Elektronik / Güç Elektroniği/

LM311 2SJ552 5volt 2amper anahtarlamalı regülatör

Sponsorlu Bağlantılar

Anahtalamalı regüle devresinin kontrolü lm311 ile sağlanmış testlerde w-zero3 pda ya da benzeri bir cihaz kullanılmış (tam emin değilim)

anahtarlamali-regule-panasonic-pil-pda

Devrenin giriş voltajı 5 adet panasonic AApil seri bağlanarak sağlanmış

Devre şeması pcb ve detaylar AlternatePower alternatif link: LM311 2SJ552 5volt 2amper anahtarlamalı regülatör

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-6565.zip şifre-pass: 320volt.com

 • bülent

  Merhabalar, çok faydalı bir site. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Benim 3vdc 1,5 watlık çıkışlı bir güç kaynağına ihtiyacım var. bana bir link veya çözüm gösterebilir misiniz?

  • Burada bulunan devreler arasında ki “1 Amper Ayarlı Güç Kaynağı” LM317 ile yapılan güç kaynağı işinizi görür çıkış voltajını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz

 • bülent

  gevv kardeşim cevabın için teşekkür ederim. aklımdaki, taşınabilir bir sistem(dig.fot.mak. beslemesi için) yapmaktı. Sence 9v alkalin(veya şarzlı) pilin akım değeri nedir bu iş için yeterli olabilir mi? (9v + lm317)

  • Madem pil kullanacaksınız iki adet şarjlı 1.2v pil alın seri bağlayın pil başına şarj voltajı 1.5 1.5+1.5= 3volt en sağlıklısı bu olur birde ucuz bir şarj cihazı alırsınız uzun süre kullanırsınız

   seri-pil-baglantisi

 • bülent

  Eyvallah gevv kardeşim, beklediğim bu değildi yine de gönülden teşekkür ederim. mesele; fot. mak. sının normal çekim esnasındaki besleme ihtiyacı 3v 1,5w. buna bir de bir kaç flaşlı çekim eklersen piller(alkalin) kısa sürede çöpü boyluyor. Dün bahsettiğim gibi amacım taşınır ve de uzun süreli güç kaynağı sağlamak tabi bir de ekonomik. Mümkün olan bir şey ise hem ben hem de bu site aracılığı ile diğer kullanıcılar faydalanır, yok değilse; eski köy eski kahve deyip pille devam diyeceğim.

  • Neden alkalin pil şimdi alkalin pili bir devre ile regüle etseniz gücünü arttıramazsınız gücü düşük olduğu için voltajı çabuk çökecek yine sonu çöp olacak şarjlı pillerin oldukca yüksek akımlıları var iki tane 2700ma pil işnizi görür bolca çekim yapılır ama elinizde bolca 9volt alkalin pil varsa durum değişir :) Bende bir ara bahsettiğim seri pil yöntemini dijital kamerada kullandım

   Anahtarlamalı kaliteli bir regülatör isterseniz LM2576 öneririm http://www.whatcircuits.com/power-supply-circuits/3v3a-switching-regulator/

   lm2576hv-3v-3a-switching-regulator

 • bülent

  Gevv kardeşim teknik ve elektronik bilgine bir kez daha hayran oldum. Sanırım ihtiyacım olan devre bu. cevabınızın başında 3v regüle etmekten bahsettiniz sanırım yanlış anlaşıldım veya anlatamadım. benim istediğm aynı bu devre gibi 9v verip 3v 1,5w çıkış elde etmekti. Aslında biraz elektronik bilgim vardı fakat akım düşmesi problemi karşıma çıktı, bu nedenle uzun süre devre gerçekleştirmeyip araştırdım. birde şu var W=V.A olduğunu biliyorum da 9v alkalin pil kaç amper verir. Çok çok teşekkürler gevv bunu gerçekleştirmeyi düşünüyorum.

 • timpati

  9V (PP3 tipli) pillerin genel akım kapasitesi 200mAh’dir yani 1 saat boyunca 200mA verebilirler. anlık olarak çekilecek akımsa markaya kalmış. örnek vermek gerekirse, 1.5V sıradan kuru pilin kısadevre akımı 2A (standart kapasitesi 500mAh) civarı iken, panasonik marka şarjlı bir pilden (onun akım kapasitesi ise 600mAh idi) 12A çekilebiildiğini gördüm. (kısadevre ettiğim ince tel kızardı ve koptu. siz kısadevre etmeye kalkmayın, pilin ömrü kısalır). 9V’luk pillerin de artık şarjlı olanları piyasada bulunuyor.

 • cockveclide

  Hey Guys! Just wanted to say hello to the new community :). Thanks for letting me in! :D

 • hasan35

  Manşette neden Alkalin Pil diye bir soru geldi.Arabanın kumandasında 27A 12v bir pil var.Yenisi 10.00 tl.Hemen boşalmaz ama kısa devre yaparsa 24 saat gitmiyor.Benim kumandada sorun vardı açtım.Açma tuşu kilitli.Yani bozuk.Yenisi diyeceklere 45.00 tl derim.Madem hobi denizinde yüzeceğiz basit ihtiyaçlar da göz ardı edilmemeli.Cümleye kolay gelsin.Teşekkürler.

 • emre

  selam arkadaşlar LM311 entegresi hakkında genel bilgi nereden bulabilirim..

 • cem

  5 voltluk eski tiplerle çalışan bir arabam var, 9voltluk pili nasıl 5 volta düşürebilirm.

  • 7805 regülatör kullanın 1 amper gücü ardır

 • cem

  Bu arabanın üzerinde 4 adet 1,5 voltluk ışık var, ayrıca basit bir elektrik motoru ve redüksiyon sistemi ile haraket sağlanıyor. Önerdiğiniz 7805’i kullandığımda 9V.luk pili 5 V. düşürüken belirtiğim ışık ve haraket sağlanabilir mi ve sizce pil ömrü kaç dakika yetecektir?

  Selamlar,

  Cem

 • cem

  Bu arabanın üzerinde 4 adet 1,5 voltluk ışık var, ayrıca basit bir elektrik motoru ve redüksiyon sistemi ile haraket sağlanıyor. Önerdiğiniz 7805′i kullandığımda 9V.luk pili 5 V. düşürüken belirtiğim ışık ve haraket sağlanabilir mi ve sizce pil ömrü kaç dakika yetecektir?

  Selamlar,

  Cem