TL494 DC DC CV-CC Konvertör Devresi 15A

| Haziran 25, 2023 Tarihinde güncellendi
TL494 DC DC CV-CC Konvertör Devresi 15A

Akım ve voltajı ayarlanabilir DC DC Konvertör devresi TL494 entegresi üzerine kurulu DC DC çevirici devrenin genel özellikleri; Giriş voltajı 12V-30V Akım ayarı 60MA-15A arası Voltaj ayarı 2V-28V arası, akım ve voltajın düzgün ayarlanması, iyi dengelenmesi, kısa devreleri sorunsuz bir şekilde tolere etmesi, darbeli çalışma prensibi nedeniyle yüksek verimlilik, çıkış akımı 15 amper, ayarlanabilir akım ve voltaj ile güçlü bir şarj cihazı veya güç kaynağı olarak kullanabilirsiniz

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

DC DC dönüştürücü Çıkış voltajının stabilizasyonu; Birinci amplifikatör TL494 pin-1 evirmeyen girişi, dengeleyicinin çıkış voltajını alır, burada hata amplifikatörünün ters girişinde bulunan referans voltajı ile karşılaştırılır. Çıkış voltajında ​​bir azalma ile, pin 1’deki voltaj da azalacaktır ve referans voltajdan daha azsa, TL494 PWM kontrolörü darbe sürelerini artıracaktır, bu nedenle transistörler daha uzun süre açık durumda olacak ve çıkış voltajı referanstan fazla ise, daha fazla akım indüktöre pompalanacaktır.

Bunun tersinde çip kontrol darbelerinin süresini azaltacaktır. Belirtilen bölücü, hata amplifikatörünün evirmeyen girişindeki voltajı değiştirmeye zorlayabilir, böylece bir bütün olarak stabilizatörün çıkış voltajını arttırır veya azaltır. En doğru voltaj ve akım ayarı için çok turlu trimpot kullanılmadır

Yük tarafından çekilen akımı izlemek için şönt direnci kullanılıyor. Akım sınırlama fonksiyonunu düzenlemek için, T494 PWM kontrolörünün bir parçası olarak ikinci bir hata amplifikatörü kullanılır. şönt üzerinde ki voltaj düşüşü, ikinci hata amplifikatörünün evirmeyen girişine gider, tekrar referans olanla karşılaştırılır ve daha sonra voltaj stabilizasyonu ile aynı işlem gerçekleşir.

Devre uygulamasında Akım şönt direnci, 0.05 Ohm değerinde kullanılmış bu değer için 2 adet 0.1 ohm taş direnc paralel bağlanmış.

DCDC Konvertör devresinin güç bobini için ATX güç kaynağının çıkışında ki büyük filtre bobinin nüvesi kullanılmış güç yüksek olduğu için 2 nüve bir leştirilip 1.25MM telden yaklaşık 20 tur sarılmış bobin değeri 80..90uH

atx-dc-dc-tl494-filter-core-coil-dcdc

TL494 DC DC Çevirici Devre Şeması

dcdc-donusturucu-devresi-dc-dc-cevirici-semasi-tl494-atx

atx-dc-dc-tl494-cc-cv-15amp

Projenin PCB çizimi sprint layout programı ile hazırlanmış kaynak çizim ve devre şeması var.

Kaynak: vip-cxema.org

tl494-dc-dc-cv-cc

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2020/03/17 Etiketler: ,14 Yorum “TL494 DC DC CV-CC Konvertör Devresi 15A

 1. Bülent NURBülent NUR

  Tebrik eder ve eline sağlık diyorum Gevv Hocam, size tavsiye edemeden paylaştınız, takip ettiğim bir kaişi / kanaldır “Kasyan”.

  CEVAPLA
  1. yokanyokan

   giris voltaji kac volt kullandiniz acaba?mesela giris 30v olsun cikistan 5v 1A aldigimda giris kismindanda 1A aliyor bende,sizdeki durum nedir acaba

   CEVAPLA
 2. LerisLeris

  Merhaba ben devreyi kurmama rağmen çıkıştan 1 amperden fazla alamıyorum ve gerilim de 16v geçmiyor. Devreyi çalıştıran biri varsa yardımcı olabilir mi ? Similasyonu proteusta yapıyorum

  CEVAPLA
 3. mehmetmehmet

  merhaba devrede hangi malzeme hangi görevlerde kullanılmış araştırmama ragmen bulamadım yardımcı olabilirmisiniz?

  CEVAPLA
 4. HakanHakan

  Devreden düşük voltaj alan arkadaşlar R12 1k* olarak işaretlenmiş direnci 470 ohm olarak değiştirsinler. Voltaj limitlemek için * ile işaretlenmiş.
  Düşük akım apayrı bir mesele. Birçok etken var. C3, C4, C5 kondansatörlerini düşük esr değerli seçmemiş olabilirsiniz, bobin yeterli miktarda akım depolayamıyor olabilir. Farklı frekanslar denenmesi gerekebilir. R6 direnci ile hafif hafif değiştirerek frekans ayarlayıp verimliliği artırabilirsiniz. R6 ile frekansı değiştirirken mosfetleri kolayca patlatabileceğinizi unutmayın, dikkatli olun.

  CEVAPLA
 5. BurakBurak

  Merhaba
  Devreyi yaptım çalıştırdım. 7 – 8 tane 4905 yaktım problem nerden kaynaklanıyor çözemedim. Acaba devrede bir hata mı var. Defalarca kontrol ettim devrenin aynısını yaptım. Deneme amaçlı 12v 72a araç aküsünü şarj etmek istedim. 15-20dk yaklaşık 13.5v, 1 amper ile şarj ettim, ısınma çok fazla yoktu. Sonra 2 ampere çıkardım 10dk kadar şarj ettim. Isı bu noktada elimi yakmaya başladı ve 1.5ampere düşürdüm. Devre çalışırken aküyü söktüm ve çıkış voltaj 24v göstermeye başladı. Mosfetleri kontrol ettiğimde ikisi de kısa devre gösteriyordu. Besleme voltajı 24v smps led trafosu. Onun öncesinde besleme için 24 volt trafoyu köprü diyot ve bir kondansatör ile doğrultup besleme için kullandım. Bobin için tel çapı 0.850mm tel kullandım. İki teli paralel birleştirip 21 tur sardım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Merhaba,

   Aklıma gelenler mosfetler tam sürülümüyor veya bobin sorunlu devrenin alt-üst net resimlerini yükleyin kontrol edelim.

   CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Merhaba,

   PCB de bir çok kısa devre var gibi ama emin değilim siz tüm yolları kontrol edin birde direnç değerlerinden emin olun ayrıca irf4905 mosfetler sahte olabilir son olarak bobini ölçtünüz mü ? değeri nedir

   CEVAPLA
 6. BurakBurak

  Merhaba
  PCB yi deneme amaçlı 3d yazıcıdan bastım. Yolların yakınlığından dolayı öyle görünüyorlar. Defalarca sök tak yapmaktan o hale geldi. Mosfet ve diyotun etrafı en son söktüğümde öyle kalmış ondan kısa devreler var. Dirençleri de defalarca kontrol ettim sıkıntı yok. r7 200 olarak takmıştım sadece. Dediğiniz gibi mosfetler sahte olabilir. Devreyi yapmak için uğraşmayacam artık. İlginiz için teşekkür ederim.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Merhaba,

   Üzüldüm geçmişte benimde bu tip bir çok başarısız devre çalışmalarım oldu ama yılmak yok denemeye, üretmeye devam 👍 Aka kaynasının çalışmayan devreyi paylaşacağını sanmam ama buradan fazla bir yardımımız olmuyor ne yazıkk ki kusura bakmayın. Benimde listemde bulunan bir devre umarım yakında denerim.

   CEVAPLA
   1. BurakBurak

    Merhaba
    Estağfurullah ne kusuru. İnanın ki çok uğraştım. Bir hata bir sıkıntı görünmemesine rağmen fetleri durmadan yakıyor. Acaba şok bobinden gelen ters akım mi yapıyor? Anlamadım. Bu devre için daha ayrıntılı bir video çekmişti Aka Kasyan onuda izledim. Yorumları incelediğimde fetlerin bozulduğu söyleyenler vardı. Tabi Rusça yorumlar çeviri ne kadar işe yarıyor belli değil. Şimdilik rafta kalsın. Fırsat bulunca bende tekrar denerim.

    CEVAPLA
 7. seronseron

  Aka akasyanın devrelerinde çok hata çıkıyor daha evvel elektronikçi arkadaşlarla çok tesbit ettik bunu. Adamın devrelerinin yarısı çöp bilginiz olsun. Siz bilirsiniz tabi.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir