Amplifikatör Çıkış Sınırlama Devresi

| Temmuz 14, 2014 Tarihinde güncellendi
Amplifikatör Çıkış Sınırlama Devresi

En yüksek ses seviyesinde amplifikatör ses seviyesini, çıkışını sınırlamak hem amplifikatörü korumak hemde ses bazulmasını engellemek için gerekli olabilir bu sistemi çin malı 5.1 ses sistemlerinde görmüştüm gerçi onlar malzemeleri tam gücün altında kullandıkları için bu sınırlamayı kullanmışlardır ama neyse 🙂

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Sistemin çalışması basit amplifikatör çıkışından alınan voltaj doğrultulup transistör ile kontrol ediliyor voltaj seviyesine göre led ışık veriyor ve ledin karşısında ses girişinde şaseye bağlı LDR`nin ışık seviyesi arttıkça direnç düşürüyor bu sayede kaynak ses sinyali düşüyor, ses kısılıyor doğal olarak anfinin çıkışıda azalıyor devrenin yapımında dikkat edilmesi gereken LDR nin led dışında başka yerden ışık almaması bunun içinde ısı ile daralan makaron ya da siyah bant kullanılabilir kullanılabilir

audio-amp-output-power-limiter

Amp Power (8 ohm) Peak Voltage R3
20 W 17 V 820 R / 0.5 W
50 W 28 V 1.5 k / 1 W
100 W 40 V 1.8 k / 1 W
200 W 56 V 2.7 k / 2 W
500 W 90V 4.7 k / 2 W

Örnek LDR LED yerleşimi;

vactrol-ldr-led-bant

Audio Amp Output Power Limiter If you hire out audio equipment, or just don’t want the kids to blow up your speakers when you are not home, this is the project for you. It is a very simple little project, but will protect the speakers from being overdriven. Any attempt at overdrive will simply cut the amp gain back – the more overdrive, the more the input signal is reduced.

This is a simple peak limiter – performance is quite respectable, and it can be used with conventional amps using bipolar transistors, MOSFETs, valves, etc, as well as BTL (Bridge Tied Load) amplifiers in car audio systems or for hi-fi. It will work with any amplifier from about 10W up to the highest power you are likely to encounter.

Kaynak: sound.westhost.com/project53.htm

Yayım tarihi: 2013/02/28 Etiketler: , ,4 Yorum “Amplifikatör Çıkış Sınırlama Devresi

  1. parametreparametre

   led ve ldr yerine opto kuplor yazacağıma opamp yazmışım kusura bakmayınız.

   CEVAPLA
 1. gevvgevv

  estağfurullah hocam zaten opampla yapılanlarıda var bahsettiğim çim malı ürünlerin bazılarında 4558 opamp kullanılmıştı

  CEVAPLA
 2. mwert99mwert99

  ledler hızlı olabilir ama bildiğim kadarıyla ldr ler genelde yavaştır.Ayrıca ldr bir yarıiletken olduğu için toplam harmonik distorsiyonu da artıracaktır.bunlar da devrenin eksileri sanırsam.

  Bana kalırsa yapılabilcek en güzel devre wien bridge osilatörlerin çıkışını sınırlayan devreler gibi lamba (evet bildiğimiz lamba) geribeslemeli bir opamp kullanmak.
  sen ne dersin gevv?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir