Elektronik / Güç Elektroniği/

Elektronik Sigorta

Sponsorlu Bağlantılar

Klasik Çam Sigortalara Alternatif

Bu devre ile güç kaynaklarınızı ve dier cihazlarınızı koruyabilirsiniz. Ayarlanan akım sınırı aşılırsa yada çıkışlar kısadevre olursa korumaya geşer. Kısadevre ortadan kalkınca otomatik olarak akımı devreye uygular.

Devredeki rölelerin voltajı besleme gerilimine eşit olacak. devre sadece 12v değil başka gerilimlerdede kullanabilirsiniz. 100uf kondansatörleri mutlaka kullanınız. bunların voltajı kullandığınız besleme gerilimine uygun olmalı. devredeki BRX46 tristörünü bulamassanız bunun yerina C106 kullanabilirsiniz.

electronic-fuse-elektronik-sigorta

10k pot ile akım ayarı yapılıyor. devreyi çok büyük akımlarda kullanacaksanız devredeki 0R6 5W lık direncin değerini küşültünüz 0R47 , 0R33 , 0R22 , 0R1 gibi değerler kullanabilirsiniz. W değeride akıma göre büyük olmalı. devreye ayrıca kısadevre göstergeside ekleyebilirsiniz. röle bobinlerine LED yada lamba bağlarsanız kısadevre olunca ışıklı ikaz almış olursunuz.

Elektronik Sigorta

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-89.zip şifre-pass: 320volt.com

 • sertaç

  ellerine sağlık ustam

 • ugurbarut

  baskı devresını bızımle paylasabılırsen cok gusel olur.

 • ORHAN

  Hocam yukarıdaki şemada 5w lık direncin bağlantısı doğrumu acaba onu soracaktım ama..? Sanki değer olarak potansiyometreyi kısa devre durumuna düşürüyor.. Sadece rölenin kontağına girilirse ortadan kalkıyor gibi ama.. gözden kaçırdığım durum varsa anlatırsanız sevinirim.. Teşekkürler…

 • profahmet

  Alıntı – ORHAN :Hocam yukarıdaki şemada 5w lık direncin bağlantısı doğrumu acaba onu soracaktım ama..? Sanki değer olarak potansiyometreyi kısa devre durumuna düşürüyor.. Sadece rölenin kontağına girilirse ortadan kalkıyor gibi ama.. gözden kaçırdığım durum varsa anlatırsanız sevinirim.. Teşekkürler…

  selam.

  bu devreyi gerilim değil, akım izleyici olarak düşünmelisin. akımı izlemenin yöntemlerinden biride çok küçük değerli bir direncin üzerine düşen gerilimi okumaktır.

  BRX46 tristörü yaklaşık 0,8v da tetikleniyor. devredeki 0,6 ohm 5w direncin üzerinden ohm kanununa göre 0,8/0,6= 1,3~A akıma ulaştığında tristör tetiklenip sigortamız atmış oluyor. bu direncin üzerinde oluşan gerilimi bir potansyometre ile bölerek 1A den daha büyük akımlarda çalışmasını sağlamış oluyoruz. eğer potansyometre kullanılmasaydı ozaman 0,6ohm5w direncin değerini orantılı olarak değiştirmemiz gerekirdi ancak her değerde direnç bulak biraz zordur ve devreyi sabit kullanılmadığında malzeme değiştirmek mümkün olmayacaktır.

  eğer daha düşük akımlarda çalışmak istiyorsan direnç değerini çok fazla büyütmen iyi olmayacaktır. onun için sabit direnç üzerindeki voltajı opamp ile filitreli biçimde yükseltip ayarladığın referans gerilimiyle karşılaştırmalısın. ayrıca akım monitörü devreleride bu işe uygun olur.

  son olarak, devreyi kurup denemiştim. kesinlikle sorunsuz çalışmaktadır…

  kolay gelsin.

  elektronik-sigorta-devresi

 • ORHAN

  Tamam hocam sağolasın.Çalışma sistemini anladım. İlk olarak bağlantıları ters görmüşüm potansiyometre üzerinden gate e bağlanmış :)

 • Sercan TEK

  Devre için Elinize Sağlık..

  1.2-24 Volt ayarlı bir güç kaynağı yaptımızda bu devreyi ayarlı kaynak çıkışına nasıl uyarlayabiliriz ?

  Devre sabit bir çıkış gerilimi ile sağlıklı çalışıyor ise ayarlı gerilimde nasıl sağlıklı çalışır ?

 • cihan

  Merhaba Ahmet bey,

  Ahmet bey ben 3 ekseen cnc router yapıyorum. Sürücü devresini lehmlemeye başladım. Yakında biter. Bana bir de akım sınırlayıcı lazım. Sizin bu devreyi 0-20 A arasında ayarlayabilmek için ne gibi değişiklik yapmalıyım. Bir de ayarladığım değerin ölçümünü nasıl yapacağım. Biraz acemiyim kusura bakmayın.

  Teşekkürler.

 • Şahin

  Hocam öncelikle ben bu devreyi kurdum. ama nasıl çalıştığını anlayamadım .. devreye 12 volt besleme gerilimini veriyorum .. ama nasıl çalıştığını kavrayamadım. ben bunu nasıl kullanabilirim.. 220 volt beslemeye versem nasıl olur.. yada hocam su adrese bana görsel video çekimi yaparak atabilir misiniz.. video da besleme gerilimini ve hangi yükleri bağlayacağımı söyler veya mesaj olarak atarsanız sevinirim hocam.ben bu devreye klimanın fan motorunu bağlayabilir miyim. Şimdiden çok teşekkür ederim hocam kolay gelsin …

 • ttttt

  sağ olun

 • haylaz

  10 ampere ayarlamam için direncin degerinin kaç olması lazım

 • semih gümüş

  bt151 fazlasıyla iş görüyor.