Elektronik / Güç Elektroniği/

Dummy Load

Tatile çıkmadan önceki son çalışmamı bir kaç gündür gündemimde olan yapay yük (dummy load) üzerine yaptım.

Elektriksel yükleri temsil eden dummy load yani yapay yük özellikle batarya, güç kaynakları, güneş pilleri gibi bir çok aracı test etmede kullanılırlar. Özellikle bir çok üründe görülen akım-gerilim eğrileri bu tip yükleyiciler kullanılarak elde edilmektedir. Kendi içerisinde çeşitlere ayrılan yapay yükleri, en basit anlamda aşağıdaki devreyi kullanarak yapmak mümkündür.

lm358-dummy-load-irfp450

Yukarıdaki devredenin çalışma mantığı şöyledir; opamp kendisine girilen referans gerilimi ile şönt direnç üzerindeki gerilimi eşitlemeye çalışırken mosfet lineer bölgede çalıştırılarak kaynaktan istenilen şekilde akım akması sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta vardır; birincisi mosfet ya da yerine kullanılabilecek herhangi diğer anahtarlama elemanı lineer bölgede çalışmalı ve gerek anahtarlama elemanı gerekse şönt direnç üzerilerinden akacak maksimum akıma dayanabilmelidirler.

Ben test için bilgisayar güç kaynağının 5V kademesini yükledim. Yukarıdaki devre şemasını breadboard üzerine aşağıdaki şekilde kurdum. Burada mosfetin drain ve source uçlarından ve daha sonrasında şönt direnç olarak kullandığım 0.1Ω’un çıkışından yüksek akım geçeceğinden orada kullandığım kabloları kalın seçtim.

breadboard-lm358-dummy-load-irfp450

Daha sonrasında ise kaynağı aşağıdaki videoda görüleceği üzere yüklemeye başladım. Videoda görülen ölçü aletlerinden soldaki kaynaktan çekilen akımı, sağdaki ise o an şönt dirençteki gerilimi göstermektedir.

En basit anlamıyla gösterdiğim yapay yük, referans geriliminin herhangi bir tane mikrodenetleyici ile oluşturulmasıyla kaynaktan sabit güç ya da akım çekimi gibi işlemlerin dijital olarak gerçekleştirilmesi sağlanarak çeşitli analizlerin yapılması ve bu bilgilerin bilgisayara aktarılması gerçekleştirilebilir.

Herkese çalışmalarında başarılar dilerim.

  1. fatih 2013/05/19

Yorum

Soru: