Elektronik / Ses Elektroniği/

400w (2X200w) transistörlü anfi devresi tip41 tip42

Sponsorlu Bağlantılar

400w bjt trasnsistörlü amfi devresi oldukca güçlü çıkış transistörleri 4 adet tip41c ve 4adet tip42c besleme voltajı 2×46 volt dc +- simetrik besleme.

Güç kaynağı besleme için önerilen trafo 2x33v ac 12 amper anfi devresinin ses girişine 10…20k arası streo potansiyometre bağlayarak ses kontrolü yapabilirsiniz.

400watt-anfi-devresi-tip41c-tip42c

400w-amplifier-circuit-transistor-bjt-amp

Kaynak: 400 watt amplifikatör alternatif link: 400w (2X200w) transistörlü anfi devresi tip41 tip42

Dosya indirme LINK listesi (HTML formatında) link-8928.zip şifre-pass: 320volt.com

boll

Güncelleme 24-10-2011

orhan diyor ki:
Ekim 24, 2011, 12:59

Arkadaşlar alın size link. devreyi çalıştıramayan arkadaşlara önemle duyrulur…

aslında video daha uzundu ama yüklemek sıkıntı olduğu için ancak bu kadar yükleyebildim. hala daha sıkıntısını çözemeyen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirim.. saygılar….

 • kemal110

  Selamün aleyküm orhan beni facebook ekle projeyi oraya paylaştım uzaktan kontrol devresini koruma katını ve kolon parazit engel leme devresini 4 transistör kullandım toplam 400w 8transistörlü gerek duymadım yapacaktım gerekyok bayağıdır ara vermiştim projeyi paylaşamadım altınada PİONEER diye yazı ekledim süper oldu transistörler tanesi 10tl ama bende 8 tane aldım 500w trafo sardırdım inan 3 tane sigorta telini şase yap kızarıp yanıyo aşırı güçlü anfi ses desen baş ağrıtmıyor bas tis hepsi ayrı ayrı profesyonel belli devre yapacaksan ekle beni hazır olarak verim paskı yap tmm la derim olmadı beni ara görüşürüz

 • kemal110

  Selamün aleyküm mustafa kardeşim sen bence a1018 transistörnünü deyiştir ölç derim veya tp42 transistörünü muhtemelen onlardan ve devreye iğibak şase yapmasın kısa devreye çok dikkat et anfi süper ses veriyo koruma katı kesinlikle eklemeni tavsiye ederim kolon dayanmaz en büyük zorlamada sağ yada sol kolon çıkışlarından şase vermekte ve genelde de bunlar A1018 transistörlei yapmakta

 • Mustafa

  Teşekkürler Arkadaşlar çoktan arızayı bulup arızayı giderdim. Dediğin gibi a1015 kısa devre etmişti, ama tek,tek ölçüm ve bulup değiştirdim. Ben şu anda 2 tane trafo yu seri bağlayıp 2×27 volt ile kullanıyorum. mükemmel çalışıyor ve camlar kırılacak gibi bass vuruyor. Ses kalitesi harika. birde ton kontrol devresi ve 8 cm lik dev fan ile soğutuyorum. Çıkış ve giriş koruma devresi konulsa tadından yenmez ama sema bulamadım. Çalışan bir sema verirseniz memnun kalırım. Ayrıca basit ve güçlü hem 220volt ile hemde 12volt ile çalışacak 2x36volt 1000watt bir SMPS güç kaynağı şeması lazım .

 • cihan

  arkadaşlar ben devreyi tamamladım ancak bu devre yanında ıkı tane vumetre devresi ve lcd li ton kontrol devresiyle bitirme projesi olarak kullanacağım. sizden bir konuda yardım isteyeceğim. Devreyi 2×24 volt simetrik 700 vatt kaynakla besliyorum. Sizce bu kaynak yeterli olur mu? Birde devrenin sentezi , analizi hakkında biraz bilgi verebilir misiniz ? Çalışma prensibi vs.

 • cihan

  Arkadaşlar son günlerde amfide çokca fazla uğultu var sizde aynı problemi yaşıyor musunuz? Toprak hattı cekip amfinin şasesine bağlasamda az bi miktar azaltıyor ancak uğultu devam ediyor bi fikir verecek olan var mı ?

 • kemal110

  selamün aleyküm arkadaşım anfinin ses çıkış kondan satörünü ufak olan üstüne mağınla dokununca sesi biraz aç bam bam diye ses gelmesi lazım kolonlardan onları üsteki kondansatörlerden tak 47uf 100v bende bu kondansatörlerden takdım uğultu gitti birde şöyle deneme yap anfiyi aç müzik dinlerken sağ yada sol tarafı şase yap diğer yerden ses geliyosa problem yok eyer ses gidip transistör yakıysa ki yananda genelde a1015 transistör olur önemli deyil değişimi kolay anfinde devrede şase var demektir yok ise herhangi bir sorun yok ama dediğim kondansatörü kesinlikle kullan nedeni bu anfinin kullanıldığı yer gitar anfisi yani daha ufak kondansatör ve canlı uç yani bam bam lar daha etkili çıkar en ufak çızırtıyı duyuyosun ama benim dediğim gibi yaparsan tamam olur iyi akşamlar….

 • Cihan

  Kondansatorlere dediğiniz gibi dokununca ses geliyor. Ancak kafamı karıştıran olay su ki o kondansatörün yanindaki atlama teline dokunduğumda ses kesiliyor. Transistorle bir bacağı berlesen atlama teline dokununca uğultu gidiyor ama o atlama telini şaseye veremiyorum çünkü gerilim geçiyor uzerinden . Ben ses girişlerini takmadığımda yani o devreye sadece çıkışlari ve gerilimleri bagladığımda hiç uğultu yok ama ses giriş jacklarını taktığım an uğultu başlıyor . Acaba diyorum ses giriş için kullandığım kablolarda mı bir sorun var . Onları degiştiriyorum ama yinede sorun bitmiyor.

 • kemal110

  cihan tos kablosunu iyi kullanman lazım çünki ses çıkış giriş kabloları parazit almaması lazım dediğim gibi sen genede 47uf 63v kondansatör tak 2.2.uf kondansatörlerin yerine

 • cihan

  Dediğiniz gibi kondansatörleri değiştirdim ancak hiç bir değişme olmadı uğultuda. A1015 transistörleride değiştirdim ondada birşey çıkmadı tekrar kablo alıp onları deneyeceğim.

 • nazım48

  selam arkadaşlar bu amfi devresini yapmak istiyorum ama baskı devresini bulamadım linkte olan dosyayı indiriyorum ama içinde ne pdf şema nede başka bir proglamla çizilmiş baskı devresi mevcut elinde olan varsa paylaşabilirmi şimdiden teşekkürler

 • cihan

  Arkadaşlar bu devreyi tamamladım kullanıyorum ancak bana bu devrenin bas sesleri yeterli gelmiyor ve buna ek olarak 300 400 watt lık bir mono bas ilave etmek istiyorum. Ancak sorunum şu ki ben bas amfisini yapınca ses girişinin hangi kısımına bağlayacağım. R L ve şase var . Ben R+şase yada L+şase kullansam ses akışı düzenli olmayacak . Acaba l+r yi kullanıp yeni yapacağım mono amfinin girişine mi vereceğim. Lütfen yardım eder misiniz ???

 • kemal110

  şase olmaması lazım eyer şase varsa senin a1015 lerde problemvar yada tp41 sürücü transistörlerini kontrol et

 • Can

  Selâmün aleyküm Arkadaşlar ben de yaptım bu devreyi ve sıkıntılarım var. Yanlışlıkla kısadevre yaptırmıştım ilk denememde ve soldaki 270 ohm yandı sonra değiştirdim tekrar yandı sonunda sıkıntının a1015ten kaynaklandığını anladım değiştirdim 3 tanesini ve artık yanmıyor. İşin kötü tarafı hiç çalışmıyor.son ses verince çok az cızırtılı ses geliyor hopörlörün birinden. Malzemeler listedeki gibi fakat d1047 yerine d1047c var ve de b817e yerine B817c var bundanmıdır acaba? Yardımlarınızı bekliyorum…

 • kemla110

  CAN eyer cızırtı geliyosa bam kondansaörünü deyiş ve kaliteli tols kablosu kullan mesela 2.2.uf yerine 100v tak d1047 d1047c fark etmez çünki muadili olduğuiçin problem yok kısadevrede yanan genelde transistörler a1015 transistöleri ile tp 41 transistörlerine bunlara dikkat et

 • Mustafa

  Can kardeş bu sonsun ilk bende de olmuştu Transistorin hepsini sök ve voltaj kontrolü yap giriş çıkışları düz akım ters akım gibi. Sorun varsa güç transistor lerini değiştir. Öncelikle semada tip41 42 önerilmiş onları yapmam lazım kolay gelsin. Not sakın umutsuzluğa kasılma ben çok kısa devre etmeme rağmen 2sc 2sa transistorler çok kaliteli bozulmuyor.

