Elektronik / Video elektrik elektronik mekanik/

Serigrafi Yöntemi İle Baskı Yapmak

Videoda serigrafi yöntemi kullanılarak tişört üzerine baskı yapılmış aynı şeyleri pcb baskısı içinde kullanabiliriz zaten bir çok kişi bu yöntem ile evde pcb basıyor hatta seri olarak üretiyor aslında biraz zaman alan uğraştırıcı bir iş uzun sürüyor ama hata oranı çok düşük seri üretimde tercih edilebilir.

Donanım haber forumlarında benzer bir konuda (forum.donanimhaber.com/m_5753551/tm.htm) @elektrodam detaylı bir bilgi vermiş Serigrafi ile pcb baskısı yapacakların işine yarayacaktır..

önce bir elek satın alacaksın elek dediğimiz ipeğin tahta veya alimnyum çerçeve gerdirilmiş şekli kasnak da deniyor birde ragle lazım boyayı tatbik etmek için.. bu ipeğin üzerine ışığa hasas özel kimyasal tabik edilir mavimtırka bir rengi var ipeğe
sürüldükten sonra kuryor daha sonra elektronik çizim yani film br iaydınger yada asetatda olabilir.

İpeğin altına konuyor ve en üste ışık geçirmeyecek ağırlık konuyor ve alttanda belirli bir süre ışık veriliyor
ışık asetatdaki devre çiziminin siyah kısmından geçmiyor dolayısıyle ipeğe sürdüğümüz ışığa duyarlı boyada izini bırakıyor.

Şimdi elimzide asetatdak igördüğümüz devrenin aynısı ipeğin üzerinde siyah kısımlar beyaz olarak yani gözenekleri açık diğer ksıımlar gözenekleri kapalı olarak kalıyor.

Gözenekler ne işimize yarayacak bu ipeği bakırın üstüne koyup ipeğe boya tatbi kettiğimizde bakırın üstünü gözeneklerden geçen yerlerden boyamış olucaz haliyle bu boyada aside dayanıklı bir boya olacak.

Bakır yüzeyl ikarta resmimizi hastasız geçirdikten sonra kurutuyoruz ve asite atıyoruz buna asit indirgeme diyoruz. bu asiti tuzruhu ile hidrojen peroksit ve mutlaka su ile deriştiriyoruz boyalı kısımları olmayan bakır yüzey asitle temas edince yok olup gidiyor boyanın altındaki bakırlar kalıyor iŞte bitti.

ellerinizi tinerler temizliyorsunuz.

ama iş kolay değil filmi ipeğe çok iyi çekmek gerekir bunun için vakum lu sistem yani ipeği çok sıkı bir şekilde çizime bağlayan ve ultraviole labaları kullanılarak yapılıyor türkiyed ebu makinelerin imalatçıları var ışık vermede zamanlama önemli süre eksik fazla olmaz çizgiler ya kalın yada çok ince çıkar aynı şekidle asit indirgemede de öyle zaman önemli yoksa devre yolları çok ince olup erir gider yada kalın kalır birbirine kısa devre olur. yani bu işi serigraficiler bile doğru dürüst yapamıyorlar

asit indirgenirken çıkan gaz solunmamalı kesinlikle açık havada yapılmalı ve yanınızda su bulundurulmalı asitin bri kaç damlası bile elinize gözünüze zarar

gelelim fiyatlara bakırlı plaketi az bişe yalacağınız varsayarsak küçük bişeye 5 milyon da derler 10 da derler bir ka çmilyarlık tabakalar halinde almayacağınızdan ne derlerse razısınız.

ipek elek için 50-70 ytl gider

kulalnıalcak kimyasalalar 30 -40 ytl gider

birer şişede asit ve hperoksit alacaksınız 5 milyonluk falan

biraz masraf ve deneyim olur sonunda bu işi serigrafici yapsa olur demeniz çok büyük ihtimal

eliniz boya içinde kalabileceği gibi asitde yanabilir bu iş ustalık istiyor hangi kimyasalı hangi oranlarda kendi şartlarınıza göre yapacağınız yılların deneyim işi her projeye aynı ipeği kullanamassınız. ölçüleri farklı

kolay gelsin

  1. Orhan YILMAZ 2012/01/17
  2. Musa barış özer 2012/01/22
  3. tamircihasan 2012/01/23
  4. Ferdi Gürtekin 2012/02/25
  5. KADİR 2012/11/13

Yorum

Soru: