Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

Radyo frekansıyla bina aydınlatma güvenlik kontrolü

Projeyi gerçekleştirenler:

AYTAÇ DÜRGEN.
FERDİ ZARARSIZ.

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
ELEKTRİK ÖĞRETMENLİĞİ
2005-2010
ÖRGÜN EĞİTİM 4. sınıf

PROJE KOORDİNATÖRÜ
yrd.DOÇ. ŞULE ÖZDEMİR

GİRİŞ

PIC Mikro Denetleyici Kullanılarak Bir Sistemin Telefon İle Uzaktan Kontrolü

Öncelikle devre mevcut telefon hattına bağlandıktan sonra ve beslemesinin verilmesi üzerine kullanıma hazır hale gelir. Dizayn edilen devre şu çalışmayı yapmaktadır.Devre telefon hattına çağrı gelmeye başladıktan sonra telefon hattına gelen darbeleri saymaya başlar. Telefon 8 kez çaldığında şayet telefon hala açılmamış ise devre telefon hattını açar. Bu aşamadan sonraki aşama artık kontrol işlemidir. Kontrolün güvenlik ve gizliliği için dizayn edilmiş olan şifre doğru girildikten sonra cihaz açma – kapama işlemi gerçekleştirilir. Böylece devre cihaz açma ve kapama işlemi adı altında her türlü elektrikli cihazın ON /OFF kontrolünü yapabilmektedir.

Devrenin kullanım alanları ise adı uzaktan kontrol yapılmak istenen her türlü elektrikli cihazın ON/OFF kontrolünde kullanılabilir. Kullanım alanı olarak akıllı ev projelerinde kullanılmaktadır. Akıllı ev projelerinde önceden programlanmamış yani kişinin istediği zaman çalışması ve istediği zaman durması istenen cihazların kontrolünde ( cihazın çalışma ve durma saatleri önceden belli olmayan cihazlar için ) kumanda üzerinden kontrol gerçekleştirilmiştir.

PROJENİN İÇERİĞİ

Amaç: Bu projenin amacı, kablosuz iletişim esaslarını kullanarak bir sistemin uzaktan kontrolünü sağlamaktır. Bu sayede evlerin herhangi bir yerinde iken mevcut tasarımı ve yazılımı geliştirilmiş olan bir kumanda modülü ile tüm sistem kontrol edilebilmektedir. Böylece uzaktan kontrol işlemi gerçekleştirilerek konfor en üst düzeye çıkmış olur.

RF Uzaktan Kontrol Sistemleri

RF uzaktan kontrol sistemleri günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistemler herhangi bir 433MHZ hızına sahip RF alıcı verici modüllerle uzaktan kontrol işlemi yapılmasına olanak sağlar. RF ile uzaktan kontrol sistemlerinin avantajı uzaktaki cihazların kontrolü için gerekli kontrol sinyalini göndererek ve alıcı kısmın sinyali almasıyla kontrol işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Sistemin Çalışma Mantığı Kontrol için dizayn edilen devre, beslemesinin verilmesi üzerine kullanıma hazır hale gelir.

Çalışma mantığı; Enerji verilerek hazır hale getirilen kumanda ve alıcı modülleri karşılıklı olarak bekleme modunda çalışırlar. Rf vericili kumanda modülündeki menülerden herhangi sistemi açma ya da kapama seçilip ok tuşuna basılırsa seçilen menüdeki sistem için ayrı belirlenmiş olan bir dijital sinyal havaya gönderilir. Hazırda bekleyen alıcı ise havadaki bu sinyali değerlendirir ve cpu içerisinde bir değişken true değeri oluşturur bu değere göre sistemi açar ya da kapatır.

Gerekli Donanım Ve Yazılım: Rf uzaktan kontrol sistemi çeşitli donanım ve yazılım araçları kullanılarak tasarlanmıştır. Devre tasarımı için Proteus ISIS simülasyon programı, PIC yazılımı için JAL EDİT programı, baskı devre çizimi için Proteus ARES programı, PIC programlama için USB_BURN yazılımı ve programlama kartı kullanılmıştır.

bina-kontrol-akilli-otomasyon-jal-isis-pic16f877-rf bina-kontrol-akilli-otomasyon-jal-isis-pic16f877-rf-2

bina-kontrol-akilli-otomasyon-jal-isis-pic16f877-rf-3 bina-kontrol-akilli-otomasyon-jal-isis-pic16f877-rf-4

YAZILIM VE SİMÜLASYON

PIC16F877A Programlama Aşamaları

  • 1- JAL EDİT programında JAL programlama dili ile yazılan programın HEX i oluşturulur.
  • 2- PIC Microdenetleyici programlama kartına yönüne dikkat edilerek takılır.
  • 3- IC-PROG programlama programının ayarları aşağıdaki gibi yapılır.
  • 4- IC-PROG programlama programına oluşturulan HEX dosyası yüklenir.
  • 5- Son olarak yazılmış olan programın HEX’ i PIC’ e IC-PROG programı ile yüklenir.
  1. ekrem 2010/01/18
  2. AYTAÇ DÜRGEN 2010/01/27
  3. Ramin 2010/06/13
  4. ali 2010/08/16

Yorum

Soru: