HIP4081A Yüksek Güçlü H Köprü Motor Sürücü

| Haziran 26, 2023 Tarihinde güncellendi
HIP4081A Yüksek Güçlü H Köprü Motor Sürücü

Devre, sabit mıknatıslı DC motorları kontrol etmek için tasarlanmış yüksek güçlü bir H köprü motor sürücü devresidir. Battle Bots ve benzeri yarışmalarda robot dövüşleri için bir motor kontrolü olarak tasarlanmıştır. Yüksek güçlü ve stabildir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bununla birlikte, böyle bir ortam için HIP4081A kontrolörün özellikleri çok çeşitli ticari veya endüstriyel motor kontrol uygulamaları için uygundur. Çok çeşitli motorları ve diğer yükleri çalıştırabilir ve çeşitli mikrodenetleyici ünitelere monte edilmesi ve arayüzlenmesi kolaydır. PWM sinyal oranına göre elektrik motorunun dönüşünün düzgün bir şekilde düzenlenmesini sağlayan H-köprü sürücü polariteyi değişimi ile motorun dönüş yönünü değiştirmenize izin verir.

H Köprü DC Motor sürücü modülü HIP4081A entegresi üzerine kurulu HIP4081A , yüksek frekanslı, orta gerilimli Full Bridge N Kanallı FET sürücü entegresidir HIP4081A, çekim durumuna neden olanlar dışında her olası anahtar kombinasyonunu kullanabilir. HIP4081A, 1MHz’e kadar frekansları değiştirebilir ve Motorları, yüksek frekanslı Sınıf D ses amplifikatörlerini ve güç kaynaklarını sürmek için uygundur.

H Köprü Motor Sürücü devresinin pcb, şema çizimleri, detaylı devre açıklamsı ve malzeme listesi bulunuyor. Projenin kaynak sitesinde çift taraflı pcb paylaşılmış farklı bir sitenin sahibide orjinal şemaya göre tek katlı pcb çizim kullanmış ikisinide arşive ekledim

Besleme gerilimi: 13 V – 50 V
Maksimum sürekli yük: 160 A.
Maksimum anlık yük: 400 A
Kontrol sinyalleri: 3 V – 12 V
PWM frekansı: 2 kHz, 4kHz, 16kHz, 32 kHz

HIP4081A Motor Kontrol Devre Şeması

h-bridge-circuit-control-magnet-dc-motors-robot-combat-battle-bots

HIP4081A Motor Sürücü devresi PWM sinyali ile çalışıyor HIP4081A durum tablosuna göre uygulama yapabilirsiniz. Hatalı sinyal girişinde mosfetler arızalanır. H köprünün durum tablosunda kısa devre durumuna yol açacak sinyal girişleri belirtilmiş.

Sistemin tüm giriş hatları 3 ila 12 V aralığında (modifiye TTL) sinyalleri kabul edebilir. Bu kadar geniş kabul görmüş voltaj aralığı sistemi son derece evrensel hale getirir. Ek bir voltaj dönüştürücü kullanılmadan hem 3.3V hem de 5V sistemleri tarafından kontrol edilebilir.

HIP4081A durum tablosu

hip4081a-durum-tablosu-hip4081a-status-table

H köprünün durum tablosu

h-koprunun-durum-tablosu-status-table-of-h-bridge

Mosfet IRF1405 Bu malzeme motor kontrol kartındaki en kritik parçalardan biridir. Doğrudan devrenizin performansına etkisi vardır. En önemli faktör HIP4081A entegresinin sürekli akım değeri. Bazı hızlı hesaplamalar yapılabilir. minimum akım kapasitenizin ne olması gerektiğini belirleyin:
Mosfet akım değeri = (motor durma akımı) / (H-Bridge çıkışı başına # Mosfet) * 1.25

Paralel mosfetler akımı eşit olarak bölemeyeceğinden, Mosfet için akım oranı en az% 25 daha fazla olmalıdır.

h-bridge-circuit-boards-driving-a-four-inch-magmotor-4-wheel-drive-robots

Not: Tek katlı pcb çiziminde IRF4905 mosfet kullanılmış. Tek katlı PCB versiyonun resimleri aşağıda resim formatında ki pcb çizimi sprint layout pcb programı ile kopyalandı yapmadan önce kontrol edin. Ayrıca resmi sitesinde devre üzerinde bazı malzemeler çıkartılmış filtre kondansatörlerinin değeri yükseltilmiş buna göre kontrolleri yapmayı unutmayın.

h-bridge-power-motor-driver-circuit-boards-drive-robots

Kaynaklar:
robotpower.com
mordzon.net

h-kopru-motor-surucu

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2020/05/24 Etiketler:3 Yorum “HIP4081A Yüksek Güçlü H Köprü Motor Sürücü

 1. Mehmet SelimMehmet Selim

  Böyle bir motor sürücünün maliyeti nedir ?

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Malzemmelerin fiyatlarını nette arayarak bulabilirsiniz pcb fiyatı size kalmış kendiniz yapacaksanız çok ucuz olacak pcb yaptıracaksanız

   yurt içi 100..200tl isterler diye düşünüyorum yurtdışı 15$ civarı 5 pcb

   CEVAPLA
 2. hüseyin karatayhüseyin karatay

  merhabalar bu tarz bir devreyi ıgbt ile yapabilirmiyiz brushless motoru sürmek için

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir