Elektronik / Güç Elektroniği/

12V 24V MPPT 140W Güneş paneli akü şarj devresi

Sponsorlu Bağlantılar

Güneş enerjisininin değerlendirilmesine ilgi bu sıralar oldukca yoğun güneş paneli üzerinden çalışan şarj devresi ilgili kişilerin işine yarar umarım.

MPPT güneş paneli şarj devresi pic16f88 mikrodenetleyicisi üzerine kurulu 12Ah…40Ah arası Kurşun Asit, SLA, AGM aküler şarj edilebilir 12v üzerinde güç akım tablosu var kullanacağınız aküye göre bilgiler verilmiş. Şarj işlemi anahtarlamalı olduğu için hızlı olur devreye ait kaynak assebly, hex kodları pcb, şema, malzeme listesi vb. çizimleri var

MPPT-circuit-solar-charger-circuit-gunes-panelli-sarj

Kaynak: http://www.siliconchip.com.au/cms/A_112335/article.html Alternatif link: 12V 24V MPPT 140W Güneş paneli akü şarj devresi

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-14149.zip şifre-pass: 320volt.com

 • Mert

  Mustafa;
  Devrenin baskı devresini yaptırdım, istanbulda sayı limiti olmadan istersen 1 tane bile basıyorlar, uğraşmana gerek bile yok, devreye gelirsek, evet devrenin bütün parçalarını topladım, baskı devreye monte ettim PIC 16F88’i de winpic 800 programı ile yükledim, güneş panelini ve akü bağlantılarını yaptığımda LED ler tamamen programındaki gibi yanıp sönmeye başladı. avometre ile çıkışları kontrol ettiğimde devrenin çalıştığını net olarak söyleyebilirim, şunu ekleyip bitireyim orjinal sitede doğru dürüst açıklama yok ama ASM kodunu indirip sabırla okursan komutların ardından açıklamalarını vermiş. başka sorunuz olursa burdayım

 • Mustafa Dogan

  @Mert
  Hocam çok sagol eyvallah.Ben Kahramanmaraştayım buraya isteme sansım varmı baskı devreden?fiyatını söyleebilirmisin yani bana ne kadara mal olur bu iş? Birde bu devrenin ilk verildigi hali mi kullandın yani TL499 mu LM317 li halini mi kullandın?
  İlgilendigin için çok sağol gercekten.Allah razı olsun.

 • Mert

  @Mustafa;
  Selamlar, baskı devre için buradan firma ismi verilmesinde sakınca olabilirmi bilmiyorum ama buradan mail adresini gönderirsen ayrıntılı bilgi verebilirim. 3-4 günde hazırlıyorlar baskı devreyi (ben 2 tanesine 15 tl ödedim posta hariç) ve yüksek ihtimal senin ödemen şartıyla oraya gönderirler diye düşünüyorum, malzemeleri oradan bulamazsan önceki yorumlarımda yazdığım siteye üye ol, (çok basit üşenme:) devre malzemelerinin listesini yap havale ile ödeme yap malzemelerde kapına gelsin, bide devrenin çalışmasını hocana anlatabilmen için devrenin ASM kodu açıklamaları ile internetten MPPT konusunu çalış derim (ben devrede LM 317 li hali ile çalıştırdım, devrenin dışına küçük bir delikli pertinaksa kurabilirsin zaten. LM 317 devresini. sadece voltaj giriş çıkışlarını TL 499 devresine giş çıkışmış gibi asıl devreye uygula voltajları) İnşallah yol gösterici olmuşumdur?

 • Mustafa Dogan

  @Mert
  Hoca yardımcı olmak ne demek cok buyuk yardımın oldu hemde cok sagol gercekten. Allah işini rastgetirsin :)

 • M.Akbar Durrani

  Hi, First of All I want to thank the Moderator / Owner of this Portal for sharing the code of the MPPT Controller.

  I have just downloaded the zip file and I have just want to do this project.

  Can anyone tell me how I can get all parts PCB etc to assemble and the Cost.

 • Bariss

  Merhaba ASM kodunu nerden bulabilirim acaba?

 • Mert

  Selamlar ASM kodu aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.
  http://www.siliconchip.com.au/cms/attachments/show.html?year=2011&month=February

 • bilal

  bu devreyi deneyip çalistıran varmı acaba ben ugraşıyorum kayseride tl499a bulamadım bide mbr20100ct de yok bu diyot yerine başka bir şey kullanabilirmiyim devrenin açık şeması ile yapılmış hazır devre arasında bi fark var dikkatimi çekti açık devre şemasında tl499a 4 ve 5 bacaklar şase fakat bitmiş halinde beşinci bacak sadece diyotta bağlı bu nasıl oluyor yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşşekürler

 • bilal

  yeni fark ettim tl499a nın 4 ve 5 inci bacakları hem şase hemde diyotta olduğunu gördüm fakat devre isiste çalıştırınca ırf9540n de hata veriyo çalışmıyor isiste yardım lütfen

 • Mustafa Dogan

  @mert
  hocam daha öncede yazmıştım yardımcı olmuştun devreyi bi türlü çalıştıramadım :S baskı devreyi falan kendim yaptım programı yükledim falan olmuyo. muhammedmustafadogan46@gmail.com benim mail adresim senin bastırdıgın firmadan bende bastırayım diyorum yardımcı olabilirsen çok sevinirim.

 • bilal

  lütfen yardım edebilecek kimse yokmu devreyi lm317 ile yaptm pic ve regüle çalisiyo fakat şarj yaptıramadım birde mbr20100ct bulamadm yerine sb2045ct kullandım yanlislıkla aküyü ters baglayınca bir süre sonra trimpotun olduğu yerden kıvılcım atti ama pic ve diğer elemanlar sağlam görunuyor acaba trimpotmu yandı yoksa baska birseymı bu arada akü bağli degilken emme ledi yaniyor acil yardım teşekkürler

 • Baris

  Merhaba mert
  Baski devreyi nerde yaptirdin adresini filan vermen mümkün mü?
  godzilla_198@hotmail.com mail adresim gönderirsen sevinirim.şimdiden sağol.

 • Osman

  Merhaba arkadaşlar. Bu devreyi bende yapmak istiyorum fakat malzemeleri bir türlü tamamlayamadım. Bulamadığım malzemeler şunlar;

  * 0.01 ohm direnç
  * 100k termistör

  Birde 5uH hazır satılıyormu yoksa kendimmi sarmam gerekiyor siz nasıl temin ettiniz ?

  Elimde fazladan tl499a ile mbr20100 var. Bana direnç ve termistör gönderen biri olursa karşılığında elimdeki malzemelerden gönderebilirim.

  Teşekkürler…

  • merhaba,

   devre için revizyon yapılmış ilgili arkadaşlara duyurulur

   http://siliconchip.com.au/cms/A_112794/article.html

   http://us1.webpublications.com.au/static/downloads/articles/112794_14102112_MPPT_Solar_Rev1_PCB.pdf

   http://us1.webpublications.com.au/static/downloads/articles/112794_1410211B_MPPT_Solar__Rev1__Software.zip

 • Bariss

  Arkadaslar,,Bu devre gerçekten çalışıyor mu kafayı yemek üzereyim yardım edin lütfen,sarj olurken hangi ledler yanıyor?
  Tam olarak bitiren biri varsa bana yardımcı olsun..

 • Bariss

  Bu devre tam çalışırken hangi ledler yanıyor acaba?
  Bir de termistör kullanma nedeni ne sizce ben anlayamadım da,,

 • Bariss

  Bende pwm de dc gibi görünüyor, siz de nasıldı?

 • Bariss

  Düzenli olarak yaşadığım sorunları yazıyorum ama kimse cevap vermiyor..
  Çalıştıran arkadaşlar lütfen yardımcı olun bizde ögrenelim.
  Benim IRF9540N sürekli iletimde sizde de mi böyleydi?

 • aykut

  bu devreyi çalıstırabilen var mı birde devrede kullandığınız güneş pili kaç amper kaç volt güneş panelinin fiyatı ne kadar ?

 • Bariss

  Ben çalıştıramadım aykut,ama çalıştırdığını söyleyen var ama onlar da cevap vermiyor.Bence hiç başlama..

 • ibrahimm

  Arkadaslar devreyi yapmak istiyorum TL499 nerden bulabilirim,siz nasil yaptınız?

 • sekai

  Hi. How can change the schematic in to a 4 panel solar at rating of 33 v and 8 A.I want to put a several ups but they work at 48V.
  Thanks

  • aykut

   What you want to do with 8A

   • sekai

    i dont want anything from it.What i am saying is one panel is about 231W, 33 V and 8 A when the sun is bright.So i have 4 panels, I put 2 in paralel and other 2 in paralel and all in series, that makes about 60 V depending on the sun.But i have 48V inverter so i need a regulator for a 48V system.MPPT works much more efficient that a regular system regulator.So i thought what can change in schematic for a 48V system.
    Thanks.

 • raşit erdoğan

  5v besleme için lm 317 kullandım. 0.01 direnç içinde 22adet 1/4 w 0.22 ohm dirençleri paralel bağladım. devre çok güzel çalışıyor.

 • M.Karasu

  Arkadaşlar bu devre çok güzel çalışıyor .
  önemli olan:Bu devrenin hex dosyasını yükleyip vr1 ve vr3 trimpodundan alt ve üst sınır voltaj ayarını yapmanız çok önemlidir.

  • ibrahimm

   M.Karasu, Alt ve üst sınır voltajı derken hangi degerlerden söz ediyorsunuz. Sabit bişey mi? Hex dosyasında var mı?

 • obulut

  TH1 thermistor-100k bulamadım.Yerine ne kullanabilirim?

 • Göktürk

  Arkadaşlar bu devreden 2 adet yaptım ve bir tanesi bir yıldır sorunsuz çalışmakta.

  -TL499 bulamazsanız onun yerine 7805 ile pic’in beslemesini sağlarsanız çalışıyor.
  -termistör takmadan da çalışıyor.

  Dikkat edilecek bir kaç husus var:
  TÜm işlemleri PIC takılı değilken yapınız!
  -VR1 potunu, pic beslemesi (TP 5V), 5 volt olacak şekilde ayarlıyorsunuz.
  -TP1 noktasından ölçüm yaparak, akü yerine 15 volt veriyorsunuz ve TP1 4.6875V olana kadar VR3 trimpotuyla ayar yapıyorsunuz
  -Akü ısınması önemli değilse kompanzasyon potunu da rastgele ayarlayabilirsiniz.

  -TP4, akü voltajı 15 voltu geçtiğinde ve 11.5 voltun altına düştüğünde yükleri devre dışı bırakmak üzere röle falan bağlanır diye bırakılmış.

  Devreyi bağlayıp elektrik verdiğinizde:

  Önce Bulk ledi yanar. aküye yüksek akımlı şarj basılır. Akü voltajı 12.45 voltu geçince bulk söner ve absorbsion ledi yanar. Bu aşamada aküye sabit gerilim uygulanır (14.4 volt) akünün çektiği akım iyice düşünce üçüncü aşama olan float aşamasına geçer ve aküye uygulanan voltaj 13.5 volta düşer. Sonsuza kadar bu şekilde kalır. (ya da güneş batana kadar :) )

  Equalisation anahtarı normalde kapalı olmalıdır. Akü şarj kapasitesini kaybettiğinde normale döndürmek için kapakları açılarak equalisation yapılır. Bu konumda şarj 15.84 volta kadar yükseltilir. dikkat tehlikelidir.

  Selamlar..

  • Göktürk Seyhan

   TP1 noktasını 4.6875 volta ayarlamanızı söylemiştim. Bu ayarı, panel yerine güç kaynağı bağlayıp 17-18 volta ayarladıktan sonra akü şarj olup float ledi yandığında aküden okuduğunuz gerilim 13.6 – 13.8 arasında olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

 • günay

  pdf dosya içindeki baskı devrenin yolları silinmiş,elinde düzgün olan paylaşabilirmi

 • Eness

  Arkadaşalar devredeki 10uH (24V) indüktör nerden bulabilirim yada alternatif bir eleman var mı?

  • Göktürk Seyhan

   kardeş fotoğraflara bak yeşil toroid etrafında 3-5 tur dönen bir tel yeterli olacaktır. bilgisayar cpu’larından da çıkarabilirsin.

   • Eness

    Aynen dediğiniz gibi yaptım bende :) Peki 1 MPPT ile 2 tane 12V akü şarj etmem bi sıkıntı oluşturu mu?

    • Göktürk Seyhan

     Aküler özdeş ise sorun olmaz. Aküler aynı özellikte (jel, kurşun-asit), aynı akımda olmalıdır.

 • Baran Güden

  merhabalar bu projenin Ares çizmini gönderecek olan var mı acaba??

 • semih gümüş

  Pcb silik tekrar ekleyebilirmisin gevv

  • Baran Güden

   PCB gayet iyi semihbey

   • semih gümüş

    Alternatif linkten indirğim sağlam

    • Baran Güden

     sizde mi mppt yapacaksınız ?ben devreyi bastım malzeme eksiğim çok az kaldı önümüzdeki hafta enerjilendirmeyi düşünüyorum isterseniz yardımlaşabiliriz?

    • semih gümüş

     Ben arşivime aldım bu kadar basit bir devreyle uğraşmam bilgime bilgi katmayacaksa o devreyi elime almam fakat takıldığın yer olursa yardım ederim.bulunamicak malzeme çok az muadil konusunda yardımcı olabilirim opampların çalışma gerilimi aynı olduğu sürece pşn bağlanyılarını ayarlauıp.istediğin opampı kullanabilirsin sadece gürültü oranı değişir buda bu devrede değil amplifikatörlerde distorsiyon meydana getirir fakat bu devre için istediğin opampı kullanabilirsin.

 • suskun666

  ben hex dosyasını yükleyemedim. . yardım edermisiniz

 • Rıdvan Tiğiz

  merhaba arkadaşlar proje uzun zaman önce paylaşılmış ama ilgilenen çok olmuş.Bende bu proje üzerine uğraşıyorum bu devreyle ilgili tecrübelerini paylaşabilecek olan var mı.elinizde bulunan her türlü döküman olabilir.
  şimdiden çok teşekkürler
  sormam gereken şeyler de var.

  • Orhan Ayvalık

   bana sorabilirsiniz.

 • Yasar

  Lm358 hata veriyor isis nasil duzeltrim

 • Evren kılıç

  mrb arkadaşlar,
  bu devreyi yaptım ama 3 stade şarjı gözlemleyemedim, bulk sarj dan sonra direkt olarak fload şarja geçiyor, absortıon aşamasını görmedim ayrıca equalise şarj anahtarıda işlevsiz davranıyor, sizin tespitleriniz nasıl, normal çalışıyormu

 • Sinan Akbulut

  Meb arkadaşlar bu devreyi yaptık ama hic çıkış alamıyoruz . Sadece kızmızı led yanıp sönüyor . Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

 • Emre Taban

  arkadaslar mppt ıle sarj kontrol cıhazı yapıcam acaba nasıl yardımcı olabılrısıız ?