Atx transformer ile inverter ve sorunları

Başlatan Mucit8001, 05 12 2022, 21:33

« önceki - sonraki »

Mucit8001

Merhaba bugün ilkkez bir foruma kaydoldum. Çunki çözemediğim bazı sorunlar var ve bilgisi ile bana yardımcı olabilecek kişilerin burada olduğunu biliyorum .

Öncelikle sorunum şu: pushpull olarak sarıp sürdüğüm trafodan neden 100de 50 gibi bir verim alıyorum oysa %90 lara çıkması gerek denediğim tüm ferrit trafolarda durum bu şekilde genel itibarıyle giriş sargım 2ye 2 ve 3e 3 olacak şekilde her iki durumdada sonuç aynı gibi giriş voltajım 13.5 volt ortalama frekans 2+2 turda 55 70 khz arası 3+3turda ise 35 55 khz arası bu değerleri nasıl buluyorsun derseniz .

Tl494 ile totem pole ile frekansını ayarladığım bir modül ile duty herzaman%48 civarında .trafo boştayken ampermetreden hiç veya en az akımın çekildiği frekansı çalışma frekansı olarak ayarlıyorum çıkışada 330 watlık halojen lamba bağladım ama çıkışa direk bağlı değil arada seri olarak bağlı kondansatör var 104j bunu çıkarırsam ışığın şiddeti bariz bir şekilde düşüyor çıkış voltajını ac olarak ölçemediğimden köprü diyot ile dc ye çevirip olçüyorum oda yaklaşık 320 volt civarı oluyor lamba bağlıyken ama .

Rms değerini 0.7070i voltla çarpıp buluyorum oda yaklaşık 226 volt oluyor görünrde çok iyi gibi duruyor ama verim yüzde ellilerde .çünki 13.5 voltta 32 amper çekiyor 430 wat eder ama çıkışın amperini net olarak olçemiyorum elimdeki ac 30 ampermetre analog olan 1 amperi bile görmüyor kafamda burda karışıyor. Acaba frekans 50 khz civarıda olduğu için düzgün ölçemediğini düşünüp elimdeki hurda kaynak makinesinin kartındaki akım trafosunu önce şebekede deneyip ölçü aletinin miliamper kısmında ölçtüm şebekeden bu arada pirüiz için takılan ölçme aleti pirizde takılı çekilen akımı görüyorum ve bu akımı ölçü aletinde gördüğüm değere oranlayıp akım trafosunun değerini buldum yaklaşık oran 200.


Büyük bir heycanla bunu inverterime uyarladım ama ölçü aletim burda sapıtıyor zaten yükteyken dalga şekli abuk subuk bişey el tipi osikoskopla ölçüyorum sağlıklı bir ölçüm için trafonun dış bacağına 1 tur sarıp sinyali burdan takip ediyorum boştayken sinyal sinüs ama yüke bindiğinde dalga şekli bozuluyor alet sabit bir şekil bulamıyor.


Çıkışa komple bir köprü diyot bağlayıp büyükce bir kondansatör taktığımmzaman ise girişten çekilen akım 32 den 40a 50 ye çıkıyor akımı bu şekidede ölçmeyi denedim ama yinede 1 ampere çıkamıyorum ölçü aletinin göstergesinde. Işık yanma şiddeti olarak Şebeke deki ışık miktarıyla aynı gibi ama bi türlü hesap tutmuyor trafo ısınmıyor mosfetler ısınmıyor hiçbir yerde kayıp olmaması gerek mosfetlerim hy4008 3+3 olacak şekilde ben acaba çıkışa seri olarak bağladığım kondansatör değerimi az diyorum yanına bir tane daha koyuyorum ışığın şiddeti azalıyor çekilen akım çoğalıyor . Ben bu verimi nasıl arttırabilirim çıkıştaki akımı nasıl düzgün olçerim bana yardımcı olurmusunuz cevabızız için şimdiden teşekkürler.