Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

PLC uygulama örnekleri soru cevap

Sponsorlu Bağlantılar

Soru cevap şeklince bolca plc örnekleri Emeği geçen hazırlayan kişilere teşekkürler

plc-ornek-1

Verilen PLC bağlantısına göre aşağıdaki şartları sağlayan PLC programı yazınız;

Yukarıda verilen bant düzeneğinde;

• Start butonuna basıldığında M! Motoru hemen çalışacak
• Herhangi bir anda Stop butonuna basıldığında program hemen duracak
• FS1 parça algıladıktan 2 sn sonra M2 motoru çalışacak
• FS2 parça algıladıktan 3 sn sonra M3 motoru çalışacak
• FS3 parça algılar algılamaz program hemen duracak

Cevap

plc-ornek-cevap-1

Kısa devreli asenkron motora Y/Δ yol verme güç devresi verilmiştir. Bir sonraki şekilde ise kontaktörlü kontrol devresi verilmiştir.

Bu devrenin PLC bağlantısını çiziniz ve PLC programını yazınız
Y/Δ yol vermede, başlatma butonuna basıldığında motor önce Y bağlanarak devreye girer ve belirli bir süre sonra üçgen bağlanarak çalışmasını sürdürür.

plc-soru-2

plc-soru-2-2

CEVAP

K2 ve k3 kontaktörlerinin aynı anda devrede olmaması için K2 kontaktörü bobin devresine K3 kontaktörü NK kontağı ve K3 kontaktörü bobin devresine K2 kontaktörü NK kontağı seri olarak bağlanmıştır. Durdurma butonu S0 ve aşırı akım rölesi F2F durdurma işlevini yerine getirdiğinden PLC girişlerine normalde kapalı kontakları üzerinden bağlanmıştır.

plc-cevap-11

plc-cevap-111

Verilen PLC bağlantısına göre aşağıdaki şartları sağlayan PLC programı yazınız;

• Start butonuna 2 sn aralıklarla basılmaktadır Q0.0 çıkışının 8 sn start butonu aktif olduğunda çıkışını değiştirmesini sağlayan program.

• Stop a basıldığında Q0.0 pasif olsun

Yukarı Sayan Sayıcı (CTU): Sayıcı içeriği belirtilen karşılaştırma değerine ulaştığında ilgili biti 1 olur. Sınırsız sayıda sayıcı vardır. Sayıcı içeriği >=PV ise Sayıcı biti =1 olur.

Aşağı-Yukarı Sayan Sayıcı (CTUD): PV değerine ulaşıldığında CTUD biti 1 olur. CTUD karşılaştırma değerini (-) olarak da yapar. PV değerine gelene kadar CTUD biti 1 olur. PV değerini geçtiğinde bit değeri 0 olur. CTUD içeriği -32767 ile +32767 aralığında değişir. Her yükselen kenar geldiğinde değeri bir azalır veya bir artar.

yukarıda özetler verildi dökümanın tamamı: PLC uygulama örnekleri soru cevap

Dosya indirme LINK listesi (HTML formatında) link-7103.zip şifre-pass: 320volt.com

 • Fatih

  yukarıda T37 resetLenmemiş tek tur yapar program (M motoru)

 • EMRE

  selam yardım edeceğinizi düşündüm ve tavsiye üzerıne geldim benim bir tane ödevim vardı çok önemli yapmam gerek uğraşıyorm ama olmuyor bir türlü sorum şudur 3 adet yarışmacı var ve 1 er butonları var ve 1 lambası var hangi yarışmacı butona basarsa onun lambası yanacak butona 3 u aynı anda bassa bile sadece 1 i yanacak arada mili saaniye olacak yarışmayı kontrol eden kişide lambaları söndürebilecek ve 1 ı bastığı zaman diğerleri bassa dahi lamba yanmayacak sinyal vermeyecek yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

 • ibrahim

  Merdiven otomatiği aydınlatması için PLC’li kumanda devresi tasarlayınız.STL(deyim listesi) programını yazınız.Herhangi bir kattan merdiven otomatiğine basıldığında lambalar yanacak düğme basılı kalsa bile 25sn sonra sönecektir.Tekrar yanması için yeni bir darbe gelmesi gerekecektir.Lamba yanarken düğmeye tekrar basılması süreyi değiştirmeyecektir?

 • Ferdi Gürtekin

  nakil-araci

  yukarıda bir taşıyıcı nakil aracı bulunmaktadır… bu araccın kontrolu ıcın gereklı sensorler vardır s1 s2 ve s3 sensörlerii….

  start butonuna basıldığında taşıt geri yönde hareket ederek s1 sensörünün olduğu noktaya gelecektir.yükü alana kadar 5 dakika bekleyecektir.daha sonra orta noktaya gelecektir. (s2 sensörünün olduğu noktaya). burada ek yükü alana kadar 1 dk bekleyecektir. daha sonra ileri yönde hareket edecektir.s3 sensörünün oraya geldiğinde yükü boşaltmak için 7 dk bekleyecektir.daha sonra geri hareket edecektir. s1 sensörünün olduğu noktaya gelerek yük alacaktır. bu işlemler devamlı tekrar edecek şekilde tekrarlanacaktır……

  plc bağlantı şeması ve ladder (merdiven) diyagramı gerekli yardımcı olursanız sevinirim…..

 • acemiprofesör

  bu yapılanları hangi programda yapıyoruz bir link verirmisiniz?

 • sercan

  formda ki ilk devrenin plc bağlantı şeması hatalı motorların çıkışlarından anlaya bilirsiniz bide boş kontakları fazladan kullanmışsınız onların yerine M yardımcı kontağını kullanırsanız daha sağlıklı olur hemde çıkışları harcamamış oluruz eklemelerde bi daha programı baştan yazmak zorunda kalmayız :):):)

 • Mesut AKTAŞ

  bir oto parkın giriş ve çıkış olmak üzere iki kapısı vardır. giriş kapısında içeriye kaç arabanın daha girebileceğini belirten gösterge vardır.her iki kapıda ayrı iki optik sensör kullanılmaktadır.ters kapıdan giriş ve çıkışın mümkün olmadığını ve aynı anda giriş ve çıkışın yapılmadığını varsayalım.oto parkın kapasitesi 80 arabadır ve park dolduğunda giriş kapısındaki bariyer kapatılacaktır.not:içeriye daha kaç arabanın gireceğini göstermek için %MW2 sözcüğünü kullanın. giriş kapısı için %Q0.0 çıkışını,giriş kapısındaki sensör için %I0.0 ve çıkış kapısındaki için ise,%I0.1 girişini kullanınız. bu soru için çok acil cevap.

 • popo123

  bir doldurma tesisinde ardışık olarak çalışan üç bant yardımıyla kamyonlar doldurulacaktır başlatma butonuna basıldığında 3. bant 2. bant 3sn sonra ve 1. bant ise 6sn sonra çalışacaktır.
  durdurma butonuna basıldığında 1. bant hemen ,2. abnt 5 sn sonra ve 3.bant 10sn sonra duracaktır.
  acil durdurma butonuna basıldığında bütün bantlar hemen duracaktır.ayrıca her bant birer termikle korunmaktadır.
  birinci banda ait termik attığında 1. bant ikinci banda ait termik attığında 1 ve 2. bantlar üçüncü banda ait termik attığında her üç bantta hemen duracaktır bu soru için çok çok acil cevap verebilirmisiniz

 • Burak Kökçıkaran

  3 butondan 2 sine basılması ile elde edilen iki sayıyı çarpıp 3 ten çıkaran ve sonuç kadar çıkışı 1 sn’ye aralıkla söndüren programı nedir acaba bana yardım edermisiniz

 • mehmet blg

  Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacaktı
  Bir asenkron motor periyodik olarak 5 sn ileri yönde çalışacak 3 sn bekleyecek daha sonra 5 sn geri yönde çalışacak 3 sn bekleyecektir. Bu sorunun LADDER diyagramı.
  CEVAP VEREBİLİRSENİZ SEVİNİRİM

  • Sami

   Kardeşim ödevi yaptıysan atabilirmisin siteye

 • Sami

  Arkadaşlar proje ödevi çok araştırdım ama bulamadım bana yardım Edermisiniz Çarşamba günü proje ödevini teslim etmem gerekiyor hepinize teşekkürler

 • Tamer Saracaloğlu

  Arkadaşlar sınıf bitirme projemde kuluçka makinesi yapmaktayım bu makine plc kontrollü olucak fakat lader diyagram çizimi uygulamaya geçiremiyorum yani bilmiyorum . Devrede bir termostat bir fan olucak ısı istenilen değerin fazlasına geçince plc fanı devreye sokucak bu işlemi deltaWPLSoft programında nasıl yapabilirim bilgisi olan biri çizimi paylaşabilirmi rica ediyorum.

 • Sefa Aksu

  merhaba bu soruları plc den anlamadığım için çözemiyorum. sınıfta kalcam. anlayan arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz?

 • Osman

  Sefa sorulardan 1.sini çözdüm GEMO AR2 için programla çalıştırıp similasyonda çalıştırdım indirme linki: http://dosya.co/hdiso8z6anzv/10_Parca_Sonra_Duran_Sistem.ldr.html

 • Sefer

  Arkadaslar yardim edecek biri olursa sevibirim biraz acil

 • Abdurrahman Cürmen

  Bende yardım isteyecektim bir ödevim var ödevde 20 oto kapasitelik bir otoparkta bir giriş kapısı birde çıkış lapısı vardır. Girişte bir bariyer ve bu bariyerin önünde bir hareket sensörü vardır. Araç sensörün önündeyken bariyer açılacaktır eğer içeride 20 otomobil varsa bariyer kitlenecek ve açılmayacaktır. Sürücünün bariyer açılmadan önce bankomattan giriş fişi almış olması bariyerin açılması için ikinci şarttır. Çıkış kapısında ise yine bir bariyer, bir sensör ve ödeme noktası olacaktır. Ödee gişesindeki ödeenin yapıldığına dair butona basılmdan çıkış şbariyeri açılmayacak araba bariyerin altından tamamen geçmeden bariyer kapanmayacaktır.

  A) Gerekli plc giriş çıkış bağlantı şemasını çiziniz.

  B) Ladder diyagram için program yazınız.

  C) STL biçiminde programı çiziniz.

  Yardımcı olabilirseniz çok minnettar olurum

  • Feyzullah Karakaş

   Usta yapabildinmi sistemini

  • Bekir Can Denli

   selamın aleyküm projeyi yapabildiniz mi acaba ?

 • ufuk kaya

  bi sorum olucak yardımcı olurmusunuz.
  1M. Haftanın pazartesi,çarşamba ,cuma günleri 11:45 13:45 arası çalışaktır,
  2M. haftanın salı ve perşembe günleri 12:00 13:30 arası çalışacak
  3M. sadece hafta sonları 15:00 17:00 arası çalışacak
  4M. haftanın her günü 13:45 14:30 17:45 18:30 arası çalışacak
  gerekli plc (s7 200) programını yazınız.Yardımcı olursanız sevinirim teşektür ederim şimdiden