Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

2X16 LCD Ardışık Pin çözümü CCS C

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda 2×16 karakter LCD’lerle ilgili bir sorunu ele alıcağım.Genelde Pic Basic Pro veya CCS C de 2×16 LCD’lerin data bacaklarını ardışık pinler olarak ayarlamak zorunda kalırız. Bildiğiniz üzere ya d4….d7 kadar yada b0…b4 kadar kullanmak zorunda kalırız.

CCS C de bunu çözebilecek bir yöntem farkettim. Bunuda sizlerle paylaşmak istedim, genelde ben de bu sorunu yaşadığım zamanlar oldu. Bu lcd dosyası ile sadece 6 bacak kullanacağız ve bu bacakları istediğimiz Pin’e bağlayabiliriz. Lcd dosyamızda Lcd’nin rw bacağı şaseye bağlanmak suretiyle sadece Lcd’ye yazma işlemi uygulanmaktadır.

CCS C ile Pic Programlama kitabının yazarı Serdar Çiçeğin hazırladığı kendi lcd dosyasından da yararlanarak bu lcd dosyasını geliştirdim ve istediğimiz lcd bacağını işlemcinin istedeğimiz bitine bağlıyabilmemiz için gerekli kodları ekledim.

Kullanacağımız lcd komutları şöyle;

lcd_ayarla(); // bu komut Lcd’nin başlangıç ayarlarını yapmak içindir.

lcd_sil(); // bu komut Lcd’yi silmek için kullanılır. Bu komut kullanıldıktan sonra imleç 1. Satır 1. Sütüna gelir.

adres(x,y); // komutuyla imleç istenilen adrese getirilebilir.Bu komutta x sütun bilgisini, y satır bilgisini ifade eder.Lcd’ye yazı yazdırmadan önce bu komutla imleci istediğimiz adrese getirmeliyiz.

lcd_yaz(” “); // komutuyla iki tırnak arasına sadece yazısal ifadeler kullanılabilir.Örneğin bu komutla %sabitleri veya \sabitleri kullanılamaz.

printf(lcd_yaz,” “); // komutuyla yazılar hemde değişkenler gösterilebilir. %sabitleri kullanılabilir.Ancak \sabitleri kullanılamaz .

Örnek isis uygulama devresi;

lcd-2x16-ccs-c-proteus-isis-sample-ornek-devre-ekran

Proje dosyaları (hex, C, isis): 2X16 LCD Ardışık Pin çözümü CCS C

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-15853.zip şifre-pass: 320volt.com

  1. hasan 2011/11/17
  2. Osman 2012/03/12
  3. fthsev 2013/12/09

Yorum

Soru: