Elektronik Devreler Projeler Elektronik ve biraz daha fazlası İletişim - Araçlar - Dikkat - Topluluk
Elektronik / Güç Elektroniği/

555 İle Yüksek Güçlü PWM

Sponsorlu Bağlantılar

Şemada gördüğünüz devrede, popüler bir entegre olan NE555 kullanılmıştır. Bu entegrenin PWM özelliği kullanılarak bir DC motor ve/veya bir lamba PWM darbeleri ile sürülmüştür. Motor ile lambanın birlikte kullanılmasının amacı ise N kanal bir mosfet kullanılarak güçlü bir çıkış elde edilmesindendir. Tabi ki bunu kendi kararınıza göre değiştirebilir yada kaldırabilirsiniz. PWM ise, bir pin üzerinden elde ettiğimiz genişliği değişebilen bir pals’dir.

power-pwm-circuit-555-smp60n06-pwms

Devre RV1 potansiyometresi üzerinden %0,5 ile %99,5 arasında oldukça kararlı çalışmaktadır. Şemada ise RV1 potansiyometresi bu pals genişliğini, yani frekansı ayarlamak için kullanılmıştır. Tabi burada C1 kondansatörünün değeride önemli olup bu iki malzemenin değerleri değiştirilerek belirli frekans aralığında değer sağlanabilir. C1 kondansatörünün şarj ve deşarj olması D1 ve D2 diyodları tarafından gerçekleşir. U1’in Q çıkışı D1, D2 ve RV1 döngüsü içerisinde gerçekleştiği için RV1 potansiyometresi merkez bir konumda iken (%50) C1 kondansatörü geç deşarj olur. C1, RV1 potansiyometresi ve D2 diyodu üzerinden daha hızlı deşarj olur. Ancak bu işlem RV1’in merkez konumdan daha düşük bir konumda olmasında gerçekleşir ve konum düştükçe lamba kararır ve motor yavaşlar. Zıt bir durumda ise işlemler tam tersine işler.

Not : Devre hız kontrolü açısından küçük bir matkap olarak kullanılabilir. Yada motor yada lamba yerine bir led grubu bağlanabilir.

  • Gürkan

    Merhabalar, öncelikle paylaştığınız devreler için çok teşekkür ederim.Benim sorum şu olacak.Bu devre tarafınızdan denenmiş bir devre midir?
    Saygılarımla