasının sebebi devrede sadece 3 dijit olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden Negatif sıcaklıkların hem gösterilmesi hemde kontrolü 1 derece çözünürlükle yapılır. Pozitif sıcaklıklarda böyle bir durum söz konusu değildir. Sıcaklık kontrolü 0.1 derece çözünürlükte gösterilip kontrol edilir.

Cihaza Eklediğim yeni özelliklerden birisi ise iki adet çalışma modu bulunması. Isıtma modu (Poz) Ve soğutma modu(Neg) olmak üzere iki ayırabiliriz.

Bu çalışma modlarını dahada ayrıntılı olarak anlatayım.

Cihaz pozitif mod da çalışıyorken sıcaklık değeri Ayarladığımız Set değerinin altına inince röle devreye girer.

Örnek vermek gerekirse;

Devre pozitif modda çalışıyorken Diyelim ki Set değerini 27.4C olsun. Tolerans Değerimiz ise 2.3C olsun. O halde Rölenin devreye girme sıcaklığı 25.1C olacaktır. Sıcaklık 27.4 olunca röle devre dışı kalır.

Başka bir örnek vermek gerekirse Yine Devre pozitif modda çalışıyorken diyelimki Set değerimiz -36C olsun. Tolerans değerimiz ise 3 derece olsun. O halde Rölenin devreye girme sıcaklığı -39 derece olacaktır.

Sıcaklık -39 ise veya dahada düşük ise röle devreye girer. Sıcaklık değeri Set değerine ulaşır veya set değerinin üzerine çıkar ise Röle devre dışı kalır. Pozitif modda iken sistem bu şekilde çalışıyor. Yani ortam sıcaklığını arttırmak amaçlanıyor.

Diğer çalışma modu olan negatif modda ise hemem hemen buradaki işlemlerin tam tersi yapılır.

Anlaşılması açısından aynı değerlerle örnek vereyim.

Yine Set Değerimiz 27.4C olsun. Tolerans Değerimizde yine 2.3C olsun. Değerlerimiz bu şekilde olunca Rölenin devreye girme sıcaklığı 29.7C dir. Sıcaklık bu değere ulaşınca veya bu değerin dahada üzerine çıkarsa röle devreye girer. Sıcaklık değeri Set değerimize ulaşır veya Set değerimizin dahada altına inerse röle devre dışı kalır.

Başka bir örnekle Set değerimiz -36C olsun. Tolerans değerimiz de yine 3 derece olsun. Değerler böyle olunca Sıcaklık değeri -33C ye ulaşınca veya bu değerden daha yüksek olursa röle devreye girer. Sıcaklık değeri Set değerine ulaşınca veya daha düşük sıcaklıklara inerse röle devre dışı kalır.

Genel olarak Sistemin çalışması bu şekildedir.

Devrede dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır. Normalde Pozitif değerlerde set değeri 0-99 derece arası 0.1 derece hassasiyetinde tolerans değeri ise 0 ile 5.0 derece arası ayarlanabiliyor. Negatif sıcaklıklarda Set değeri 0 ile (-50) arası 1 Derece hassasiyetinde tolerans değeri de 0 ile 5 derece arası ayarlanabiliyor. Burada dikkat edilmesi gerekenler Set değerinin tolerans değerinden küçük olmamasıdır. Küçük olmasının kontrol açısından bir sakıncası yoktur fakat negatif sıcaklıklarda 1 derece hassasiyetinde ekranda gösterim yapıldığı için Eğer Rölenin çalışması gereken değer tam sıcaklık değer değilse sıcaklık değeri set değerine eşitlenmesini anlık olarak göremezsiniz.

Bir örnekle açıklayayım. Diyelim ki Set değerimiz 3.5C olsun tolerans değerimiz ise 5C olsun. O halde Rölenin devreye girmesi gereken sıcaklık -1.5C olacaktır. Bu konuda bir problem yoktur. Sıcaklık -1.5 derece olunca röle devreye girer. Fakat sıcaklık negatif olunca ekranda sıcaklık 1 derece çözünürlükle gösterilir. Bu Yüzden eksi değerlerde virgülden sonraki hane görülmez. Bu işlemin aynısı Devre Negatif modda çalışıyorken de geçerlidir. Ben pek sorun olacağını düşünmedim açıkçası Sonuçta kontrol işlemi yine yerine getiriliyor.

Devreye set değeri girmek için SET tuşuna Ekranda Set yazısı görülünceye kadar basılır. Set yazısı görüldüğünde set tuşuna basmayı bırakırsanız set ayar menüsüne gider. Eğer Set yazısını görüpte basmaya devam ederseniz belirli bir süre sonra Çalışma modu menüsüne gidersiniz. O an Devre hangi Modda çalışıyorsa Poz veya Neg olmak üzere ikisinden biri ekranda görülür.

Menülere giriş bu şekilde Yapılıyor.

Set menüsünde Ayarlar eski devredeki gibidir. 0-99 arası 0.1 derece çözünürlükle ayarlanır. 0 ile -50 arası 1 derece çözünürlükle ayarlanır. Ayarlar yapıldıktan sonra tekrar set tuşunu basılarak hassasiyet menüsüne gidilir. Orada da ayarlar set menüsündeki gibidir. Ayarlar yapılıp set tuşuna basılarak ana çalışma moduna dönülür.

Çalışma modu menüsünde ise iki seçenek vardır. Poz ve Neg olarak ekranda görülür. Yukarı ve aşağı butonları ile ayarlar gerçekleştirilip Set tuşuyla menüden çıkılıp ana çalışma moduna dönülür. Tüm ayarlar bunlardan ibaret.

Yapılan değişiklikleri 16F628 in Hafızası kaldırmadığı için direk 16F88’e geçtim. Pin yapısı 16F628 ile tamamen aynıdır. 16F88, 16F628’e göre biraz daha g.elişmiştir. PCB de Hiçbir değişiklik yoktur. Hatta Daha önceki devreyi yapanlar olduysa, 16F88 alıp yeni yazılımı yükleyip 16F628 yerine takarak devreyi çalıştırabilirler.

Benim denemelerimde sıcaklığı 95 dereceye kadar sorunsuz ölçtüm. Negatif sıcaklıktada maximun -20 ye kadar inebildim. (Buzdolabı o kadar inebildi) :D Ama -50 ye kadar sorunsuz ölçeceğini düşünüyorum. ;D

Yeni Devreyle ilgili bazı resimler çektim. PCB eskisiyle aynıdır.

ds18b20-pic16f88-temp pic16f88-termostat-devresi-DSC08623 temp-meter-circut termometre-devresi-16f88-ds18b20-DSC08624

Sıcaklığın -10 gösterdiğine bakmayın. Devreyi buzlukta beklettikten sonra çıkartıp hemen fotoğrafını çekiyordum. Ortam sıcaklı -10 değil yani :D

Birde iyi kötü video çekmeye çalıştım az çok fikir sahibi olabilirsiniz.

Projenin proteus ares, isis ve picbasic pro kod dosyaları: Pic16F88 & Ds18B20 Multi Termostat Devresi (Yeni özellikler)

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-17853.zip şifre-pass: 320volt.com

Umarım Beğenirsiniz.
Mucit23…

 • özgür

  hocam paylaşımımız için teşekkürler. benim bu projeyi 16f84a pic ile yapmam gerekiyor. kodları benim pic ime göre nasıl düzenleyebilirim?*

 • taner

  Elinize sağlık çok güzel olmuş ama ferhat bey enerji verdiğimde displayler çalişmıyr iki çizgi çıkıp kalıyor yolları kontrol ettim hepsi sağlam ama displayler çalışmıyor ortak katot kullandım acaba transistor bağlantılarından olabilir mi nasıl bağlanıyor transistorler acil yardımlarınızı bekliyorum

 • gkmnlrsln

  devre için çok teşekkürler çok kullanışlı ilk versiyonunu halen kullanmaktayım. sinden bir ricam olacaktı. bu 2X16 lcd için nasıl modifiye yapabiliriz ?

 • AHMET ARAR

  ferhat hocam pcb baski devresi ile isis devresi arasinda farklilik var pcb gerçek isis devresini paylaşabilir misiniz???

 • göktaş

  arkadaşlar merhaba, bir termostat devresine ihtiyacım var. anakartta 1 adet sıcaklık sensörü olacak, bu anakartta en az 8 adet röle çıkışı olacak. ben her bir çıkışı set edebilmeliyim yani örnek verecek olursam, birinci çıkış ortam sıcaklığı 23 dereceye set edildiğini kabul edelim. sıcaklık 23 dereceye geldiğinde röle aktif olacak ve + – 2 derece tolerans tanınsa 25 dereceye geldiğinde röle bırakacak ve 23 dereceye düştüğünde yeniden röle çekecek. diğer çıkışlarda aynı şekilde çalışacaklar. bu devreyi evde bulunan yerden ısıtma sisteminde odaların ventil kontrolünde kullanıcam. yardımcı olursanız sevinirim.

 • zoli

  Hello
  I have a little problem with this circuit.The pic16f628 version is ok,when i’m trying to programm the pic16f88 version( multi thermostat,neg temp ) the pickit programmer tells me when i import the hex file “Warning some configuration words not in hex file.Ensure default values above right acceptable.The pic is programmed with erors.This way the circuit is working correctly only in positive temperatures (altough i can set poz,neg,hysteresis etc).I have tried more different pic16f88 s,different links to download the thermoesksi.hex file ,the same problem.Can you hepl me in some way how to get working this circuit in the negative temperatures (i need it for a fridge,and i found only with lcd versions of thermostats)

  Thank You

 • ibralali

  devreyi yaptım gayet güzel çalışıyor teşekkür ederim

  • ahmet

   arkadaşım hexi yükleyemiyorum ben. yukarda verdiğim hatayı veriyor. siz nasıl çözdünüz

   • ibralali

    ben pıckıt2 nin bir klonunu kullanarak hex i pıc e yükledim herhangi bir sıkıntı olmadı bir iki aydır da kendi kombimde kullanıyorum sizin sorununuza çözüm bulacak kadar bilgim yok hem devre tasarımda hem programlamada kendimi geliştirmeye çalışıyorum ama devreyi tasarlayan arkadaşın adresi herhalde bu : http://arectron.com/iletisim kolay gelsin

 • ahmet

  slmlar. arkadaşlar 16f88 e hex yüklerken Warning some configuration words not in hex file.Ensure default values above right acceptable …. böyle bir hata veriyor.
  ayrıca bu devreye anahtarı yani normal onoffu nasıl bağlayacağız.
  3lü ekran almışım yanlışlıkla bu olur mu sizce

 • Faruk Diner

  Sayın Mucit23 devreyle ilgili merak ettiğim bir husus var; ısı ölçümü sürekli mi yapılıyor yoksa belli aralıklarla mı yapılıyor. ( Örneğin 30 saniyede bir vb.) Eğer anlık ölçüm yapıyorsa röle sıradışı ısı değişimlerinden (Kapı açılması, sensöre temas vb. gibi durumlar.) dolayı açılıp kapanabilir ve kombi, klima vs. istem dışı devreye girip çıkabilir. Eğer böyle bir zaman aralığı yoksa ve tabi sizce mantıklı ise programa böyle bir ekleme yapabilir misiniz? Saygılarımla…