Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

PIC16F876 İle Disko Işık Efekt Sistemi

Devremiz gösteri animasyon amaçlı bir devre olup, ortamda renkli ışıklar oluşturan ve ses şiddetine orantılı olarak da bu animasyonun hızının değişmesini sağlayan bir devre oluşturduk. Genelde disko efekt, disko ışıkları vb. olarak bilinir..

Devrede renkli camlar bir daire şeklinde yüzeye monte edilerek step motorla çevirilmekte ve önde ki mercek sayesinde duvarda renkli görüntüler oluşturulmaktadır.

Devrenin amacı bu step motorun ortamda ki sese göre hızını değiştirmek ve animasyonu gerçekleştirmektir.

Disko Efekt Sistemi Proteus İsis Devre Şeması;

disco-lamp-disko-lamba-lamba-efekt

Devre şemasında görünen RV1 trimpotunun öncesinde sesi yükseltmek için bir pre amplifikatör ve ses yükseltici TDA2822 entegresinden oluşan amplifikatör eklendi RV1 trimpotu yerine potansiyometre kullanıldı bu potansiyometre devrenin kutusuna monte edildi ve ses hassasiyeti ayarını yaptık.

pic16f876-disko-isik-efekt-sistemi-disco-lights

Aşağıda ki resimde görüldüğü gibi mercek karşısına step motor yerleşimi yapıldı sonrasında Devre üzerindeki trimpot yerine bir potansiyometre bağlayarak kutuya monte ettik resimde renkli cam parçaları ile hazırlanmış renk aparatı ve yerleşimi de görünmekte..

disco-lamp-disko-lamba-lamba-efekt-pic16f876-disco-lights

Disko Efekt Sistemi projesine ait proteus isis şema, ares pcb ve yazılım dosyaları: PIC16F876 İle Disko Işık Efekt Sistemi

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-22788.zip şifre-pass: 320volt.com

  1. Ahmet Safa Temel 2014/03/30

Yorum

Soru: