Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

PIC16F877 4 Katlı Asansör kontrol devresi

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba Arkadaşlar.

Lise yıllarında yapmış olduğum bir asansör kontrol devresini sizlerle paylaşmak istiyorum. Asansör 4 katlı olarak tasarlamıştım. Her katta Asansörün kaçınkatta olduğunu gösteren bir display, Çağırma butonu, ve meşgul ledi bulunmaktadır. Aynı şekilde kabin içerisindede display, hangi katta olduğunu gösteren ledler ve her kat için bir adet buton bulunmaktadır. Mikrodenetleyici olarakda PIC16F877 var.

Tüm Kartların birbirine kaskat bağlı olması gerekir. Yani her kat için anakarttan ayrı kablo gitmiyor. Bunun yerine kabloları anakarttan 1. Kat kartına, 1. Kat kartından 2. Kat kartına girecek şekilde yapmıştım. En son 4. Kat kartından kabin içerisindeki karta bağlanacaktır.. Kabin hareketli olduğu için kabin kartıyla 4. Kat kartı arasındaki bağlantıyı ince flat kablo ile yapmıştım. Kablonun esnek olması kabinin aşağı yukarı rahat rahat hareket etmesi için önemlidir. Kablolar epeyce fazla. Kablo karmaşasından kurtulmak için kabloları olabildiğince ince tutmanızı tavsiye ediyorum. :)

Kartlar arası bağlantı şekli aşağıdaki sırayla olmalıdır.

asansor-ana-kart-kat-karti-kabin-karti

Asansörü yukarı aşağı hareket ettiren motor ise herhangi bir düşük devirli redüktörlü motor olabilir. Ana kart üzerindeki iki adet röle ile yön kontrolü yapılır.

Devre şeması;

4-floor-elevator-control-circuit-pic16f877-asansor

Ana kart PCB görünümü

elevator-circuit-diagram-asansor-kontrol-devre-sema

Bu resimlerde ise her katta bulunun kartların üst görünümü ve PCB görüntüsü yer almaktadır.

asansor-devresi-floor-elevator-control-circuit-pcb

elevator-pcb-circuit-diagram-asansor-kontrol-devre-sema

Unutmadan şunuda söyliyeyim. Her kat bir adet manyetik anahtar (Reed Switch) eklemeniz gerekmektedir. Bu manyetik anahtarın bağlantıları her katta bulunan kartlara yapılması gerekiyor. Kabin üzerine ise hareketi engellemeyecek şekilde ufak bir mıknatıs yerleştirirseniz eğer kabin ile amnyetik anahtar karşı karşıya geldiğinde devremiz hangi katta olduğunu anlar.

Asansör maketini ise ben MDF ile yapmıştım.

Diyeceklerim bu kadar. Devre kesinlikle çalışmaktadır. Özellikle kablo bağlantılarına dikkat edin. Yanlış yere lehimlenmiş bir kablo sizi saatlerce uğraştırabilir.

PIC16F877 4 Katlı Asansör kontrol devresi

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-19161.zip şifre-pass: 320volt.com

 • erdem4430

  devre çalışıyor.. fakat hangi kata çıkarsa çıksın zemin kata tekrar iniyor isis simülasyonda bu yok sizce arızamı normal mi ?

 • yasin akbaba

  ben bu asansör devresini yaptım fakat ilk yaptığımda çalışıyordu artık çalışmıyor.birde 16f77a kullandım bunun bi zararı olurmu bide kristal arızalandı değiştirdim.devre bazen çalışıyor baazen hiç çalışmıyor.birde display ler yanlış gösteriyor lütfen yardımcı olun.

 • Emre TUNÇ

  merhabalar ben devreyi kurdum aynı simülasyondaki gibi çalışıyor ama MTA ve MTB çıkışlarında çıkış alamıyorum motorda hiçbir hareket olmuyo birde manyetik switch leri nereye ve devre kartında nasıl bağlıcağız

  • MasterCanTR

   Devreyi kumadım fakat manyetik anahtarın ingilizcesindeki SWitch i göz önünde bulundurarak SW1,SW2,SW3,SW4 yazan yerlere koymanızı tercih ediyorum.

 • Muhammet Turan

  Devreyi yapmak istene arkadaşlar için öncelikle kolay gelsin,
  Devre düzgün bir şekilde çalışmakta ama devreyi tasarlarken düzgün ve şemaya göre yapın çalışır ben yaptım ama şemayıda baskı devreyide değştirdim kendime göre tasarım kafama göre malzeme kullandım. şu anda sorunsuz çalışmakta 3 katlı olarak yaptım elimdeki malzemelerden dolayı. Bunu paylaşan arkadaşımada çok teşekkür ediyorum emeğine bilgine sağlık

 • Muhammet Turan

  arkadaşlar bahsetiğim gibi devcre çalımakta şemayı birebir uygulayın iyice kontrol edin

 • Meraklı Büyüteç

  Ares şemasınıda verseniz iyi olurdu hocam

 • Berkcan Burak AKAR

  Merhabalar dostum verdiğin rar’ın içindeki katların pcb görüntüleri burda paylaştığın pcb görüntülerinden çok farklı üst görünüm ile pcb uyuşmuyor.Bir sorun yaratacağını düşünüyorum biraz yardımcı olabilir misin ?

 • İsa Türk

  Hocam elinize sağlık devreyi yaptım ,biraz zaman aldı ama güzel çalışıyor.Devre dizaynını areste yeniden,kendime göre çizdim.Hiç bir sıkıntısı yok,teşekkür ederim.Kolay gelsin.

 • Gizem Yılmaz

  Merhabalar benim 6 katlı bi devre yapmam gerekiyor fakat ekstradan asansör yön tuşkarıyla çağırılacak mesela 4. Kattaki birisi aşağıya inmek istiyorsa aşağı tuşuna basıcak ama asansör 2. Kattaki birisini 5. Kata götürüyorsa durmadan devam edicek ve 5. Katta durduktan sonra 4. Kattakini aşağıya indiricek

 • ferihan

  programın kodlarını paylaşmıyor musunuz