Elektronik / Analog Dijital Devreler/

Beyaz Led ile Gece Lambası

Sponsorlu Bağlantılar

Altı adet beyaz Led ile yapılmış Trafosuz basit yapımı kolay bir gece lambası

Dikkat Devrede Yüksek voltaj Bulunmaktadır Dikkatli olunuz
Öncelikle Murat BAYGIN Kardeşimize Teşekkürler çok güzel bir uygulama

Akkor flamanlı veya fluoresant ampul (Enerji Tasarruflu ampul) gece lambaları 9-11W enerji harcarlar Ultra parlak LED’lerden yapılan bu gece lambasında enerji harcaması 1/4W civarındadır. Az enerji harcamaları nedeniyle LED aydınlatmalar gün geçtikçe gelişmektedir. şekilde görüldüğü gibi bozuk bir tasarruf ampul kutusu bu gece lambası için ideal bir kutu oluşturur

tasarruflu_lamba.jpg

Devrede 6 adet LED kullanılarak loş bir ışık oluşturulmuştur. LED sayısı ve devredeki elemanların değerleri ayarlanarak daha yüksek ışık değerlerine ulaşılabilir.

white_led_lamb.jpg

Devre Şeması

beyaz-led-lamba.jpg

Basit Devre Şeması 

led_basit_sema.png

PCB Üst Görünüm

beyaz_led-pcb.jpg

PCB

led_pcb.jpg

Malzeme Listesi
VDR
R1=470 ohm 3Watt
C1=470nF 250Vac
C2=470uF 25V
D1=9V Zener diyot
D2=1N4007
D3…D8=Ultra parlak beyaz LED

Sponsorlu Bağlantılar
 • mustafa

  o devreyi basit değişikliklerde kullanamazsınız, hatta hiç kullanamazsınız. verilen devre yeterince basit, onu yapabilirsiniz. ben yaklaşık bir aydır geceli gündüzlü çalıştırıyorum. her hangi bir sorun yok.

  6-led-lamba

  beyaz-led-lamba-led-lamp

  burdaki; led-lamba-pcb-cizimi.zip çizimleri kullanabilirsiniz.

 • tim pati

  @Gevv,
  zener test/ölçü aletinde ledin de kullanılmasında amaç, çekilen akımın miktarını (ve yönünü) görebilmek. bence ledi de eklemek gerek. çünkü zener gerilimini özellikle dijital voltmetre kullanıyorsanız sağlıklı ölçemezsiniz. nedeniyse DVM’nin hemen hiç akım çekmemesi, bu şekilde zenerin kırılma gerilimini net olarak göremezsiniz, belki sızıntı akımı yüzünden ortaya çıkan bir gerilim görürsünüz. yani şemasını verdiğin iki elemanlı devre ancak dar bir aralıktaki zener diyorlarda, o da sadece fikir vermesi açısından yararlı olabilir; genel amaçlı değil.
  0.7 volt ise sadece iletim yönündeyken (zenerler ters bağlanır) görünür ve ne yazık ki o zaman da normal bir silikon bazlı diyot olma olasılığını da beraberinde getirir.

 • semih

  arkadaşlar ben lise 2 biomedikal cihaz teknolojileri öğrencisiyim meslek gereği elektronikle ilgileniyoruz. hobi olarak yapıyorum. devreyi paylaşanlardan allah razı olsun

 • Mustaf Türköz

  Ben bu devreyi yaptım. oldukça iyi çalışıyor. iki adet yaptım.Yaklaşık 8 aydır kullanıyorum. İki ayrı odada duvar apliğinde gece lambası olarak.Şimdilik bir sorun yok.
  Emeği geçenlere teşekkürler…

 • ismail

  Elimde bir varistör var ve değerinin nasıl okunduğu konusunda yardım bekliyorum. Üzerinde BBC 130S10K yazıyor. Acaba bu varistör bu devrede kullanılabilir mi?

 • ahmet

  hocam ben bunu

  http://320volt.com/baski-devre-pcb-icin-ilginc-bir-yontem-karton-pcb/

  de gördüğüm yöntemle yapmak istiyorum. devre cok ısınıyor mu bir sormak istedim. ben bu devreyi 220V gerilime bağlasam karton tutuşup yanar mı?

  • @ahmet delikli plaket kullanın bu uygulama için karton pcb kullanılmaz

   delikli-plaket-delikli-pertinaks-pcb

 • Öztürk karataş

  Hocam, bu devrede ledlere gelen toplam akım kaç volt ve amperdir? birde bu akım ve amperi( özellikle amperi) değiştirmek için hangi elemanları değiştirmeliyiz?

  • Ümit

   Ledlere gelen gerilim 9 voltluk zener ile sınırlandırılmış. Akım ise 470nF lık kondansatör ile sınırlandırılmış. Çalışma esnasında ledlerin her birinden yaklaşık 15mA akım akar. Üzerlerindeki gerilim ise yaklaşık 3 volt olacaktır. Akımı arttırmak için kondansatörü büyütmelisin.

 • timpati

  ifadene bakılırsa amperin-voltun ne olduğunu tam olarak bilmiyorsun bile. ne kadar olduğunu öğrenip ne yapacaksın? hem sonra, sorunsuz çalışan bir devrede neden değişiklik yapmak istiyorsun? kısacası, sen ne istediğini biliyor musun?

 • sercim

  kontrplak tahta parçası pcb için uygun olur mu? Bildiğim kadarıyla tahta da yalıtkan bir malzemedir.

 • Muhlis

  Arkadaşlar ben lise 4.Sınıf öğrencisiyim. Bu devreyi yaptım gayet güzel çalışıyor ve çok da kolay bir devre ancak malzemelerin boyutlarında sıkıntı yaşamıştım yapım aşamasında. Karaköyde pasajın içinde bile zor buldum watt’lı direnci. Siz satın alırken mümkün olduğunca küçük malzemeler bulmaya çalışın.

 • Mustafa Türköz

  Merhaba, ben bu devreyi yaptım ve çalıştırdım, uzun bir süreden beri kullanıyorum, daha önce de yazmıştım.
  Şimdi bu led işine merak saldım; elimde; herbiri 3.2v 100 Ma lik beyaz ledler var. bunlarla normal ampul gibi kullanmak üzere kasa da temin ettim. bahsettiğim led lerin 30 adedi ile yapılacak bir ampul için bu devre elemanlarının neler olması lazım?
  Buna uygun bir devre var mı? yardımcı olursanız sevinirim…

 • mustafa

  arkadaşlar bu devreyi bende yaptım fakat 2 tane led yanmadı 4 tanesi yanıyor 2 tanesi yanmıyor neden olabilir?

  • ahmet

   muhtemelen paralel bir kolu yanlış bağlamışşınızdır kutuplara dikkat edin

 • mustafa

  arkadaşlar bu devreyi 6 değilde mesela 30-40 ledli yapmak için ne gerekli yardımcı olurmusunuz ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür edrim

 • Hüseyin Alperen Canbazoğlu

  Proteusta çizilmiş baskı devresi varmı