 • İbrahim

  Arkadaşlar bu amfi çok kullanışlı gücüde iyi fakat.buna sadece hoparlörmü bağlanıyor yani ben 2 hoparlör ve 1 subwoofer takamazmıyım buna ?
  200w lık 2 çıkışın birini 2 tane hoparlör için ayırsam diğer 200wlık çıkışı subwoofer için ayırsam olmaz mı ?

 • ApoAtes

  Bu devreyi PDF dosyasından PCB’yi orjinal boyutta nasıl yazdırabilirim :/

 • Can

  Dostlar sağolun tüm leğimleri yenileyince düzeldi. Fakat bide mixer ile arasına bi preamfi daha seri bağlıyayım dedim yemedi herhalde. Sigortayı attırdım. Şimdi açtığım anda en soldaki güç transistörü anında ısınıyor ses falan yok. Biyerden hasar gördü ama nerden….

  • Ismet Dalgalı

   büyük ihtimal o entegre yanmıstır entegreleri kontrol et

 • s.a orhan nasılsın bayağıdır yazamadım sana dediğim enson yaptığım anfi buraya koyuyorum baskı şemasını malzemelerini de eklerim buraya koruma katı uzaktan kumanda devresi de ekledim sadece uzaktan kumanda devrei basit oldu onuda ekleme sebebim herkumanda açma kapama da kullanılsın diye sadece devreyi tamamen kapatıp aça bilirsin yada ses kapa aç olarak da kullana bilirsin bu anfide ısınma sorunu yok 400 wat bir stereo anfidir transistörlerde ısınma diye birşey yok bas ve tisler için söylenecek sözyok adres bu

  http://upfile.mobi/393178

 • Merhaba bu konuda acamiyim ama hangi parça nereye takılacak v.s açık açık belirtilmiş zaten yaparım gibi geliyor yalnız birşey soracağım ona göre merkeze gideceğim biraz uzağımda. Bu parçalar toplamda ne kadar tutuyor trafo hariç ? Bende 2×38,5 v AC trafo var onu kullanıcam. Sansui a910 amfi vardı onun preamp devresini v.s kullanıcam ama işte malzeme fiyatları nedir acaba ?

 • Arkadaşlar parçalar ne kadar tutuyor ? Sanki kazıklanacakmış gibi bir hisse kapıldımda :)

 • 2×38,5 v Ac akımda sıkıntı vermez değil mi ?

 • Muhammet

  S.A. arkadaşlar bu devreyi yaptım fakat çıkış gerilimlerinden sağ tarafta 20 v dc akım gözüküyor ve ses vermiyor sol taraf ta gayet iyi çalışıyor yardımlarınızı bekliyorum ..

 • Yaptım çalıştırdım iki kanaldan da ses geldi ama çok hışırtı var ve bir taraf çok ısınıyor. Ve ses öyle umduğum gibi yüksek çıkmadı 60w rms’lik amfimden az çıkardı sesi bir yanlışlık var ama nerede olabilir yardımcı olurmusunuz ?

 • Şimdi dikkat ettim taş dirençlerden bir kaç tanesi çok ısınıyor.Transistörlerde aynı şekilde. Sorun ne olabilir ilgilenen yardımcı olabilecek kimse yokmu ? Çöpe atmak istemiyorum emeğimi ve paramı.

 • hasan

  s.a abiler ben elektonik okuyorum 11. sınıfım ve bu amfiyi yapmak istiyorum ve bi türlü baskı devresini bulamadım yardım edermisiniz

  • can

   Buldunmu baskı devreyi

 • RKELES93

  Aynı devreyi bende yapmaya başladım.TIP41 ve TIP42 çıkış transistörleri değil sürücü katıdır.Çıkış transistörlerini 2SC5200 ve 2SA1943 kullanacağım.4çift aldım.

  • salih

   onlar ne işe yarıyor

 • salih

  trafoyu nereden bulabilirim