Otomatik Su Boşaltma Elektrovalf Kontrolü PIC12F675 Otomasyon

| Haziran 17, 2023 Tarihinde güncellendi
Otomatik Su Boşaltma Elektrovalf Kontrolü PIC12F675 Otomasyon

PIC12F675 Mikrodenetleyici kullanılarak yapılan otomasyon projesi Elektrovalf ile otomatik olarak su boşaltma yapıyor. Kişinin veya cismin varlığını tespit etmek için kızılötesi ışık yansıtma yöntemi kullanılıyor. Otomatik Pisuvar yıkama veya farklı otomasyon kontrol projeleri, senaryolar içinde kullanılabilir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Kızılötesi alıcı ve kızıl ötesi verici ledi bir birinden yalıtmak önemlidir ben uygulamada lede ısı ile daralan makaron yerleştirdim ama ledin ucu biraz dışarda kaldı tamamen içeride olması daha iyi sonuç verir buna dikkat edin. Kızıl ötesi alıcı 38 kHz’de veya yakında değerlerde çalışan KSM-603LM, VS-1838, TSOP-1838 vb. kullanılabilir.

 

Elektrovalf Kontrol IR sensör Devre Şeması

automatic-drainage-for-urinals-water-discharge-automation-circuit

electrovalve-water-discharge-automation-circuit-wiring-diagram

electrovalve-control-ir-sensor-printed-circuit-pcb

Kızılötesi alıcıdan (TSOP1838) gelen sinyal PIC12F675 pin 4’e gider ve PIC12F675’e gerekli işlemler için bilgi verir. Mesafenin bildirimi ‘LED ADJ’ adlı ledi ile yapılır. 10k trimpot ile mesafe ayarı yapılır.

Doğru mesafeyi ayarlamak için, sensörün önünde, trimpotu ‘LED ADJ’ yanıp sönmeden yanana kadar ayarlayın. Sönene kadar azar azar uzaklaşın ve doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ederek istenen konuma getirin.

Pim 6’da sistemin durumunu gösteren bir LED var;

1) Kapalı = Bekleme durumunda
2) Yanıp sönüyor = Elektrovalf Tetiklendi, ancak etkili olması için kişinin sensörün önünden ayrılmasını bekliyor.
2) Açık = Elektrovalf etkinleştirildi ve su buşaltıyor.

Algılama yapıldığında sistem nasıl işliyor?

İlk olarak, 5 saniyelik bir süreyi sayar (yazılımda ‘tanımlar’da değiştirilebilir). Bu süre içerisinde kişi sensörden ayrılırsa sayaç sıfırlanır ve elektrovalf tetikleme iptal edilir. Bu süre içerisinde kişi sensörden ayrılırmazsa elektrovalfin tetiklendiğini gösteren LED ile LED ADJ yanıp sönecektir. Kişi sensörün önünde olduğu sürece bu led yanıp sönmeye devam edecektir.

Kişi sensörden uzaklaşır uzaklaşmaz Elektrovalf rölesi çeker ve su boşaltımı yapılır. Boşaltma süresi programda tanımlanmıştır (5 saniye) ve değiştirilebilir. Bu süre sonunda elektrovana kapanacak ve led sönecektir.

Boşaltmalar arasında ölü zaman dahil edildmiş. Programda tanımla da değiştirilebilir. Elektrovalf olarak, çamaşır makinesi, su filtreleri, hidro masajlı küvetler vb. suya uygun her model kullanılabilir. Elektrovalf bobinine paralel olarak 100 Ohm’luk bir dirençle seri bağlanmış 220 nF’lik bir kapasitörden oluşan bir dfiltre eklenmiş. Amaç, solenoid valf kapatıldığında elektriksel paraziti azaltmaktır.

Kaynak: picsource.com.br

Otomasyon projesi elektro valf kontrol devresine ait CCS C kaynak kod ve sprint layout 6 PCB çizim dosyalar;

elektrovalf-kontrolu-otomasyon-projesi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2023/04/19 Etiketler: ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir