Elektronik / Motor Sürücü Devreleri Cnc Kontrol/

3 axis eksenli mosfet cnc kontrol sürücü devresi

Sponsorlu Bağlantılar

3 axis cnc (x axis , y axis , z axis ) devresi bilgisayarın lpt portu üzerinden çalışıyor eski ama sağlam ve ucuz bir sistem sürücü güç katında mosfetler (irf9540, irfz44) kullanılmış kontrol bölümde kontrol bölümünde ise 74hc14n, cd4013n entegreleri var. 3 eksen cnc devresinin 30 volt 50 amper 20 amper versiyonları bulunuyor.

cnc-single-side-pcb-discrete-3-axis-stepper-driver-board-with-pc-interface

3 axis cnc kartına ait pcb çizimi, şematik, yerleşim planı malzeme listesi var Kaynak: pminmo.com alternatif link: 3 axis eksenli mosfet cnc kontrol sürücü devresi

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-15381.zip şifre-pass: 320volt.com

 • korhan

  Değerli arkadaşlar bu devreyi yapan ve çalıştıran var mı ? Devreyi yapıp tamamladım. Merak ettigim devreyi sürmek için hangi programı kullandınızdır. Mach3 ile çalıştıramadım LPT ayarlarını yazarın verdiği site üzerinden düzenledim ancak motorlar yol almıyor. Elimde 30Volt adaptör olmadığından 12volt ile çalıştırıyorum (ATX2 power supply) Bu nedenle mi çalışmıyor. (Step motor 6 uçlu bipolar olarak bağladım) .Teşekkürler

 • ibrahim

  devreyi bilmem ama mekaniğini tasarlar ve yapabilirim burada benim sahip olmadığım bilgiye sahip olan elektronikçiler var ancak onlarında bilmediği şeyleri ben biliyorum bu bilgileri ortak noktalarını amaçlarını birleştirip çalışacak işe yarayabilecek şeyler tasarlayan bir grubun dizaynırı olabilirim devre kartını yerleştirebilirseniz 3 boyutlu olarak tüm parçaları çizer ve simule edebilir dayanım analizleri raporlayabilir cnc makinalarda üretimini yaptırabilecek programları yazabilirim
  beraber çalışabileceğim bir kaçık ekip lazım hadi yapalım diyecek.

  biliyorum orlarda çok var bi yerlerde ve o ekibin içinde olacam maaşlı çalışacağım bir iş istemiyorum memur gibi tasarladığı şeylerden kazandığı paraları daha sonra hayal ettiği şeyleri tasarlamak için kullanabilecek hayatını idame ettirmek için 8 saatliğine işten anlamayan patronlar için harcamak istemeyen benim gibi bir ekip

 • yunus

  merhaba acaba bu devre çalışıyor mu daha doğrusu sadece bu devre yeterli mi? ben 6 kablolu unipolar motorun, orta bacağını ohm metre ile buldum ikisini birleştirip 12v veriyorum, diğerlerini de gerektiği gibi uygun şekilde karta bağlıyorum fakat hiç bir hareket yok, motor ısınıyor. kart devam lı 2 mosfeti anahtarlıyor diğerlerine diğer ikisi hiç bir şekilde değişmiyor, lpt olarak kullanmıyorum, planet-cnc nin kartını usbden sürüp çıkşlarını dir ve clk çıkşlarını bu karta bağlıyorum bu karta hiç v-bir değişiklil yok ne yazık ki lütfen yardımcı olun, l297+l298 kartını usbden sorunsuz sürüyordum. acaba bu kartta bir problem mi var?

  Teşekkürler.

 • reza

  salam marhaba bu devre icin Teşekkürler
  hangi programnan bu devre lazim
  nerdan bulum ? Teşekkürler

  • Merhaba,

   “Mach3 CNC Controller Software” kullanabilirsiniz

   http://goo.gl/O2WBQ

 • furkan

  usta herşeyi anladımda birtane 7805 devrenin bütün gücünü sağlıyor gözüküyor nasıl oluyor bu onu anlamadım

 • faruk

  arkadaşlar devre mach3 te denendi çalışıyor.

 • yunus

  tekrar merhaba, çalışmamasının sebebi bozuk olan entegrelermiş devre sorunsuz çalışıyor, ayrıca motor elektriği karttan çekmiyor, karta verilen elektrik 7805 den geçip kartın entegrelerin çalışmasını sağlıyor, sizin motordaki her bir sargıdaki orta uçları elektrik vermeniz, çünkü kart sadece sargıların boştaki uçlarını toprağa veriyor yada kesiyor böylelikle akım dönüyor yada kesiliyor. tabii birde voltaj aşırtması yaptığınız motorlarda birde akım sınırlama devresi yapmanız gerekiyor. zira devrenin akım sınırlaması yok.

 • cihan

  Merhaba,

  Ben bu devreyi yapıyorum. Lehimlesi bitti sayılır. Ama hala bir akım sınırlama devresi yapmış değilim. Elektronikte acemiyim. Dirençler ile akım sınırlama yapılabileceğini duydum. Nasıl olur. Yada cam sigorta taksam devreyi yakmadan atsa. Güç kaynağı ile kart arasındaki + uca mı bağlayacağım. Ya da önerebileceğiniz bir akım sınırlama devresi var mı?

  Teşekkürler.

 • yunus

  akım sınırlayıcı olarak bunu kullanabilirsiniz, http://www.pminmo.com/3axisPIC/3axisPIC.htm

  detaylı açıklama verilmiş, devre çalışıyor, ancak kesinlikle soğutucu ve fan gerekli, aşırı ısınıyor ancak henüz patlamadı :)

 • levent

  Benim yaptığımda da aynı ısınma sorunu var Yunus acaba hangi entegreler arızalıydı?

 • yunus

  Hangi entegreler arızalıydı şuan tam hatırlamıyorum fakat büyük ihtimalle 74hc1 i değiştirdim. ısınma nerede tam bilmiyorum fakat mosfetler ısınma yapıyorsa onlarda yanmış olabilir, entegreyi ve ısınan(aşırı ısınan) mosfetleri değiştirip yukarıda verdiğim akım koruma devresiyle kullanın, akım koruma devresi zaten ısınıyor hala kullanıyorum soğutucusuz kullanmayınız, ben yaklaşık 2,5 amperde kullanıyorum bu değer motorunuza göre değişebilir, motorun değerlerine göre ayarlayın.

 • ibrahim

  Merhaba , bu devreyı yaptım fakat mach 3 program ayarlarını yapamıyorum , devreyi çalıştıran arkadaşlar yardımcı olabilirmi

 • İbrahim

  Evet mach3 ayarlarını yaptım , şu an gayet güzel çalışıyor,K4cam’de de denedim sorunsuz çalışıyor arkadaşlar, yapmak isteyenler gönül rahatlıgıyla yapabilir devre çalışmaktadır. iyi çalışmalar.

 • Levent

  Elektriği verince 2 uç sürekli eksiyi(-) sağlar durumda normal mi bu? daha motora veya pc ye bağlamadım.

 • Mesut

  Selam.bu devreyi yapmak istiyorum ama verilen kaynak dosyasının içinde “3chprlayout ” diye ayrı bir devre var o ne işe yarıyor anlayamadım.Akım sınırlamasıyla alakalı bir devre mi acaba? Öyleyse bağlantısını nasıl yapabilirim?

 • İbrahim

  Evet “3chprlayout ” dosyası akım sınırlama , sen OS3layout dosyasını basacaksın pcbye , ben bu devreyi uyguladım sorunsuz çalışıyor.

 • Mesut

  Her bir step motorun maksimum üçer amper çekmelerini istiyorum ona göre akım sınırlama devresindeki değeri belirtilmemiş akım sınırlayıcı direnç degerlerinin kaç ohm ve kaç watt olması gerekiyor?Araştırdım fakat net bir bilgi edinemedim yardımcı olursanız sevinirim.Kolay gelsin.

 • ahmet fikret

  Arkadaşlar bu kartı yaptım,ama programı(mach3)kullanmasını bilmediğim için yada bi yerde eksik birşeyler yaptığım için çalıştıramadım.Cnc yapmak istiyordum,eksenlere step motor bağladım,sadece vınıldıyor ama hiç hareket etmiyor,lütfen yardım edin..

 • ibrahim626

  Merhaba , bu kartı bende yaptım sorunsuz kullanıyorum, mach3 ve diğer programlarda da denedım çalışıyor yakında ayarları soylerım,Ama önce motor pinlerini doğru bağladınız mı ?

 • ahmet fikret

  bağlantılarda sorun bulamadım İbrahim bey,çok kontrol ettim,sabahtan beri denemediğim yol kalmadı,program çalışıyor gösteriyor,ama motorda hiç hareket yok?

  .Anladığım kadarıyla karta bilgi gelmiyor.Mach3 den ayar yapmaya çalıştım ama yapamadım.

 • ibrahim626

  Mach3den port ayarlarina girin step motoru bağladığıniz eksenin step ve dir uçlarını yer değiştirin yazilimdan tekrar deneyin mesela dir ucu 5de step ucu 6da ise dir i 6 pine step i ise 5 pine yönlendirip deneyin

 • ahmet fikret

  malesef hocam,pinleri değiştirdim dediğiniz gibi ama yine çalışmadı:(((

  • http://320volt.com/cnc-3-axis-pc-paralel-port-step-motor-kontrol-karti/ yazısında yorumlarda ayarlama için bilgi verilmişti belki işinize yarar

 • ahmet fikret

  bütün ayarları ordaki dgibi değiştirdim Gevv hocam,malesef ilerleme yok.şimdi motora gitmesi gereken yerlere led bağladım.Lpt ayarına girip bi değişiklik yapıp tamam tuşuna basınca,yanan iki led yer değiştiriyor.(4 ucun ledlerinin tamamı yanmıyor,2 tanesi yanıyor)en büyük ilerleme bu oldu.:(((

 • İbrahim626

  Peki mach3 ‘den eksenleri hareket ettirdiğinizde üstteki konum displaylerınde değişim oluyormu ?

 • İbrahim626

  Gebze MYO’nun yaptığı cnc projesinde mach3 yaması eklemışler ben onu kullandım faydası oldu ve sağda manuel kontrol bölümünde jog modlar var onu adım kısmına aldığımda gayet güzel çalıştıama sürekli sekmesini sectiğimde dediğiniz gibi sadece vınıldadı. büyük ihtimalle ayar kısmında sorun var aynı durumu bende yaşadım sonunda düzelltim

 • ahmet fikret

  x,y,z eksenlerindeki rakamlar değişiyor.ama hareket yok…

 • ahmet fikret

  http://320volt.com/pc-paralel-portu-kullanilarak-step-motor-kontrolu/ buradaki step motor kontrol programını deneyince ledlerin 3tanesi yanıp yanıp sönmeye başladı.:) ama mach3 te hala problem var…

 • ibrahim626

  Kcam4 ‘de denedinizmi ? orada bir deneyin , ve kesin olarak eminmisiniz motor uçlarını şemaya uygun olarak doğru bağladığınızdan ?

 • ahmet fikret

  kcam4ü kurdum ama nasıl çalıştığını bilemedim.Bağlantılarda problem yok,motor bağlantılarını ışıkla takip ediyorum.motor fren atıyordu hep.söküp led bağlamıştım.tam emin olduğum zaman motoru bağlıyacağım.

 • ahmet fikret

  sorun mach3 kurulumundan kaynaklanıyormuş.şimdi program çıkış vermeye başladı,ama şimdide 4 tane gelmesi gereken bilgi 3 tane geliyor,motor şaşırıyor ne yapacağını.çıkışlardada sorun yok,ama galiba oda programla alakalı.motorun bipolar yada unipolar olması gereken ayarı var?

 • ahmet fikret

  İbrahim bey,gevv hocam,;http://pminmo.com/phpBB2/viewtopic.php?f=2&t=538
  bu sitedeki” http://pminmo.com/3axis/Tachus42.xml ” driveri yükledim tachus 42 için,program çalıştı.Benim sorunum,x eksenindeki motor çalışmıyor.çıkışlar 2 veya bazen 3 tane oluyor,diğer eksenler çalışıyor.Buraya kadar yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

 • bekir ırmak

  bu devreyi ben yaptım çalışıyor devreyi paylaştığınız için çok teşekkürler ..

 • MNEVZAT

  Bende devreyi yaptım Mac 3 te denedim çalışmadı ayarları da yaptım calışmadı Ama mac 3 programını xp de denedim.win7 de mi çalıştırıyorsunuz.Bilgisayara bağlamadan osilatörle adım atıyor step motorlar,sağa solada dönüyor ama bilğisayarda mac 3 programında çalışmıyor.Başka programda denemedim.

 • AHMET FİKRET

  Programın düzgün yüklendiğinden emin ol.Ayrıca hazır ayarların bulunduğu bir dosya var.mac3klasörüne kopyalıyorsun,onun ismiyle açıyorsun.O zaman çalışıyor.

 • Cihan

  Step motorları devreye bağlarken, step motorlara da ayrıca gerilim verecek miyiz? Bu gerilim motorun üstünde yazan gerilim mi olacak? Mesela benim motorum da 2,46v yazıyor. Nasıl olacak.
  Saygılarımla

  • Cihan

   6 uçlu step motorumun ortak uçlarını birleştirip +12 v verdiğimde çok ısınıyor. Bunun sebebi ne olabilir.

 • Cihan

  Siteden hazır ayarları yükledim. Kartın x ekseni olan kısmına ölçü aleti ile bakıyorum. 4 uçtan 1.uç 0 volt 2.uç 5 volt 3.uç 0 volt 4.uç 5 volt gösteriyor. Mach3 programı bu sırada işliyor ama bu volt değerleri hiç oynamıyor. Değerli hocalarım lütfen yardım.

 • deNİZCiLeR

  Merhaba;
  Devre güzel çalışıyor.Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ellerinize sağlık.

 • AHMET FİKRET

  Diğer eksenlerde hareket var mı? Cihan

  • Cihan

   Elimde iki adet motor var. (6 uçlu) Bunların ortak uçlarını bulup +5v verdim. Diğer 4 ucu 4 lü x eksenine ve hangi eksen olduğunu bilemediğim diğer eksene bağladım. (x ‘in hemen yanındaki eksene) Programı kayıtlı olan roadroner ile çalıştırıyorum x ekseni motoru kendini bir kitliyor bir boşalıyor. Diğer eksende hemen hemen aynı şekilde. Ama hareket etmiyor. Acaba motor uçlarını mı yanlış bağlıyorum?

 • deNiZciLeR

  Aynı sorun bende de olmuştu.(Cihan)yolları kontrol et entegreleri değiştir derken sorun ırfz44 te cıktı.

 • deNİZCiLeR

  Motordaki ortak ucu bulduysan diğer uçları kendi aralarında değiştirerek bağla mach3 için buradaki hazır olan tachus42 dosyasını kullanıyorsan buna göre x ekseni tekli olan yerdeki 4 lü klemens kartın üst tarafındaki iki tane ayrı 4 lü klemenslerden ise ilk baştaki y ekseni sonraki ise z ekseni

 • Cihan

  Ortak uçları buldum. Diğer uçların kendi aralarında 24 farklı kombinasyon var. Artık ne yapalım inşallah bugün deneyeceğim. LPT porta yakın olan y ekseni değil mi? Saygılarımla.

 • ibrahim626

  bende y ekseni OS3layout dosyasında görülen Z2-Z1 klemensleriydi ,baya zorlamıştı sonra sorunun mac3 ayarlarından oldugunu anladım, düzelttim gayet güzel çalıştı.çalışma videosunuda çektim,step-dir pinlerini yer değiştirmiştim mac3’den.

 • deNiZciLeR

  Doğrudur. Lpt porta yakın olan y ekseni.
  tek-tabanca-06@hotmail.com facebook adresimde video yüklü.

 • deNİZCiLeR

  Devre videosunu artık bu adresten izleyebilirsiniz.

  [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CbhTgt7Am6M[/youtube]

  http://youtu.be/CbhTgt7Am6M

 • erkan42

  benim pcde 25 pinli giriş yok 9 pin ve 15 pin var başka ne tür kablo olabilir

 • baron allies

  hocam aynı devreyi yaptım ama 7805 numaralı eleman elektiriği verince
  hemen ısınmaya baslıyo dırek kapatıyorum bende yardımın lazım mail veya
  mesaj yolu ile sana ulaşmam lazım. yardımcı olursan sevınırım. daha motor bile baglamadım.

 • Fatih Ada

  iyi akşamlar kolay gelsin arkadaşlar ben kartı yaptım ama mach3 ile bir türlü çalıştıramadım. farklı sitelerde farklı mach3 ayarları var hepsini denedim ama olmuyor lpt portu ile bir türlü haberleştirmedim. bi de motorun data uçları neye göre belirleniyo. Yardım ederseniz cok sevinirim.