Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

Ayarlanabilir termometre devresi (16f628 ds18b20 picbasic pro)

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar.

Bi arkadaşım için yaptığım ayarlı termostat devresini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Devrede ısı sensörü olarak Ds18B20 kullandım. 3 dijit 7 seğment display ile ekranda gösteriyor. 0 ile 99.9 aralığını gösterebilmektedir. Devre ayarladığımız set değerinin altına indiği zaman röleyi devreye alacak şekilde tasarlanmıştır. Set değeri 0.1 derece hassasiyetindedir. Elektrikli ısıtıcı veya kombi kullanımına çok uygundur.

Devrede ek olarak birde tolerans ayarı var. Belki sıcaklığın set değerinin altına inerinmez rölenin çalışmasını engellmek için böyle bişey ekledim. Bir nevi sıcaklık alt sınırı gibi. Tolerans ayarı olmasaydı ısıtıcı (Vs.) çok sık devreye alınıp devreden çıkarılacağı için enerji tüketimini arttır ve röle kontaklarının çabucak erimesine sebeb olabilir.

Ayarladığımız değer kadar sıcaklığın düşmesini bekleyip sonra röleyi çalıştırır. Sonra sıcaklık set değerine ulaşınca röle devreden çıkar. 0 ile 5 derece arasında 0.1 derece hasasiyetinde ayarlanabilir.

Tüm değerler hafızaya kaydedilir. Elektrik kesilsede hafızadan silinmez. Devre mutiplex olarak çalışıyor. Yani en az aktif elemanlar ile devreyi kurdum.

termometre-devre-semasi-proteus-isis-ds18b20

Set ayarı şöyledir:

Devre ana çalışma modundayken Set butonuna basınız. Ekranda kısa bir set yazısı göründükten sonra set değeri ekrana gelir. Sıcakllığın virgülden sonraki hanesi yanıp sönmeye başlar. Yukarı ve aşağı butonlarıya sıcaklık ayarlanır. Yukarı ve aşağı butonlarına belli bir süre basılı tutarsanız hızlı geçiş yapabilirsiniz.

Set değeri ayarlamasını yaptıktan sonra set tuşuna basarak bir sonraki ayar olan tolerans ayarına girilir. Aynı şekildede buradada 0 ile 5.0 arasında derece cinsinden bir değer girilir. Bu tolerans ayarıdır. Burada girdiğimiz değer kadar sıcaklığın düşmesi beklenir. Ayarlama yapıldıktan sonra menu tuşuna basılarak ana çalışmaya dönülür.

PCB yi dosya içerisine ekliyorum. Yollar epeyi ince oldu. Belki Amatörler için ütüyle basmak zor olabilir.

termo-metre-role-display-devre

pic16f628-Thermometer-Circuits-Digital-ds18b20-LCD

termometre-pcb-baski-devre-ust-plaket Thermometer-Circuits-Digital-pcb-LCD Thermometer-Circuits-proteus-ares

Devreye ait proteus ares, isis şema pcb ve kaynak picbasic kod dosyaları: Ayarlanabilir termometre devresi (16f628 ds18b20 picbasic pro)

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-14126.zip şifre-pass: 320volt.com

 • mustafa

  pic’i programlamada sorun olabilir mi?
  nasıl bir besleme kullandınız?
  baskı devrede kısa devre var mı?
  aklımada başka birşey gelmiyor.bu devrenin mevcut baskı devresi ve farklı baskı devresini çizerek yaptım.sorun yaşamadım.fotoğraf ekleme şansınız olursa daha iyi olur.
  iyi çalışmalar

 • certy

  @Ayegul

  Pic’e yüklenecek programı atmadan önce dahili osilatörün kullanıldığını seçin.

 • yılmaz çelik

  devreyi yaptık çalıştırdık ve çok güzel çalışıyor teşekkürler, probun kablosunu takmazsak sorun yaşayanların dediği gibi işareti veriyor, birde prob eğer arızalı ise de aynı hatayı veriyor. deneyin.

 • Mustafa Dogan

  Ferhat bey emeginize saglik ..Ben biraz bu konularda acemiyimde aciklamalarinizdan anladigim set degerini 25 gecikmeyi 5 yaparsak role 20…25 arasinda aktif oluyor.Ben rolenin 20 nin altinda ve 25 in uzerinde aktif olmasini istesem nasil bir yol izlemem gerekir.Devreyi dizayn edeli cok zaman olmus tekrar incelemenizi istemek yanlis olur fakat bu sekilde calisan bir devre bulamadim.Cocuklar sik hasta oluyor oda isisini ust limitin ustunde,alt limitin altinda sesli ikaz verecek bir devre ariyorum… bulamadim yardimci olursaniz sevinirim.Calismalarinizda basarilar dilerim..mustafadogan55@hotmail.com

 • Mustafa Dogan

  Pardon aklima yeni geldi uygun bir role bulursam bu sorun halledilir sanirim tesekkurler

 • halit

  arkadaslar kolay gelsin devreyi delikli pertinaksa yaptım çalıştırdım lakin iki sorun var
  1.si displayler çok titreyerek ve sönük vaziyette yanıyor set menüye geldiğimde canlanıyorlar
  2.si oda sıcaklığı 26c nin üzerindeki bir ortamda deniyorum 9,6 c gibi bir değer gösteriyor 6 tane sensör var elimde bir tanesi 85,0 c gösterirken diğer 5 i 9,6c gösteriyor
  devreyi bir cokkez takip ettim yollarda kopuk yada kısa devre yok

 • AHMET ARAR

  Merhabalar Hocam;
  Ben ayarlanabilir termometre devresi (16f628 ds18b20 picbasic pro) devresini yaptım başta displayler 3′ü güzel bir şekilde çalıştı. Ancak devreyi çalıştırması için 220v/12v düşürücü trafosuz devre yapıp ona bağladım. Devreye start verdikten sonra 3 tane çizgi yandı. Bende devre bir şey olmasın diye enerji kestim. Sonra başka bir güç kaynağı bağladım ve üçüncü display (yani sensörün solundaki) sayıları eksik çıkardığını gördüm. Display’ın arızalandığını düşünerek yeni bir display taktım. Yalnız ondada yanı problem oldu. Devrede problemi çözmem için hangi noktalara bakmam gerekir.

 • ali topal

  merhabalar. en üniversite 2. snf öğrencisiyim bu projeyi yaptım fakat displayler sayyım yyapıyor ama değeri tam göstermiyorlar yardımcı olabilirmisiniz ?

 • Mehmet ulu

  öncelikle merhaba.bu devrenin malzeme listesini bulamadım söyleyebilirmisiniz acaba.