Elektronik Atölyesinde Malzeme Düzeni Çekmeceler

| Haziran 11, 2023 Tarihinde güncellendi
Elektronik Atölyesinde Malzeme Düzeni Çekmeceler

Bir çok elektronikci gibi bende odamı atölye olarak kullanıyorum fakat odanın küçük olması sorunlarıda beraberinde getiriyor. Bilirsiniz elektronikci aynı zamanda arşivci, hurdacıdır 🙂 bir çok kişinin yolda görse bir tekme atacağı şeyler bizim için değerli olur benimde ileride işe yarar kullanırım diyerek biriktirdiğim bir çok malzeme, cihaz var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Odaya sığabilmek için baya bir düzenleme yaptım hatta çekyatı atıp yıllardır salonda yer yatağında uyuyorum 🙂 bu şekilde idare ediyorum ama birde komponentler var eğer komponent fazla ve düzenli değilse işler karışıyor, malzeme ararken çok vakit kaybediliyor.

Geçenlerde neredeyse tüm malzeme çekmecelerimi temizledim düzene soktum aslında buna mecbur kaldım elimde olan malzemeleri satın almışım, bir malzeme aramak ile kaybettiğim zaman vs.. düzenleme işinde özellikle etiketleme çok önemli okunur, dikkat çekici olmalı bunun için devre elemanlarının sembollerini kullandım birde renkli yazıcıdan çıktı alınca çok şık oldu 🙂 kolayca aradığım malzemeyi buluyorum.

elektronik-komponent-malzeme-cekmecesi-direncler-kondansatorler

elektronik-komponent-malzeme-cekmecesi-transistorler-diyotlar

Sembollü, renkli etiketler için photoshop vs. gibi grafik programları kullanılabilir. Ben kullanımı kolay olduğu için splan programını kullandım zaten devre şeması çizim programı olduğu için sembollerde hazırda var.

splan-components-etiket-cizimi-elektronik

Eğer malzeme karmaşaşası yaşamak istemiyor aradığınızı kolayca bulmak istiyorsanız bu tip bir etiketleme sistemi kullanın ya da yazıları renklendirin olmadı etiket için kullandığınız kağıdı malzemeye göre renkli kullanın

mesela; direnç çeşitleri için açık sarı kağıt üzerine siyah yazı, transistörler için açık mavi kağıt üzerine siyah yazı gibi..

Bu arada fazlaca olan aynı tip malzemeler için boş CD kapları da çok işe yarıyor onlarıda değerlendiririn büyük malzeme çekmeceleri çok pahalı..

Ben bu kutuları genelde depo olarak kullanıyorum çekmede ittiği zaman bir miktar alıp işe devam..

cd-kutusunda-izolator-vida-1

cd-kutusunda-izolator-vida-2

boll

9-01-2012: splan şema çizim programı kullanılarak oluşturulan etiket dosyaları ve programın kullanımı hakkında kısa bir video eklendi “.spl7” uzantılı dosyaları splan 7 programı ile düzenleyebilirsiniz ya da “http://www.abacom-online.de/updates/sPlan70_Viewer.exe” programı ile açıp yazıcı çıktısı alabilirsiniz

Splan 7 ile hazırlanan çekmece etiket çizimleri;

elektronik-atolyesinde-malzeme-duzeni-cekmeceler

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/09/18 Etiketler: , ,20 Yorum “Elektronik Atölyesinde Malzeme Düzeni Çekmeceler

 1. yalcinyalcin

  gayet düzenli tertpli görünümünde bundan iyisi şamda kayısı

  CEVAPLA
 2. feyyazfeyyaz

  Allah yardımcın olsun. 3+1 evde bile kendime bu masa kadar yer ayıramıyorum. Bir kutunun içinde tüm malzemelerim. kutu kutu içinde yerlerde bir şey unutsam hanımın gazabına uğruyor malzemeler. Hele bir de benim oğlanın eline geçerse tamam artık. :))

  CEVAPLA
 3. halishalis

  bana eskileri anımsattın. Bende çok uğraştım zamanında Bu resimleri bile görmek çok güzel.İnşallah başarılı olursun.

  CEVAPLA
 4. feyzifeyzi

  Ben de bekarken çok elektronikle çok uğraştım ancak hiçbir zaman böyle bir odaya sahip olamadım.Hep 3+1 evde oturmama rağmen olmadı.
  En fazla bir takım çantası hep.
  Bekarken rahmetli anam,şimdide canım hanım…..imkan var mı?
  Bu resimlere bakınca gözlerim yaşarıyor.

  CEVAPLA
 5. mustafamustafa

  bende çok uğraşıyorum öle bir oda yapmak için ama evdekiler sıkıntı yapıyor bende malzemeleri poşetleyerek kutulara koydum ama yinede kafama koydum yapacağım .d.d

  CEVAPLA
 6. fatih ceylanerfatih ceylaner

  benimde hurdalığım var ama devamlı kullandım aletlerim için zamanında bimden aldım çok gözlü evrak ve bigisayar çantalarını kullanıyorum yaklaşık 3 çanta alet var kompenetler içinde çok gözlü plastik kutular aldım onlarda ince olduğu için çantalara sığıyor fermuarlarıda davetsiz misafirlere karşı kilitli şimdilik böyle idare etsemde kendime bu şekilde bir oda yapmayı düşünüyorum inşallah.

  CEVAPLA
 7. sukrusukru

  çok güzel ben de kendime çekmece yapacağım da yazdırma dosyası sen de varmı her şey için cok teşekkür ederim herkese kolay gelsin

  CEVAPLA
 8. KasamikoKasamiko

  Hi,

  Can you share the LABEL of the parts as shown above?

  CEVAPLA
 9. muratmurat

  benim bir odam var ama dar masam büyük olduğu için fazla rahat çalışamıyorum.her taraf malzeme dolu .inşallah bir iş yerimiz olurda bu darlıktan kurtuluruz.

  CEVAPLA
 10. mehmet eminmehmet emin

  Benimde 3 koca dolap esyam var ve daha 13 yasindayim. O dolaplari sadece birini annemin gazabindan kurtarabildim onlarda allahtan pic ve deneme kartlarinin olduğu çekmeceydi 🙂

  CEVAPLA
 11. ramazanramazan

  elektronik titizlik ,düzen disiplin, temizlik gerektiren bir meslek düzenin çok güzel olmuş süper…

  CEVAPLA
 12. darlingtondarlington

  Elektrik düzeni sever der elektrikçiler,elektronikte aradığını anında bulabilmek için de bu geçerli olmalı.Düzen verilen yeni hali çok güzel olmuş,elinize sağlık.Etiketleme tekniği de kişinin kendi yaratıcılığına biraz da bağlı olmalı herhalde.İyi bir düzen zevkle yapılacak bir çalışmanın da başlangıcıdır hiç kuşkusuz.Saygılar.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir