Elektronik / Elektronik Kaynakları/

Ütü ile Kolay Baskı Devre (pcb) Hazırlama

Basit kolay baskı devre pcb çıkartma hazırlamak için ütü ile ve a4 kağıt ile yapılan bir baskı devre hazırlama yöntemi bende uzun süredir kullanıyorum ilk denemelerde az çok hatalar oluyor ama sonrasında alışıyor.Yücel kardeşim detaylı resimli bir anlatım hazırlamış çalışmalarınızda çok faydası olacak. Ayrıca farklı profosyonel baskı devre pcb hazırlama yöntemleri için Bilgisayar uygulamaları masm tasm pcb baskı devreyazısına da bakmanızı öneririm

ÜTÜ İLE BASKI PCB DEVRE ÇIKARTMA RESİMLİ ANLATIM

Hazırlayan ve sunan : Yücel Temel

Evet arkadaslar simdi ütü baskı yöntemi ile devre çıkartacağız ve delmeye kadar anlatacağım sizlere. İlk olarak elimizde bir devre dosyası, resmi (PDF,LYT) olacaktır.biz bu  devreyi lazer yazıcıdan; kuşe kağıda aktarmamız gerekiyordur.

Eğer lazer yazıcım yok diyorsanız; o zaman devreyi normal bir şekilde çıktısını alıyoruz sonra da kuşe kağıdımızı ve devremizin çıktısını alıp temiz bir fotokopici de devreyi bu sefer de kuşe kağıda en koyu biçimde aktarıyoruz.

Bu arada kuşe kağıt;  imsakiyeler,takvim yaprakları vb. da olabilir. kırtasiyede olurmu bilmem ama kağıtcılardan bulabilirsiniz.

İlk resmimiz normal A4 kağıt

pcb baski devre icin kuse kagit a4

utu-ile-kolay-baski-devre-pcb-cikartma-2

Bakın altta ki yağlı kağıt.

baski devre hazirlama yagli kagit

Devremizin kuşe kağıda aktarılmıs hali.Sağ taraftaki A4 kağıt,Sol taraftaki ise yağlı kağıt.

utu-ile-kolay-baski-devre-pcb-cikartma-4

Şimdi geldik işin en zor kısmına kuse kağıttan plakete aktarmaya.

pcb cizim plakate aktarma

Bize gerekli olan bir ütü; Buharlı ütü ise su koymadan 3. seviyede, buharsız ütü ise de yine 3.seviye de ayarlıyoruz.  NOT: ütüden ütüye değişebilir.

utu ile baski islemi

Kuşe kağıdımızın tonerli kısmını bakıra tam gelecek şekilde ayarlıyoruz. isterseniz kaymaması için bant yapıştırabilirsiniz. Ütülemeye başladık yavaş yavaş ütülüyoruz ve ısıyı eşit dağıtıyoruz.

plakete pcb utuleme

Nerdeyse bitti.Ama ütülerken tonerin bakıra (plakete) yapışıp yağışmadığını kontrol ederek ütülüyoruz.

Kağıdın kenarlarından kaldırıp bakıyoruz ve tam yapışana kadar ütülüyoruz. Biraz da tecrübe istiyor çünki süresi belli olmuyor: plaketin kalitesi, kağıdın yapısı, ve ütünün de kalitesine göre değişir.

baski devre bakirli plaket

Ütüleme isleminin bittiği kağıdın renginden de anlaşılıyor işte

utu-ile-kolay-baski-devre-pcb-cikartma-8

Kağıdın kenarlarından çıkartmaya başlıyoruz.

utu-ile-kolay-baski-devre-pcb-cikartma-9

Çıkmayan yerleri de su dolu bir kaba koyup ovuşturarak çıkartıyoruz isterseniz koyduğumuz suya sabun vb eklersek daha da erken çıkabilir kağıt.

bakir pcb temizlik yikama

utu-ile-kolay-baski-devre-pcb-cikartma-11

İşte devremiz hazır gibi görünüyor ama daha bitmedi. Bu aşamada sadece ütü baskı yöntemi ile devremizi plakete aktardık.

utu-ile-kolay-baski-devre-pcb-cikartma-12

CD,cam kalemi diye de tabir ettiğimiz kalemle devrenin eksik kısımlarını tamamlıyoruz isterseniz isminizi vb. yazabilirsiniz, size kalmıs yani.

cd eding kalemi pcb cizim

Tuz ruhu perhidrolu;1/5 oranında (yani 5 kapak tuzruhuna 1 kapak perhidrol) koyarak asitimizi hazırlıyoruz.

baski devre eritme tuz ruhu perhidrol

Hazırladığımız asitimizin içine tonerli plaketimizi atıyoruz.

tonerli pcb plaket etitme

Yavaş yavaş plaketin tonersiz kısmı eriyor ve asit de yeşil renk alıyor. Yeşil renk almasının sebebi bakırın asitte çözünmesidir.

tuz ruhu perhidrol asit eritmesi

Neredeyse eritme islemi de bitti oldu gördüğünüz gibi.

utu-ile-kolay-baski-devre-pcb-cikartma-17

İşte bitti gibi görünüyor eritme işlemini de tamamladık. Daha durun!!

utu-ile-kolay-baski-devre-pcb-cikartma-18

Şimdi de sıra, plaketimizin tonerini çıkartmaya geldi. Bunun için selülözik tiner ve bir fırça kullanacağız.

utu-ile-kolay-baski-devre-pcb-cikartma-19

Fırçamıza tinerden alıp, gördüğünüz gibi toneri de çıkartıyoruz.

utu-ile-kolay-baski-devre-pcb-cikartma-20

Sizce devremiz tam olarak hazır mı acaba? Hayır bir işlem daha var

utu-ile-kolay-baski-devre-pcb-cikartma-21

12 voltluk DC motor, mandren ve en incesinden bir matkap ucu yardımı ile Motorun ucuna mandreni mandrenin ucuna da ince matkap ucunu takıyoruz.

12volt motor plaket baski devre delme

Şimdi dikkatlice plaketi delmeye başlıyoruz.Kenarlara kaydırmadan tam ortalayarak deliyoruz.

pcb delme isleri

Küçük uç ile delme işlemi bitti,ancak büyük matkap ucu gereken yerler de var bu devremizde. Büyük olarak tabir ettiğim uç resimde görülüyor.Ölçüsünü tam olarak bilmiyorum.

buyuk matkap uc

utu-ile-kolay-baski-devre-pcb-cikartma-25

Delme işlemini tamamen bitirdikten sonra da kum zımpara ile fazla tahris etmeden zımparalıyoruz.

bakırlı plaket pcb zımparalama

Devremiz hazır.simdi sadece malzemeleri dizme işlemi kalıyor ve takiben de lehim

utu-ile-kolay-baski-devre-pcb-cikartma-27

NOT:Lehim yaparken;havyayı parçayı lehimleyeceğimiz yere (plakete (bakıra)) değdirip ısıtıyoruz,  sonra da lehimi plaket ile parçanın birleştiği yere değdirip havyamızı hemen kaldırıyoruz.  Böylece lehim daha sağlam olacak ve parçayı tam tutacaktır.

utu-ile-kolay-baski-devre-pcb-cikartma-28

Devremiz tamamlandı.Herkese geçmis olsun. Bu baskısını yaptığımız devre, bir PIC programlama devresidir.

pic programlama devresi pcb baski devre

Arkadaslar çok uğraştım ama ise yarayacağından eminim. Emeğe Saygı ! ©®

Bu anlatımın hakkı www.elektromanyetix.com sitesinindir.! ©® Üzerinde değişiklik yapmadan dağıtımı ve kopyalaması serbesttir.

Yeni gelişmeler var Kullanılacak Kağıt Konusunda Normalde Ben Kuşe Kağıt Kullanıyorum gazete kağıdının daha etkili olduğunu söyleyen bir arkadaş var denemek gerek :)

Kartel Diyorki:

Bir çok sitede araştırdım kimi takvim kağıdı diyor kimi etiket arkasında ki kağıt kimiyse asetat kağıdı kullanın diyor ama genelde tarif ederken sonunda pcb kalemiyle eksik kalan yerleri tamamlayın demeyide ihmal etmiyorlar ben fotograf kağıdı kullanıyordum tabi bende düzeltmeler yapmak zorunda kalıyordum o yüzden yeni arayışlar içindeydim direkt pcb ye yazdırmayı bile düşünmüştüm ama toner manyetik alan yardımıyla kağıda aktarıldığı için ve yazıcıda kullanılan manyetik rulonun manyetiği güçsüz olduğundan güçlü bir manyetik rulo yapmak zorunda bırakıyordu beni

Neticede özel bir mıknatıs gerekiyor ve piyasada yok yani direkt to pcb projesi bir süre askıda kaldı demek oluyor. :D

Ama arayışa devam ettim her türlü kağıdı denedim hatta “amyant” denen yanmaz bir kumaş var verniklenmiş ince kumaş görüntüsünde onu bile denedim bu kumaşın etiket yapışmaz tarzında bir özelliği var lakin yazıcıdan geçirdiğimde tonerin bile yapışmadığını görünce o iş de yatmış oldu aradığım kağıtlar hep kaygan toneri ememiyecek nitelikte kağıtlardı derken aklıma bildiğimiz gazete kağıdı geldi

Toner plastik bir yapıdaydı ve kağıt eriyebilen bir yapı hazırladığımız şemayı gazete kağıdına basıp pcb ye ütüleyerek yapıştırdığımızda elde ettiğimiz ürünün özelliklerini düşünürsek bir tarafı asitte erimez pcb,bir tarafı suda erir kağıt ve arasında asitte ve suda erimez toner e ben bu ürünü sıcak suya atıp yarım saat beklesem kağıt kendini bırakır tonere hiç birşey olmaz diye düşündüm hemen deneyiverdim hatta sonucu merak ettiğimden ve ürünü suya sokar sokmaz gazete kağıdının şeffaflaştığını görünce yarımsaat filan beklemeden parmağımla hafifçe oğuşturarak kağıdın erimesini hızlandırdım

Bence sonuç şu ana kadar yaptıklarımın en iyisi hatta daha iyisi olamaz çünkü tek toner tanesi bile ziyan olmadı işin ilginç tarafı ütüleme sırasında kaygan yüzeyli kağıtlarda kağıt toneri ememediği için ve tonerin kendi kalınlığı olduğu için ütünün altında ezilip genişleyerek şemadaki orjinal yakınlığını bozuyordu bu sorun ince işçilik yapılamaz demek oluyordu ama gazete kağıdı toneri emdiği için genleşme olmuyor desemde sanırım mantıken bir miktar genleşme olması gerekir.

Ama en azından gözle görülür bir genleşme olmadığına şahsen tanık oldum uzun lafın kısası sonuç o kadar harika ki hemen birilerine anlatma ihtiyacı duyup daha hazırladığım pcb yi asite atmadan buraya yazma gereği duydum bu arada sanırım benim kullandığım gibi gazetenin iç sayfaları olmalı yani en dandik kağıttan olan sayfalar kullanılmalı ki hem kağıt kolay erimeli hem toneri daha kolay emmeli hemde kağıt erirken tonere hasar vermemeli. hepinize hayatınızda başarılar dilerim kolay gelsin

 1. melih 2012/01/23
 2. Mehmet 2014/02/25
  • Ahmed YERLİ 2014/02/26
 3. YUSUF 2015/02/02
 4. here 2015/02/20
 5. mustafa 2016/05/19
  • mustafa 2016/05/21
 6. ceyrancı 2017/04/29
  • Kapibara 2017/04/30

Yorum

Soru: