Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

3X4 Keypad Kontrollü 5X7 Dot Matris Led Kayan Yazı

Sponsorlu Bağlantılar

Devrenin Çalışması : Keypad’ten girilen değerler program vasıtasıyla sürekli kontrol edilir, “ * ” tuşuna basılmadığı sürece ekranda ilk harfin olacağı bölümde istenilen bütün harfler gözükebilir, ancak istenilen harf veya sayı yazıldıktan sonra “ * ” tuşuna basılırsa girilen karakter diziye eleman olarak kaydedilir ve bir sonraki eleman için tekrar tarama başlar. Bu sırada girilen karakter LED lerde sabitlenmiştir ve hangi karakterin girildiği görülmektedir.

Tüm harflerin kaynak kodları program içerisinde bir dizide tanımlanmıştır. Keypad ile en fazla 20 karakter girilebilmektedir; 20 karakterin hepsi girilirse kayma işlemi otomatik kendi başlamaktadır, veya daha az adette girilecek karakterlerden sonra # tuşuna basıldığı takdirde kaydırma fonksiyonu devreye girer ve yazılan karakterler sağdan sola doğru kaymaya başlar.

Sistem cep telefonlarının SMS bölümünde tuş takımını kullanmamıza benzemektedir.

Devre Şeması

Matris LED : 5×7 Dot Matris LED
Shift Register : 74HC164B1
KEYPAD : 3×4 tuş takımı
Data Konnektör, Entegre Soketi
AT89C51
MAX232N
74HC164

Hazırlayan Eyüp Süsler projenin dosyaları 3X4 Keypad Kontrollü 5X7 Dot Matris Led Kayan Yazı

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-3256.zip şifre-pass: 320volt.com
Emeği geçen kişilere Teşekkürler

 • İlhan

  Çok teşekürler böyle bir projeyi burda paylaştığın için. C kodların çok yararlı olucak bana eminim birçok kişiye yardımı olucak!

 • yiğit

  Teşekkürler. Tam istediğim gibi

 • macroasm

  Ledlerin ışık şiddetini nasıl arttırabileceğim konusunda fikriniz varmı

 • ledmaster

  ortak ucu pwm ile sürmen gerekiyor.

 • erkan

  Selamun Aleyküm Arkadaşlar ben de 5 harfli yanıp yanıp sönen sırayla tek tek yanan oradan baştan değişik şekiller de yanın bir 15×6 c şeklinde tabela yapmak istiyorum nasıl yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz

 • yunus emre

  kardeşler bunun gibi devrelerden fazla yapmadım ama devreyi isis de çalıştırmaya çalıştığımda 2 error veriyor biri HEX dosyası rar içinde hex yok bende bulamadım rıca etsem yardım edermisiniz

 • selen

  Merhabalar
  Dosya kaldırılmış acaba yeniden eklemeniz mümkün mü?

  • @selen link yenilendi