Elektronik / Ses Elektroniği/

Gecikmeli ve Led İkazlı Hoparlör DC Koruma Devresi

Sponsorlu Bağlantılar

Devre, ayarlanabilir gecikmeli ve led ikazlı hoparlör dc koruma devresi.Yaklaşık 70mA bir akım çekiyor. Rs direnci yüksek voltajlar için uygun değer seçilebilir.

Örneğin: Amfimiz 2x24Vac ile çalışıyor,bu devrenin beslemesini de aynı yerden alabiliriz.Doğrultunca yaklaşık 34Vdc olacağından direncimizin değerini ve gücünü şu şekilde bulabiliriz.

Rs = (34-17) / 0.07 WRs = (34-17) x 0.07
Rs = 243 ohm WRs = 1.2W

547 = BC547 , 139 = BD139

250K trimpot ile yaklaşık 1-9sn bir gecikme ayarı yapabiliyoruz. Devrenin çalışması videoda net olarak belli ek olarak min. 0.8V da aktif olduğunu belirteyim.

speaker-dc-protection-circuit-speaker-delay-circuit

hoparlor-koruma-devresi-ahmed-yerli hoparlor-koruma-devresi-ahmed-yerli-pcb speaker-amplifier-protection-circuit-delay-led

Hoparlör koruma devresine ait PCB dosyaları: Gecikmeli ve Led İkazlı Hoparlör DC Koruma Devresi

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-21725.zip şifre-pass: 320volt.com

 • Uğur YILMAZ

  Temiz bir çalışma , ellerine sağlık.

  Birde şemayı görbeilseydim. :)

 • Ahmed YERLİ

  Sağol kardeşim.Şema derken açık şemayı kastediyorsan oldukça basit bir tasarımı vardır ve rahatlıkla şemayı çıkarabilirsin,az da olsa bir araştırma yapmak da faydalı olacaktır.Kolay gelsin…

 • Uğur YILMAZ

  Devreyi kendime göre pcb çizip çalıştırdım.0v8 vdc de aktif olarak korumaya geçiyor.
  Yanlız korumaya geçtiği anda kırmızı led flash etmiyor.Sürekli sabit yanıyor.
  Aşağıdaki linke devrenizi açık şema haline getirip ekledim.
  Kontrol edip hatamın nerde olduğunu bildirirseniz sevinirim.

  Saygılarımla,

  AHMETYERLI_PROTECT_SCHEMATIC.PDF

 • Ahmed YERLİ

  Öncelikle üşenmeyip kendince emek harcamışsın tebrik ederim,umarım herhangi bir devreyi yapacak arkadaşlara örnek olur.Soruna gelince 22k ların bağlandığı 547 lerin C sinden şaseye 47K ve 100u gidecekti.Yani emiterden değil.

 • Uğur YILMAZ

  Merhaba,

  Şemayı Ahmet beyin belirttiği üzere hatalı çizmişim.Düzeltip tekrar aşağıdaki linkte paylaşıma sunuyorum.
  BC547 transistör yerine C3198-C945 vs. herhangi bir NPN transistör kullanılabilinir.Paylaşımda emeği bulunanlara teşekkürü borç bilirim.
  Saygılarımla,

  http://www.dosya.tc/server11/1cRfB2/volt.com_AhmetYERL__SpeakerDcProtection.rar.html alternatif link2

 • muhsin

  arkadaşlar ben rcf aktif kule kabin kullanıyorum ve son programda bir tanesi yandı yani elektrik gitmiyor. bir ara elektrik kesildi tekrar geldiğinde bu sorun meydana geldi. sizce önemli bişey var mıdır? duman veya yanık kokusu yok. koruma devresi nasıl işliyor tam olarak bunlarda?

 • Orhan Karali

  Selam Arkadaşlar Kolay Gelsin Herkese
  Bu Devreyi Bitirmiş Bulunmaktayım Ama Ne yazık ki üst de 7812 ye giden + .- uçların yanında AC-AC var hatta ona bitişik tekrarlanmı şekilde onlar bir yeremi bağlancak bana Yardımcı olursanız sevinirim ? şimdiden teşekkürler.

  • Ahmed YERLİ

   Merhaba, devrede ac ac yazan tek yer trafo veya güç kaynağından besleme yapacağınız yerdir.7812 ile kullanılacaksa aclere 12V ac verebilirsiniz.Ayrıca korumanın çalışabilmesi için devredeki şase hattından amfinizin şase hattına bağlantı yapmalısınız, kolay gelsin.

 • Sima8520

  Hi! This is my protection! Super!

  • Ahmed YERLİ

   nice again, good works.

 • Ahmed hocam amfi çıkışına bağlanan direnclerin amfi gücüne göre bir hesabı varmıdır?

  Mesela 100w……1000w amfi içinde aynı değermi kullanılıyor yoksa amfi gücü yüksek ise direnc değerlerinide arttırmalı mı?

  • Ahmed YERLİ

   Esasında incelediğim birçok uygulamada bunu hesap etmek yerine ort. bir direnç takmışlar.Fakat önemli olan trlerin tetiklenme gerilimi olan yaklaşık 0.8V u bulmak.Bu devre için 10K ile 100K arası kullanılabilir.Tabiki iki seri bağlı kutuplu kond. voltajı ve kapasitesi de ona göre uygun seçilmelidir.

   • Anladım hocam teşşekkür ederim.

 • emesut

  Ahmet hocam devre için teşekkürler.
  Projeme sizinde devrenizi ekliyorum.
  Uğur arkadaşım sanada ayrıyetten teşekkürler..

 • Emre AKYILDIZ

  AC elektriği kesince acaba anında kapatıyor mu yoksa onda da gecikme uyguluyor mu

  • Ahmed Yerli

   Normalde direk kesiyor ancak ac besleme diyotlarından sonraki kondansatör kapasitesi artarsa haliyle o da gecikir.

 • LazraiL

  Ahmed bey 12v röle diye belirtilmiş yanlış anlamadıysam. peki 24v röle ile çalıştırabilir miyiz, veyahut eğer 12v ise bir iki küçük modifikasyon ile 24v röle ile çalıştırabilir miyim?

 • Merhaba, elbette çalıştırılabilir. İki seçenek geldi aklıma. Birincisi, devreye kaç vdc verecekseniz oradan röle voltajı(24vdc)na düşürmek için wlı direnci hesaplarsınız. Ardından 7812ye de giriş verirsiniz. Devre zaten düşük akımla çalıştığı için 7812 pek ısınmaz ve diğer elemanlarda değişiklik yapmadan kullanırsınız.

  İkinci yöntem ise 7824 kullanırsınız( sağlıklı bir regüle için minimum 27vdc verilmeli). Devredeki tüm 1k5 leri 24v a göre yeniden hesaplarsınız(ortalama 3k3). Devamında 220k dirençleri de iki misline kadar yükseltmek gerekebilir ki bu yöntem ilkine göre daha uğraştırır. Kolay gelsin.

  • LazraiL

   Öncelikle teşekkür ederim. Sizden bir cevap almadan önce kendimce birkaç hesap yaptım, Fakat sonradan fazla hengameye girmeden işi bitirmek istedim12v luk röle kullandım =). 2.Seçenek olarak aynı şeyi düşünmüşüz.devreyi tasarlayan kişi olaraktan sizden bizzat öğrenmek istedim. Aslında 12 veyahut 24 olması pek önem arz etmiyordu ama elimde bulunan 24 v luk röle elimdeki 12v luk olana göre daha fazla akım kaldırabildiği için hemde direkt olarak amplifikatöre giden besleme voltajını daha rahat regüle edebilmek için öğrenmek istedim. Fakat (+-simetrik)amplifikatör beslemesinden regüle edip devreyi beslediğimde sürekli olarak korumaya geçti. Mecburi olarak ayrı bir kaynaktan beslemem gerektiğini anladım. Şimdi yaptığım SMPS ye fazladan bi 12v çıkış daha vermem gerekecek. Bu tür yararlı vede başarılı devre paylaşımlarınızın devamını dilerim. Amplifikatörü +- 75 vdc (SMPS) ile besliyorum.

 • Birbirey

  Selam Bu Devre LM3886 İçin Uygunmu ? Elinize Sağlık Güzel Tasarım.

 • onur

  paylasim için tesekkurler devre 70ma cekiyor 7812 max 35v giris ile çalisabiliyor bu durumda 24v ac icin res direncine gerek varmı ufak bir sogutucu yetmezmi?

  • Merhaba, rica ederim. Limitleri zorlamayı sevmediğimden olsa gerek bir önlem kullanmayı tercih ediyorum genelde. Dirençleri de bu amaçlı kullandım, ufak bir soğutucu ile de tabiki ihtiyacınızı görebilirsiniz.