Elektronik / Güç Elektroniği/

SMPS Trafo, Toroid Nüve Sarımı (DC DC)

Eminim benim gibi trafo sarma işinden hiç hoşlamyana kişiler vardır ama eninde sonunda bu işi öğrenmeli aslında bir kaç pratikle, denemeyle işi çözeceğiz ama sonuna kadar kaçıyoruz..

Makalede resimli olarak EI33 trafo sarımı ve toroid nüve sarımı anlatılıyor özellikle oto amfilerinde kullanılan simetrik çıkışlı DC DC konvertör devrelerinde kullanılan trafo..

Tabiki bu iş bu kadar basit değil hesap işleri ayrı bu anlatımda elinizda ki hazır bilgilere göre nasıl sarım yapılacağı anlatılıyor. Açıklamalarda verilen değerler en yaygın kullanılanlar. Yeni başlayanlar, denemek isteyenler için iyi bir kaynak..

Hazırlayan: Şuayb İncer aşağıdas ki açıklamalar kendisine aittir – Emeği geçen hazırlayan kişilere teşekkürler.

SMPS trafo ferrit nüve sarımı

Evet arkadaşlar bu yazımda ferrit nüveye SMPS trafo sarımını anlatmaya çalışacağım. Biliyorsunuz piyasada nüve fiyatları biraz pahalı,biz maliyetsiz bir şekilde SMPS trafo sahibi olmak istiyoruz ne yapıcağız, PC tamircisinin yolunu tutucağız. İşe yaramayan yapılamayan PC güç kaynakları çöpe gidiyor,biz bu güç kaynaklarını alıp değerlendireceğiz.

smps-trafo-toroid-nuve-sarimi-dc-dc-1

PC güç kaynağını açıp içerisindeki trafoyu söküp çıkarıyoruz.

smps-trafo-toroid-nuve-sarimi-dc-dc-2

Trafonun nüvesinin üzerindeki bantları açıyoruz, bantları düzgün bir şekilde açın sonra tekrar kullanacağız. Bantları açtıktan sonra işin en zor yerine geldik burada çok hassas ve dikkatli olmalısınız, nüveyi kırmadan çıkartmaya çalışacağız.Nüvenin yapıştırılmış birleşim yeri bulunuyor, elimize pense gibi bir alet alıyoruz ve yapıştırılmış ayrım yerine yumuşak vuruşlar yapıyoruz çok dikkatli olun nüve bir kaç parçaya ayrılabilir. Eğer nüve farklı yerden kırılırsa japon yapıştırıcısıyla yapıştırabilirsiniz.

smps-trafo-toroid-nuve-sarimi-dc-dc-3

Nüveyi çıkarttık diyelim.

smps-trafo-toroid-nuve-sarimi-dc-dc-4

Nüveyi çıkarttıktan sonra karkas üzerindeki sargıları söküyoruz, sargıları sökerken de dikkatli olun karkas da biraz hassas kırılabilir.

smps-trafo-toroid-nuve-sarimi-dc-dc-5

Evet arkadaşlar sıra geldi trafoyu sarmaya ,karkas üzerinden söktüğümüz bobinleri kullanabiliriz . Primer sarımı en az 1mm telden sarmalısınız tavsiyem 2 mm 0.50 mm bobinin 4 tanesini bir edip sarabilirsiniz

smps-trafo-toroid-nuve-sarimi-dc-dc-6

Eğer daha büyük ETD tipi büyük nüve bulabilirseniz daha kalın ve daha güçlü sarabilirsiniz.2×4 spir sarıyoruz sarım şekli aşağıdaki gibidir.

smps-trafo-toroid-nuve-sarimi-dc-dc-7

Primer sargının birinci bobinini sardık sıra geldi ikinci bobinine,burada dikkat etmemiz gereken sarımları aynı yönde devam ettirmemiz gerekiyor, resimdeki gibi devam ediyoruz.

smps-trafo-toroid-nuve-sarimi-dc-dc-8

Ve primer sargımız bitiyor.

smps-trafo-toroid-nuve-sarimi-dc-dc-9

Primer sargı bittikten sonra çıkarttığımız bantları primer sargının üzerine sarıyoruz amaç primer sargıyla sekonder sargıyı yalıtmak. Bantlarıda sardıktan sonra sekonder sargıyı sarmaya başlayacağız.Sekonder sargıyıda primer sargıyla aynı yönde sarıyoruz, sekonder sargının kesitini kullanacağımızamlifikatörün gücüne göre belirleyin 50-100w bir amplifikatör için 0.50 mm yeterli.

Daha güçlü amplifikatör kullanacaksanız kesiti artırabilirsiniz.Sekonder çıkış voltajlarını belirlemek için bazı hesap programları var ama ben pek kullanmıyorum 0.50 mm bobinle 2×15 spir sarıyorum aşağı yukarı 2x34v civarında bir voltaj elde ediyorum siz daha az daha fazla sarabilirsiniz.

smps-trafo-toroid-nuve-sarimi-dc-dc-10

İkinci bobinide sarıyoruz.

smps-trafo-toroid-nuve-sarimi-dc-dc-11

Sararken sık ve düzenli sarmaya özen gösterin.

smps-trafo-toroid-nuve-sarimi-dc-dc-12

Sekonder sarımda bittikten sonra bantlıyoruz, nüveyi takıyoruz ve iyice nüvenin üzerinede bantları sarıyoruz.Sonra bobinlerin uçlarını açacağız,bobinleri açmak için önce çakmakla yakın ve zımparayla temizleyin ve trafomuz kullanıma hazır.

smps-trafo-toroid-nuve-sarimi-dc-dc-13

smps-trafo-toroid-nuve-sarimi-dc-dc-14

NOT: Sarım sıralamasını biz (primer –primer) üzerine (sekonder-sekonder) sardık daha verimli olasını isterseniz (sekonder) üzerine (primer-primer)üzerine (sekonder) şeklinde de sarabilirsiniz. Ben daha basit ve anlaşılır diye bu şekilde anlattım.

SMPS trafo sarımı toroid nüveli

Sizlere basit olarak SMPS trafo toroid nüve sarımını anlatmaya çalışacağım. Uzun uzun anlatmaya gerek yok sarımı çok basit, ferrit nüveden daha basit ama dikkat edilmesi gereken yerlerde var resimli olarak anlatacağım zaten, birde nüve seçerken dikkat etmelisiniz, pc güç kaynağından çıkan sarı nüveleri kesinlikle kullanmayın filtrede kullanılıyor yeşil ve siyah renktekileri kullanabilirsiniz. Önce nüvemizi seçiyoruz,

smps-dc-dc-trafo-sarimi-toroid-nuve-1

İlk önce primeri sarıcağız 2mm bobinle 2×4 tur sarıyoruz, ben 1mm telin 2’sini bir sardım daha fazla güç istenirse kesiti artırabilirsiniz 4mm, 8mm gibi.

smps-dc-dc-trafo-sarimi-toroid-nuve-2

Primer sargıyı bu şekilde sarıyoruz. Dikkat etmemiz gereken sarım yönlerinin aynı olmasıdır bu şekilde arka arkaya sararsanız karıştırmazsınız. Primer sargımız tamam şimdi sekonder sargıyı saracağız. Sekonder sargıyı 2x1mm telden saracağım ve daha net görünsün ve daha iyi anlaşılsın diye 2×6 spir sardım tabi 2×6 spirde ortalama olarak 2x12v civarı bir voltaj olacaktır sekonderde siz 2×30 volt isterseniz 2×15 tur sarmalısınız ortalama olarak,sekonder sargıda primer sargıyla aynı yönde devam etmelidir,

smps-dc-dc-trafo-sarimi-toroid-nuve-3

Birinci sarım bu şekilde 2. Sarıma geçiyoruz,

smps-dc-dc-trafo-sarimi-toroid-nuve-4

Sekonderin ikinci sargısınıda sardıktan sonra artık trafomuz hazır. Toroid trafo sarımının püf noktası primerin 1. Sarımını hangi yönde başladıysak sekonder sargının 2. Sarımına kadar aynı yönü takip etmeliyiz. Bağlantılarda şu şekilde olacaktır.

smps-dc-dc-trafo-sarimi-toroid-nuve-5

Bağlantılarda bu şekilde trafomuz kullanıma hazır.

Ekleme @gevv: Aşağıda basit olarak giriş çıkış voltajını hesaplayan aracı kullanarak farklı voltajlar için sarım bilgilerini alabilirsiniz kaynak: Basic Switching Power Supply Design Tutorial http://www.bcae1.com

ilgili bir yazı: Elle etd59 smps trafo sarımı

 1. ramazan 2014/09/25
  • Mumin Kahveci 2014/11/27
 2. Mumin Kahveci 2014/11/24
  • Mumin Kahveci 2014/11/25
 3. Tolga Gercek 2015/01/06
 4. tahsin 2015/01/10
 5. Doğukan Özer 2015/03/12
  • tahsin 2015/04/16
   • Doğukan Özer 2015/05/15
 6. TC Ilyas Bülent Bayram 2015/09/26
  • Doğukan Özer 2015/11/07
  • asım 2016/09/23
 7. osman 2015/12/24
 8. AYDIN GOKCUKUR bulut 2017/05/25
 9. Eray Efe 2017/12/27

Yorum

Soru: