Soğutucu Tasarımı

| Mayıs 12, 2023 Tarihinde güncellendi
Soğutucu Tasarımı

Hazırlayan: Doç. Dr. Fiz. Y . Müh. Macit Çiğdemoğlu Sogutucu Tasarımı, hesaplamaları ile ilgili Detaylı bir Anlatım ve Excel ile hazırlanmış bir Hesaplama Tablosu Yüksek Güçlü Elektronik Devre Elemanları İçin Soğutucu Tasarımı

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

ÖZET Kanat, çubuk, çıkıntı gibi araçlarla ısı iletim alanı arttırılmış olan yüzeylere “uzantılı yüzeyler” denir. Sayıları gittikçe artan teknoloji dallarında yüksek miktarlarda ısının en kısa zamanda bir ortamdan diğerine iletilmesi gerekmektedir. Bu amaçla yüksek ısı iletim yetenekli, düşük ağırlık ve maliyetli fakat çeşitli geometrik yapıları olan yüzeyler gerekir. Uzantılı yüzeylerin uygulama alanları pek çoktur.

Uzay araçları,uçaklar, soğutma, ısıtma, iklimlendirme, kimya ve petrokimya endüstrisi, elektronik, endüstri fırınları,plasma tekniği, nükleer enerji, güneş enerjisi ve geleneksel güç teknolojisi bunların sadece bazılarıdır. Bualanların çoğu uzaktan veya yakından elektrik elektronik mühendisliği ile ilgili olduğundan uzantılı yüzeyler teori ve pratiğinin ayrıntılı olarak incelenmesinin bu bakımdan yararlı olacağı umulmaktadır.

GİRİŞ Elektrik, elektronik mühendisliği kitaplarının pek çoğunda belirli bir yarıiletken eleman güç düşümü ve soğutma teorisine yer verilmez. Oysa bu meslek dalına mensup olan mühendislerimizin çok kullandıkları ve rastladıkları soğutucularla ilgili teoriyi bilmeleri soğutucuların tasarlanması ve etkin olarak belirli amaçlar için kullanılması büyük bir önem taşır.

Buna göre bu yazıda çok kullanılan tip soğutucuların temel teorisi, belirli bir amaç için tasarımı ve uygulamalarına yer verilmiştir. Böylece bu alanda mühendislerimize yararlı olunacağı umulmaktadır.

Ek olarak Excel ile hazırlanmış bir Hesaplama Tablosu

sogutucu_hesap.png

Soğutucu Tasarımı Kaynak Dosya ve Excel programı;

sogutucu-tasarimi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/01/12 Etiketler: , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir