Elektronik / Pratik Bilgiler Elektronik Elektrik Mekanik/

Plastik Şişe İle Hoparlör Kabini Yapımı

İşyerinde kullandığım hoparlörlerin ve kutularının içler acısı haline daha fazla dayanamadım ve artık emekliye ayırayım dedim.

İyi bir şey almaya kalksan dünya para, kendimiz yapmaya kalksak yine epey para ve emek harcamak gerek ayrıca yeterli zaman bulmak zor ve sonuç olarak, kimse yoğurduna ekşi demez ama hüsrana uğrama ihtimali yüksek.

Nereye sakladığımı unuttuğum ve son kullanma tarihi geçmiş, perhidrol şişelerini bulunca “Bunlardan hoparlör kutusu olsa nasıl olur acaba?” diye bir aydınlanma geldi. :)

perhidrol-sise

Tesadüfen o yakınlarda tanesi 9TL’a satın aldığım 80W lık vostek hoparlörlerin çapının tamda şişenin dibine göre uygun olduğunu görünce, tamam dedim olur bu iş. Ucuz hoparlöre ucuz çözüm bulmak gerek fazlası israf olur.

80W dediysem üzerinde öyle yazdığı için, 80W peak music power, nominal power 36W diyor hatta sitesinde o model için 20W diyor. Ne olduğu belli değil yani. 9TL’a bu kadar. Kutusunda 10FK 080A yazıyor. http://www.hasek.com.tr/urun%20sayfalari/OTO/vos10cm.htm

hoparlor

Şişelerin dibini düzgünce kesip hoparlörü içine oturttum, biraz sıkı geldi. 2mm daha olsa tam gelecek.
Hafif bastırınca zaten esneyip tam oturuyor. Üzerine ağırlık koyup biraz ısıtıp soğumaya bırakınca kalıp gibi oturdu.

Plastik ince ve ses berbat çıkacağı için şişenin içine biraz dolgu yapmak gerek diyerek uzunca bir kartondan rulo yapıp, hafif konik şekil verip şişenin içine yapıştırdım.

Çıkış terminali için delik açıp soketleri vidaladım. Tabelacıların kullandığı renkli plastik folyolardan bir parça alıp orta kısmı siyah kapladım. Hoparlörleri kablolarına lehimledim, etrafına bolca bally sürüp biraz bekledim sonra güzelce yerine oturtup üzerine ağırlık koyup kurumaya bıraktım. Çok sağlam olmaz dedim ama beni utandıracak kadar sağlam yapışmıştı.

Sonuç olarak, şu an ad161-ad162 germanyum amplifikatöre taktım dinliyorum. Eski hoparlörlerime göre daha iyi ama abartmaya da gerek yok, hi-fi beklentisi aramak zaten ayıp olur ama ucuz pc speakerlarınla da kıyaslamayın, onlardan daha iyi.

Not : Şişelerin kapaklarını açmayı da unutmamak lazım. :)

1-plastik-sise-hoparlor-kabini-yapimi

2-plastik-sise-hoparlor-kabini-yapimi

3-plastik-sise-hoparlor-kabini-yapimi

4-plastik-sise-hoparlor-kabini-yapimi

5-plastik-sise-hoparlor-kabini-yapimi

6-plastik-sise-hoparlor-kabini-yapimi

7-plastik-sise-hoparlor-kabini-yapimi

8-plastik-sise-hoparlor-kabini-yapimi

  1. bulent nur 2015/08/24
  2. seron 2015/08/27
  3. yolgezer 2015/09/06
  4. darlington 2015/09/09
  5. Kapibara 2015/09/09
  6. Ali Körükmez 2015/11/05

Yorum

Soru: